fbpx

A húgyúti fertőzések doktora: orvosi medveszőlő

Orvosi medveszőlő (Arctosaphylos uva-ursi) piros bogyói.

Az orvosi medveszőlő (Arctosaphylos uva-ursi) az erikafélék családjának oszlopos tagja. Ez a törpecserje nemcsak Európában, de Ázsiában és Amerikában is honos és meglehetősen nagy közkedveltségnek örvend. A gyógynövény nagyon kedveli a száraz talajjal rendelkező helyeket, fenyőerdőket. Az orvosi medveszőlő egy örökzöld kúszónövény, amelynek másfél méteres hajtásai is lehetnek.

A medveszőlő virágai nagyon szépek, harangra hasonlítanak, amelyek javarészt fehér színben pompáznak és csak a keskenyedő eleje kap egy enyhén rózsaszínes árnyalatot. A virágok fürtökbe rendeződnek. A levelei fényesek, bőrneműek. Csonthéjas bogyótermései pedig pirosan virítanak.

Az orvosi medveszőlő levelei tele vannak értékes hatóanyagokkal – tanninok, fenolglikozidok -, így a gyógynövénynek ezen részéből lehet főzetet készíteni és elfogyasztani, amennyiben a húgyutak gyulladásos megbetegedéseit óhajtjuk kezelni, gyógyítani.

Egy másik értékes hatóanyagának – cseranyag – köszönhetően ezt a gyógynövényt hasmenés esetén is be lehet vetni.

A medveszőlőt lehet használni nőgyógyászati problémák, húgyúti megbetegedések, magas vérnyomás esetén. A gyógynövény a sebeket is gyógyítja.

Mivel a gyógynövény levelei sok C-vitamint tartalmaznak, így eredményesen fertőtleníti a veseutakat, és vese-, illetve epekő esetén is alkalmazható.

A medveszőlőlevél teájának fertőzésgátló hatása van, így kiválóan alkalmazható húgyúti fertőzések esetén. A gyógynövény baktériumölő hatással is rendelkezik. Aki húgyúti fertőzéstől szenved, a tea fogyasztása mellett kevesebb húst és több zöldséget fogyasszon, mert fontos, hogy a vizelet lúgos kémhatású legyen.

Hogyan készíthetjük el a teát? A leveleket egy-két órán keresztül vízben kell áztatni, majd a leveleket ugyanebben a vízben kell megfőzni. Mivel magas a csersavtartalma, így soha nem szabad túllépni a megengedett mennyiséget. Nagy mennyiségben fogyasztva gyomorfájást és émelygést okozhat. A hideg vizes áztatástól a levelek valamennyire elveszítik keserű ízvilágukat, de ha forrázással készíti, akkor a tea mézzel ízesíthető.

A medveszőlő ellenjavalt terhes és szoptató nők, illetve 12 éven aluli gyermekek számára, ugyanis kinonokat és tannint tartalmaz. A tannin nagy mennyiségben fogyasztva émelygést és hányást okozhat. Akik medveszőlőt fogyasztanak, csak kúraszerűen, maximum egy hétig használják, és egy évben csak 4-5 alkalommal ismételjék meg a medveszőlőkúrát. Ha valaki hosszabb ideig alkalmazza, májkárosodással és székrekedéssel, de még komolyabb betegséggel is számolhat. Mivel a medveszőlő csersavat tartalmaz, így gátolhatja egyes gyógyszerek felszívódását. Ezért fogyasztását mindenképpen beszélje meg kezelőorvosával!

  1. Dobrosi Ferenc

    Érdeklődnék,hogy a Szabó Gyuri bácsi boltjaiban lehet-e kapni a teának való levelet v. esetleg a szárított termést ?Egyébként melyik a hatékonyabb? (Egy idős nőismerősömnek ajánlanám húgyúti fertőzésre).Esetleg Herbária boltokban is kapható?

    1. Inkább teaként fogyassza. Ülőfürdőt készíthet kamillából, cickafarkból, zsurlófűből.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük