fbpx

A fájdaloműző és gyógyító mustárkúra

Apró mustármagok egy fehér nyeles edényben.

A fehér mustár (Sinapis alba) őshazája a Földközi-tenger vidékén van, de napjainkban már Európában és Amerikában is termesztik. A gyógynövény virágai bogernyőben állnak, színük sárga. A növény legfontosabb része a 4-5 centiméteres tokokban éldegélő aprócska, fehér magvak. Gyógyító célokra is a mustármagokat lehet felhasználni. A Földközi-tenger partvidékén élő népek régebben elsősorban a vérkeringés serkentésére alkalmazták, de ma már jóval több egészségügyi problémát orvosolhatunk ezekkel az apró gyöngyökre emlékeztető mustármagvakkal. Ezek a parányi magvak tele vannak értékes hatóanyagokkal, mint például mustárolaj-glikozidokkal vagy szinalbinnal. A mustár fokozza az étvágyat, serkenti az emésztést, jó hatással van az anyagcserére és csökkenti a vércukorszintet is. Mindezek mellett serkenti a vérkeringést, gyógyítja a bőrgyulladásokat és az ekcémát, és enyhíti a reuma és a köszvény okozta kellemetlen tüneteket. A mustármag kedvező hatással van a hajhullásra és a köröm töredezettségére is. Ezek a parányi magvak alkalmazhatók még máj-, epe- és gyomorbetegségekre, érelmeszesedésre és az asztmás rohamok számának csökkentésére.

Megfázás én influenza idején a mustármagok a segítségünkre lehetnek, ha légzési nehézségünk van, vagy éppen orrdugulástól szenvedünk. A mustármagokat a fürdővízhez is lehet adni, hogy a légutak alaposan kitisztuljanak. Őröljön meg egy-két evőkanálnyi mustármagot, majd adja a fürdővízéhez. A mellkasra helyezett mustármagos borogatás szintén alkalmas a légutak megtisztítására és az orrdugulás problémájára. Egy üvegtányérba tegyen két-három evőkanálnyi összezúzott mustármagot, majd adjon hozzá 4-5 evőkanálnyi zablisztet és annyi vizet, hogy egy jól kenhető, pépes masszát kapjon. A mellkasát kenje be a kezelés előtt zsíros krémmel, majd az elkészült elegyet vigye fel a mellkasára. Körülbelül 15 perc hatóidő után mossa le a házilag készített légzéskönnyítő krémet. Mielőtt azonban az elkészült masszát a mellkasára helyezné, mindenképpen végezzen bőrpróbát, mert az arra érzékenyeknél a mustármag irritációt okozhat.

A mustárt ízületi fájdalmak, hát- és derékfájdalom esetén is alkalmazhatjuk. Forraljon fel három deciliter vizet, majd szórjon bele egy teáskanálnyi őrölt mustármagot. Hagyja öt-hat percig állni, majd mártogasson a főzetbe egy vászonkendőt, csavarja ki, aztán helyezze a kezelendő felületre.

Reumára készítsen a mustármagokból egy kellemes fürdőt. Őrüljön meg kétszáz grammnyi mustármagot, majd tegye egy vászonzsákba. Ezt a zsákot lógassa bele a fürdővizébe. A kúra ne tartson tovább 10-15 percnél. Az őrölt mustármagokból úgynevezett reumatapaszt is készíthet. Keverjen el 2-3 evőkanálnyi mustárport egy kevés ecettel, hogy jó kenhető masszát kapjon. Kenje fel a kezelendő felületre, hagyja rajta 20 percig, majd bő vízzel mossa azt le.

A mustár porított változata hatásos ellenszere lehet a lábgombásodásnak. Készítsen lábfürdőt 2-3 liter meleg vízből és 40-50 gramm mustárporból. Néhány alkalmas kúra hatékonyan képes a legmakacsabb lábgombát is elpusztítani.

A mustármagokból olaj is készül, amely serkenti a haj növekedését, csökkenti a hajhullást, egészségessé varázsolja a fejbőrt és késlelteti a haj őszülését.

Bármilyen formában is alkalmazza a mustármagot, mindig legyen vele nagyon óvatos, mert nemcsak a kezelendő felületen okozhat irritációt, hanem a szembe, orrba vagy a szájba kerülve is. Egy-egy alkalommal soha ne hagyja a kezelendő felületen negyed óránál tovább sem a pépes krémet, sem a borogatást, és egyhuzamban csak kúraszerűen, legfeljebb egy hétig alkalmazza a mustáros terápiát.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük