fbpx

A B12-vitamin hiánya – mire figyeljünk?

Tojás, túró, vaj, joghurt, kefír, író és friss tej az asztalon.

A más néven kobalaminnak nevezett B12-vitamin egy vízben oldódó vitaminfajta. Hiánya leginkább azokat a vegetáriánusokat érintheti, akik a tejtermékeket és a tojást sem fogyasztják. Ez a vitamin ugyanis szinte kizárólag állati termékekben fordul elő, úgy mint a marhahús, sertéshús, marhavese, máj, tojás, hering, rákfélék, makréla, pisztráng, tehéntej, kecsketej, élesztő és algafélék. Viszonylag rosszul szívódik fel, mivel ez az egyetlen vitaminféle, aminek egy fémion, a kobaltion a központi magja, emiatt nem jut át egyből a bél nyálkahártyáján, mint a többi vitamin. A szervezet külön úton, egy szállítófehérje segítségével juttatja a vékonybélbe, ahol egy intrinsic faktornak nevezett anyaghoz kapcsolódva képes bejutni a véráramba. A B12-vitamin csak B-vitamin-komplexben és C-vitaminnal együttesen tud jól hasznosulni, ezért fontos a változatos táplálkozás.

A vészes vérszegénység ma már kevésbé vészes

Sok ember szervezete nem képes termelni az intrinsic faktort, így a B12-vitamin egyáltalán nem hasznosul a szervezetükben. Az ok általában a gyomornyálkahártya sorvadása, ami miatt létrejön az egyébként itt termelődő, a felszívódást biztosító intrinsic faktor hiánya. Ez gyakran autoimmun folyamatként játszódik le, de öröklött tényező is állhat a háttérben. Tehát még akkor is lehetünk B12-hiányosak, ha megfelelő mennyiségben juttatjuk be a vitamint a szervezetünkbe. Mivel a vitamin nélkülözhetetlen a vérképzéshez, így hiánya esetén – például a vészes vérszegénységben szenvedőknél – a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll. Gyomorpanaszok és a B12-vitamin hiányának tünetei alakulnak ki. Ma már tudjuk az okát, a 19. században azonban még ismeretlen volt a betegség eredete.

A B12-vitamin hiányának tünetei

Mivel ez a vitamin nagy szerepet játszik a pszichés és mentális állapot egészségesen tartásában, nélkülözhetetlen az idegrendszer zavartalan működéséhez. A fáradtság, a depresszió, a szorongás és a csüggedés kialakulásáért a leterheltség és az egyéni problémákon túl a B12-vitamin hiánya is felelős lehet. Ha hosszú ideig áll fenn a hiányállapot, az idegsejtek védő velőhüvelye (myelin) elkezd pusztulni, leépülni. Szükség van ugyanis a vitaminra ahhoz, hogy a myelinhüvely fehérje- és zsírszerkezetének felépítése megtörténhessen. A hiány által a myelin pusztulni kezd, végső esetben szklerózis multiplex alakulhat ki a folyamat eredményeként.

A B12-vitamin hiányának tüneteiként érezhetünk a végtagokban zsibbadást, bizsergést. Ha bénulás következik be, akkor már előrehaladott betegség alakult ki. Az idősek, a vegetáriánusok és a kismamák fokozottan figyeljenek a megfelelő vitaminmennyiségre. Időskorban azok is szenvedhetnek B12-hiányban, akiknek kevés a gyomorsavuk, így a szervezetük nem képes elég vitamint kivonni az állati fehérjékből. Az algák – különösen a chlorella alga – jó pótlási lehetőségnek számítanak.

További hiánytünetek:

  • fáradtság;
  • idegesség;
  • depresszió;
  • bizonytalan járás, egyensúlyvesztés;
  • kellemetlen testszag;
  • dadogás;
  • demencia;
  • étvágytalanság;
  • korai őszülés;
  • menstruációs panaszok.

    1. Igen.

      És amire nagyon figyelni kell: nem szabad szelént szedni B12-hiány esetében vagy csak kis mennyiségben, illetve ha nélkülözhetetlenül szükséges, mivel a B12-vitamin hiányában szenvedőknél a szokásosnál magasabb szelénszintet mutattak ki a vizsgálatok. Aki kobalaminhiányos, az könnyebben kaphat szelénmérgezést.

      Sajnos erről magyar nyelvű oldalakon nem tesznek említést, pedig nagyon fontos információ számunkra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük