fbpx

A fájdalommal karöltve járó köszvény

Talp alapos manuális vizsgálata.

A köszvényes betegek életét rendszerint megkeseríti a bizonyos időközönként visszatérő vagy folyamatosan jelen lévő fájdalom. De mi is a köszvény? A köszvény egy anyagcsere-rendellenesség. A húgysav, vagyis a purin anyagcsere végterméke felszaporodik a vérben vagy a testfolyadékokban. A kor előrehaladtával a betegség kialakulásának jelentősen megnő a kockázata. A köszvényes betegek ízülete és a környező szövetek begyulladnak, amely kellemetlen fájdalommal jár együtt. Előfordulhat az is, hogy a szövetekben is köszvényes csomók alakulnak ki.

A köszvény mellett a beteg vesebetegségben is szenvedhet, de a köszvényes betegek gyakran szívbetegséggel, magas vérnyomással vagy zsíranyagcsere-zavarral is küszködnek. A köszvény kialakulásának a kockázatát nagy mértékben megnöveli, ha valaki túlsúllyal rendelkezik vagy magas vérnyomása van, de az alkoholfogyasztás, a veseműködés zavara és a vizelethajtók szedése is hajlamosít köszvény kialakulására. Amennyiben a családban szenved valaki köszvényben, nagy az esély a betegség öröklésére.

A köszvény nem egyik napról a másikra alakul ki. A tünetmentes szakaszt követően akut köszvényről beszélünk, majd a betegnek lesznek ugyan rohamai, de tünetmentes időszakot is átél, amely akár több hónapig, évig is eltarthat. A krónikus köszvény időszakában a rohamok gyakran jelentkeznek és az elviselhetetlenségig fokozódó fájdalommal járnak együtt. A rohamok kiváltói között szerepel az alkoholfogyasztás, az ízületek fizikai megterhelése vagy az egészségtelen táplálkozás.

A diagnózis felállítása szakorvos feladata. A legfontosabb, hogy a beteg élhető éltet éljen, vagyis a fájdalma minimalizálódjon, illetve a kialakult gyulladás csökkenjen. Ennek érdekében az orvos fájdalomcsillapító szereket írhat fel. Az orvos olyan gyógyszereket is előírhat, amelyek a húgysavszintet csökkentik. A páciensnek lényeges lenne a kontrollvizsgálatokon rendszeresen megjelenni, hogy az orvos figyelemmel kísérhesse az állapotát, illetve különféle terápiákkal elejét vegyék az újabb rohamoknak és megbeszéljék, hogy a beteg milyen új gyógyszereket szed, amelyek szintén negatív irányba befolyásolhatják az állapotát. A beteg állapotának jelentős javulását lehet elérni, ha változtat az étmódján, tehát kevesebbet és egészségesen táplálkozik, előnyben részesíti a testmozgást és megszabadul a súlyfeleslegétől. Az is nagyon fontos, hogy csak ritka alkalmakkor, és akkor is csak kevés alkoholt fogyasszon, mivel az alkohol bármikor előidézheti és fokozhatja a fájdalmas tüneteket.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük