fbpx

A csodaszép gyógyító: csarab

A csarab annyira szép, hogy akár még kiskertünkbe is ültethetünk belőle.

A csarab magassága elérheti a nyolcvan centimétert is. Ez a virág vagy törpecserje augusztustól egészen októberig bontogatja csodaszép rózsaszín szirmait, és ilyenkor az élőhelyét szemet gyönyörködtető virágtengerré varázsolja. A gyógynövény sziromlevelei a töveknél összenőnek, míg a fás hajtásokon az örökzöld pikkelylevelei négyes sorokba rendeződnek. A csarab nem csupán Európában őshonos, hanem még Ázsiában is találkozhatunk vele. Hazánkban fenyvesekben, legelőkön és lápos területeken növekszik. Népiesen nevezik még hangának, erikának, télizöldnek, angyalmetéltnek és vadciprusnak is.

A csarab már a középkor emberei számára sem volt ismeretlen. Manapság is előszeretettel használja a népi gyógyászat, de még a homeopátiában is alkalmazzák.

A leveleket és a virágokat is fel lehet használni a gyógyítás során, hiszen mindkettő tartalmaz cseranyagokat, szerves savakat és flavonoidokat. Ezeken kívül van még benne fenolkarbonsav, zsír, nyálka, illóolaj, keményítő, szaponin, és enzimeket is tartalmaz.

A gyógynövény vizelethajtó, vizeletfertőtlenítő, összehúzó, vértisztító, izzasztó, lázcsillapító, nyugtató és erősítő hatásokkal rendelkezik.

Leveleiből és virágaiból vizelethajtó teát lehet készíteni, amely kiválóan orvosolja a hólyag- és a veseproblémákat. A gyógynövényt húgyúti gyulladások esetén is lehet alkalmazni.

A növény összehúzó hatása bélhurutos megbetegedéseknél hozhat enyhülést.

A gyógynövényből készült tea csökkenti a reumás panaszokat és a gyógytea könnyű álmot is ígér az álmatlanságban szenvedőknek. Ez utóbbi probléma esetén a gyógynövény virágából érdemes teát készíteni. Egy csészébe tegyen egy teáskanálnyi szárított virágzatot, majd öntse le két deciliter forró vízzel. Hagyja állni tíz percig, majd szűrje le. Mézzel édesítve apró kortyonként lefekvés előtt fogyassza.

Reumás megbetegedés esetén a fürdővizünkhöz is önthetünk a növényi főzetből, mert ily módon is enyhíteni képes a kellemetlen panaszokat.

A csarab annyira szép, hogy akár még kiskertünkbe is ültethetünk belőle. A növény a savanyú, mészmentes talajt kedveli, és nem tűri az árnyékot. Mivel nagy a fényigénye, így a csapadékmentes időszakot is könnyen átvészeli, igaz a tartós kiszáradástól azért a csarabot is óvni szükséges. Az esővizet sokkal jobban kedveli a csap- vagy a kútvíznél, így érdemes számára egy hordóban gyűjteni az esővizet, hogy a száraz időszakban is rendszeresen meg tudjuk kedvenc vizével öntözni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük