fbpx

10 élelmiszer szénanátha ellen

Vörös acsalapu (Petasites hybridus), más néven kalaplapu vagy nagy szattyú.

Tavasztól állandó kísérőnk a szénanátha? Rázzuk le úgy, hogy a megfelelő élelmiszereket fogyasztjuk! A bőséges C-vitamint és folsavat tartalmazó ételek például enyhítik az allergia okozta gyulladásos reakciókat. Bizonyos gyógynövények pedig hasonlóan hatékonyak, mint az allergia elleni gyógyszerek. Ismerjük meg a 10 legjobb szénanátha elleni élelmiszert!

A szénanátha esetében egy úgynevezett szezonális allergiás nátháról van szó, amely a lakosság 15-40%-át érintheti, és mindig akkor lép fel, amikor az allergén növények virágozni kezdenek. Amikor a pollenek a levegőben szállnak, az arra érzékenyeknél allergiás reakciók jelennek meg, mint az orrfolyás, a köhögés és a szem irritációja.

Szénanátha-ellenes élelmiszerek gyógyszerek helyett?

Sok vény nélkül kapható gyógyszer kapható a szénanátha kezelésére. Ezek azonban különböző mellékhatásokkal járhatnak együtt. A leggyakrabban fellépő mellékhatásokhoz tartozik a szédülés, a fejfájás és olykor az étvágytalanság. Miért kellene ezeket a mellékhatásokat megkockáztatnunk, amikor gyakran már az is elég, ha speciális élelmiszereket integrálunk az étrendünkbe? Olyanokat, melyek megfutamítják az allergiát.

10 élelmiszer szénanátha ellen:

1. Brokkoli

A brokkoli mindjárt két módon enyhíti a szénanáthát. Gazdag gyulladásgátló C-vitaminban, ami a kutatók szerint képes enyhíteni a szénanátha allergiás tüneteit. A benne lévő mustárolaj-glikozidok pedig szintén csökkentik a légutak gyulladásait, amelyek szénanáthához és más légúti betegségekhez vezethetnek.

2. Citrusfélék

A citrusfélék közismerten szintén jó C-vitamin-források. Akár narancs, grapefruit, citrom, mandarin vagy lime, válasszunk friss gyümölcsöt és frissen facsart levet.

3. Zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek gazdagok karotinoidokban és más antioxidánsokban. Szekunder növényi anyagokról van szó, melyek az allergiás tüneteket képesek leküzdeni. Együnk tehát – amikor csak lehetséges – zöld káposztát, spenótot, mángoldot és más sötétzöld zöldségféléket, és készítsük el ezeket egy kevés jó minőségű olívaolajjal, hogy a zsírban oldódó karotinoidok felszívódását elősegítsük.

4. Csalán

A csalán enyhíti azokat a gyulladásos folyamatokat, amelyek allergiás tünetekkel járnak együtt. Hisztamintartalma miatt a csalán lehetővé teszi, hogy a szervezet bizonyos hisztaminmennyiséghez hozzászokjon.

5. Bodzabogyó

A bodzabogyó hihetetlenül nagy mennyiségben tartalmaz különböző antioxidánsokat és fitonutrienseket. Valószínűleg mindezen anyagok egyedülálló kompozíciója és a nagy mennyiségű flavonoid az, ami előnyösen hat a gyulladásos folyamatokra, és ezáltal javítja az allergiás tüneteket. Igyunk friss bodzalevet, vagy készítsünk belőle cukorszegény lekvárt.

6. Hagyma, fokhagyma és alma

A kvercetin egy másik hatékony növényi anyag, amely fegyverként szolgálhat az allergia elleni küzdelemben, mert hasonlóan hat, mint az antihisztaminok. A hagyma, a fokhagyma és az alma bőségesen tartalmaz kvercetint.

7. Petrezselyem

A petrezselyemlevél is azokhoz az élelmiszerekhez tartozik, amelyek képesek az allergiát kiváltó hisztaminok termelődését megakadályozni.

8. Kakukkfű

A fűszer- és gyógynövény rendkívül hatékony természetes nyákoldó, mely a szénanátha kezdetén gondoskodik arról, hogy a nyáktermelés csökkenjen. Erre a célra naponta kétszer készítsünk teát friss kakukkfűből.

9. Szénanátha elleni leves

A fent nevezett hozzávalók nagy részéből csodás allergiaellenes leves készíthető a következőképpen. Vízben főzzünk meg hájastól egy hagymát és egy gerezd fokhagymát. Adjunk hozzá egy csésze aprított brokkolit, és főzzük a keveréket 5 percig. Adjunk hozzá most egy csésze csalánlevelet, egy fél csésze felaprított szárzellert, egy csésze vegyes zöld leveles zöldséget, valamint némi friss kakukkfüvet. Főzzük a levest még 3-5 percig. Távolítsuk el a hagyma héját. Végül adjunk hozzá aprított petrezselyemzöldet, és fűszerezzük a levest ízlés szerint fűszersóval, feketeborssal, kurkumával, curryvel, vagy amivel szeretnénk.

10. Vörös acsalapu

Míg eddig a szénanáthát enyhítő, illetve megelőző élelmiszerekről volt szó, a vörös acsalapu egy gyógynövény, melynek levele és gyökere az úgynevezett petazin nevű anyagot tartalmazza. Ez gátolja az allergiát kiváltó reakciókat, de kisgyermekeknél és 65 év felettieknél nem alkalmazható. Tanulmányok szerint a vörös acsalapu csupán 5 napon belül enyhíti a tüsszögés, a viszketés, az orrfolyás és a könnyező szem tüneteit, éspedig az antihisztaminokra jellemző mellékhatások nélkül.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük