fbpx

A kereszt gyógyfüve: vasfű

Vasfű (Verbena officinalis) lila virága.

A vasfüvet már az ókorban is előszeretettel alkalmazták. A rómaiak szentül meg voltak róla győződve, hogy ez a gyógynövény hatékonyan gyógyítja például a vérszegénységet. A keresztények pedig a kereszt gyógyfüvének nevezték el, mert úgy vélték, hogy a lelkes hívek Krisztus sebeinek vérzéscsillapítására használták ezt a gyógynövényt. A vasfű tartalmaz kávésavszármazékokat, illóolajat, glikozidokat és flavonoidokat, és vérzéscsillapító, görcsoldó, sebgyógyító, nyugtató, vízhajtó, izzasztó tulajdonságokkal is rendelkezik. Népiesen nevezik uborkafűnek, lakatfűnek, kakascímernek, közönséges vasfűnek, szentfűnek, galambfűnek, orvosi vasfűnek, varázsfűnek és verbénának is. A vasfüvet a régebbi korokban a háziasszonyok használták, amikor uborkát tartósítottak. Ettől a gyógynövénytől remélték, hogy az kemény marad. Talán innen ered az uborkafű elnevezés.

A vasfű gyulladást csökkent és fájdalmat csillapít. A növényben lévő hatóanyagok elősegítik az idegrendszer és a máj megfelelő működését, de a menstruációs zavarokra, problémákra is gyógyír lehet. A vasfű felpörgeti az anyagcsere-folyamatokat. A gyógynövény nem hashajtást idéz elő, hanem kíméletesen elősegíti, hogy a belek alaposan kiürüljenek, tehát rendszeres használata nem viseli meg úgy a szervezetünket, mint egy hashajtó hatással rendelkező gyógynövény.

A vasfű erősíti az immunrendszert. Használható felső légúti hurutok kezelésére, de kitűnő nyálkaoldó és köhögéscsillapító hatásokkal is rendelkezik. Ezért bátran használhatjuk megfázás és influenza idején. Egyes feltételezések szerint gátolja a pajzsmirigy fokozott működését.

A gyógynövény serkentőleg hat az anyagcserére, csillapítja a vese-, a máj- és a gyomorbántalmakat. Alkalmazható még fogfájás, kimerültség, vérszegénység, migrén és aranyér esetén is.

A vasfűből készülhet tea, amely csökkenti a fejfájást és enyhíti az emésztőszervi panaszokat, de használható étvágyjavítóként és álmatlanság ellen is. A gyógynövényből készült tea fogyasztását várandósok mindenképpen kerüljék el, asztmásoknak és vastagbélgyulladás esetén sem javasolt a fogyasztása. Mindenki másnak is óvatosan szabad csak bánnia ezzel a gyógynövénnyel, mivel nagy mennyiségben fogyasztva idegbénulást okozhat.

A gyógynövénnyel borogathatunk különféle sebeket és keléseket, illetve a bőr megnyugtatására is alkalmazhatjuk. Például napégés okozta bőrpír enyhítésére vagy a berepedezett bőr kezelésére. Kezelhetők vele a különféle bőrfertőzések és a körömágygyulladás is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük