fbpx

5 fontos vitamin és ásványi anyag 50 éves kor fölött

Üvegasztalról vesz el vitaminokat egy pohár víz kíséretében egy ötvenes hölgy.

Ahogy öregszünk, úgy az életünk és a szükségleteink is folyamatosan változnak. A táplálkozási igényeink is módosulnak, és szervezetünknek más ásványi anyagok és vitaminok lehetnek fontosak, mint fiatalabb korunkban. A következőkben arról az öt vitaminról és ásványi anyagról olvashat, amelyek nagyon fontosak az ötvenedik életév betöltését követően.

Csontjainknak nagy szüksége van kalciumra, hiszen ahogy öregszünk, úgy csontjaink is folyamatosan veszítenek sűrűségükből és tömegükből. Ha nem jutunk elegendő kalciumhoz, csontjaink gyengék és törékenyek lesznek. 50 éves kor után már a csontritkulás réme is fenyegethet bennünket, így érdemes szakorvossal egyeztetni, hogy pontosan milyen mennyiségű kalciumbevitelre van szükségünk. Azt is meg kell vitatni, hogy táplálékkiegészítő vagy természetes formában kell-e pótolnunk ezt az ásványi anyagot. A kalcium természetes forrásai többek között a halak, az olajos magvak, a tej, a tejtermékek, a szezámmag, a mák, a mandula, az amaránt, a petrezselyem, a kelkáposzta, a zabpehely. Egyéb praktikák is hasznosak lehetnek kalciumpótlásra. Daráljon le 10 dkg szezámmagot és ugyanennyi diót. Adjon hozzá három evőkanál virágmézet, majd alaposan keverje össze az összetevőket. Naponta 2-3 evőkanállal is elfogyaszthat ebből a keverékből.

Ahhoz, hogy csontjaink sokáig egészségesek maradjanak napfény vitaminra, vagyis D-vitaminra is szükségük van. Ha szervezetünkben elegendő kalcium, de csak kevés D-vitamin van, akkor a kalcium nem tud a szervezetünkben hasznosulni. A D-vitamin nemcsak a csontjainknak szükséges, hanem az olyan krónikus betegségektől is segít megóvni bennünket, mint daganatos megbetegedések, cukorbetegség és szívbetegségek. D-vitamint napozással vagy táplálékokkal – tej, lazac, tojás, gomba – vihetünk be a szervezetünkbe. Azt, hogy kinek mennyi D-vitaminra van szüksége, szintén a kezelőorvos tudja pontosan meghatározni. A D-vitamint túl is lehet adagolni, amely toxikus hatással lehet a szervezetre.

50 éves kor fölött gondok lehetnek a B12-vitamin felszívódásával. Különösen akkor, ha valaki lisztérzékenységbe, vagy Crohn-betegségben szenved, de egyes savlekötő gyógyszerek is meggátolhatják ennek a vitaminnak a felszívódását. Ha valakinek nincs elegendő ebből a vitaminból a szervezetében, idegrendszeri problémákkal, fáradtsággal és zavartsággal kell szembenéznie. Milyen táplálékokban van B12-vitamin? A szardíniában, a lazacban, a tonhalban, a bárány és marhahúsban, a tenger gyümölcseiben, a májban. Kis mennyiségben, a tejben és a tejtermékekben is megtalálható.

A magnézium több mint 300 testi funkcióban játszik kiemelkedő szerepet. Ha nem jutunk elegendő magnéziumhoz, többek között szívritmuszavarral, magas vércukorszinttel, izomgörcsökkel kell számolnunk. Ahhot, hogy elegendő magnéziumhoz jussunk, fontos, hogy változatosan táplálkozzunk és kevesebb cukrot fogyasszunk, ugyanis ez csökkenti ennek az ásványi anyagnak a felszívódását. Néhány magnéziumban gazdag táplálék: avokádó, magvak, mandula, kesudió, sötétzöld színű zöldségek, borsó, bab, alma, citrom, füge, diófélék.

A cink fokozza szervezetünk immunitását, de ha túl sokat fogyasztunk belőle, éppen hogy az ellenkező hatást érhetjük el. Kevés idősebb személy fogyaszt olyan táplálékot, amely cinket is tartalmaz, márpedig a legyengült immunrendszer sok betegség okozója lehet. Természetes táplálékok, amelyek cinket tartalmaznak: spenót, borjúmáj, shiitake gomba, spárga, mángold, kagyló, joghurt, borsó, tökmag, szezámmag.

1 hozzászólás

  1. Miért riogatnak a “túlzásba vitt D-Vitaminnal? Egy napsütéses nyári napon már negyed óra alatt a napi “elfogadott” egység sokszorosa keletkezik a szervezetben egy félmeztelen embernél! Hol van az a mennyiség ehhez képest, amit természetes módon, vagy étrend kiegészítőkkel bevihetünk!?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük