fbpx

A gyulladáscsökkentő igazi édesgyökér

Glycyrrhiza glabra lilás virágai.

Az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) őshazája Európában van. A régebbi korokban a gyógynövényként is funkcionáló növényt ételek édesítésére is használták, de emésztés javítására is alkalmazták és légúti panaszokat is kezeltek a segítségével. Gyógyászati célokra az édesgyökér gyökerét használják fel, amely meglehetősen gazdag glicirrizinben, de tartalmaz még izoflavonoidokat és flavonoid-glikozidokat is. A glicirrizin édes ízű, éppen ezért ez az egyik alapanyaga a medvecukornak. Az édesgyökérből emésztést serkentő gyógyteát is készítenek, de ízesítenek vele likőröket és a barna sör színezésére is felhasználják. Az igazi édesgyökér népies elnevezései még az édesfa vagy a cukorkóró.

Az igazi édesgyökér a hüvelyesek családjába tartozik. Gyökértörzse többfejű, ebből fejlődnek ki a rövidebb és tömzsibb gyökerei. Pillangós virágzata ibolyaszínben pompázik, amelyek májustól júliusig nyílnak.

A gyógynövénnyel kapcsolatban végzett kutatások azt támasztják alá, hogy a növényben található egyik flavonoid (glabridin) csökkenteni képes a testtömeget, pontosabban a zsigeri zsírok mennyiségét.

Az édesgyökérben található hatóanyagok nemcsak a gyulladás csökkentésében játszanak kiemelkedő szerepet, hanem a gyulladás kialakulásának megelőzését is elősegítik, de görcsoldó tulajdonsága is ismert. Éppen ezért lehet bevetni ezt a gyógynövényt gyomornyálkahártya-gyulladás és gyomorsavtúltengés esetén.

A gyógynövény köptető, köhögéscsillapító és nyálkaoldó tulajdonsággal bír, de simaizom-görcsoldó hatását is igazolták a klinikai vizsgálatok. Az igazi édesgyökérből készült kivonatok bevethetők vesebaj és légzőszervi megbetegedések esetén is.

A gyógynövény antibakteriális és vírusellenes hatással is rendelkezik. Klinikai vizsgálatok szerint az édesgyökér hatásosnak bizonyult a hepatitis és a herpes simplex ellen is. Az édesgyökér köptető hatással is bír, éppen ezért eredményesen alkalmazható légúti hurutok kezelésére.

Az édesgyökér fogyasztása mellékhatásokkal járhat együtt. Fogyasztása káliumvesztést okozhat, de nátrium- és vízvisszatartás, ödéma és hipertónia is szerepel a kellemetlen mellékhatások között. Éppen ezért fogyasztása nem javasolt hipertónia, májcirrózis, veseelégtelenség és áldott állapot esetén. A mellékhatások az édesgyökérkúra befejeztével hamar megszűnnek, azonban aki a fent említett betegségek egyikében szenved, jobban teszi, ha nem kísérletezik ezzel a gyógynövénnyel. Amennyiben valamilyen betegségben szenved, feltétlenül kérdezze meg kezelőorvosát az édesgyökér fogyasztásával kapcsolatban.

1 hozzászólás

  1. Kiss Katalin

    Köszönet, hogy ezt is tudjuk!!!Magyar gyógynövények is vannak olyan jók mint a drága külföldiek.Gyuri bácsi hiteles, de támogatni kéne Többeknek!Egy jó gyógytea kis pihenés is 😀 még eliszogatjuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük