fbpx

A béta-karotin hatása

Fonott kosárban tisztára mosott, friss céklák levelükkel együtt.

A béta-karotin az egyik legcsodálatosabb anyag a karotinoidok közül, amely gondoskodik róla, hogy ételeink étvágygerjesztő vörös, sárga és narancs színekben pompázzanak. Ezek a természetes színezőanyagok, amelyek a paprikában, a sárgarépában, a sárgabarackban és más gyümölcsökben és zöldségekben fordulnak elő, a szervezetben A-vitaminná alakulnak át. Ebben a formában a béta-karotin csökkenti az oxidációs folyamatokat, szabályozza a sejtnövekedést, irányítja az immunrendszer reakcióit, és ezen felül még sok más fontos funkciót lát el a szervezetben.

A legjobb béta-karotin-források

A béta-karotin legjobb forrásainak számít az édesburgonya, a sütőtök, a cékla, a sárgarépa, a paradicsom, a paprika, a sárgabarack, a mangó, a papaya és a sárgadinnye. Aztán – még ha kevésbé is nyilvánvaló – a spenót, a zöld káposzta, a brokkoli és a vörös pálmaolaj is kitűnő lelőhelyei a béta-karotinnak.

A béta-karotin megelőzi a szívbetegségeket

Sok területen profitálhatunk a béta-karotin erős antioxidatív hatásából. Például a magas koleszterinszinttől éppúgy megvédhet, mint a szívbetegségektől, amelyeknek agyvérzés vagy szívinfarktus lehet a következménye. Ez az antioxidáns úgy győzi le a szabad gyököket, mint víz a tüzet. Megakadályozza az artériák szűkületét, ezáltal hatékonyan megelőzi az érelmeszesedést.

A béta-karotin véd a daganatos betegségektől

Azok a sejtek, amelyek elsőként profitálnak az A-vitaminból, az emésztőrendszerben találhatók, például a gyomorban. Az A-vitamin fontos a gyomornyálkahártya-képzéshez. A nyálkahártya védi a gyomorfalat a savas gyomornedvektől. Ezért nem véletlen, hogy az A-vitaminban, alfa- és béta-karotinban gazdag élelmiszerek rendszeres fogyasztása felére csökkenti a gyomordaganat rizikóját. Erős antioxidatív hatása miatt a béta-karotin más daganatos betegségektől is megvéd, például a nyelőcsődaganattól, a májráktól, a hasnyálmirigy-daganattól, a béldaganattól, a prosztatadaganattól, a petefészek-daganattól és a méhnyakráktól.

A béta-karotin hatása az agyra

Antioxidánsként a béta-karotin pozitívan hat az agyfunkcióra is, mivel javítja az agysejtek közötti kommunikációt. Az agysejtek élettartamát is képes megnövelni. A-vitamin formájában a béta-karotin befolyással van a béta-amiloid fehérje feldolgozási folyamatára is. Ez azért különösen fontos, mert ha ez a folyamat elakad, Alzheimer-kór lehet a következmény.

A karotinoidoknak zsírra van szükségük

Mivel mind az A-vitamin, mind a béta-karotin zsírban oldódó vitamin, a béta-karotin-tartalmú élelmiszerek elkészítésekor mindig hozzá kell adnunk némi zsiradékot. Erre különösen alkalmasak a jó minőségű zsírok (vörös pálmaolaj, kókuszolaj vagy avokádó), valamint a hidegen sajtolt olajok.

  1. Pingback: A kókuszolaj megállítja a fogszuvasodást | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük