fbpx

A keserű gyógynövények megkönnyítik az emésztést

Pitypanglevelek egy kisebb bambusztálban.

A keserű gyógynövényeket már évszázadok óta alkalmazza az alternatív gyógyászat, ugyanis ezek serkentik az emésztést. Nemhiába javasolják az emésztési gondokkal küszködő embereknek a gyomorkeserű fogyasztását. A gyomorkeserű nemcsak az emésztést javítja, de a tápanyagok felszívódását is elősegíti. Egy védőgátat is jelent a kórokozókkal szemben, illetve a gyulladás kialakulását is megakadályozza. A gyomorkeserű mindezen túl a méreganyagoktól is segít bennünket megszabadítani. A fanyar, friss ízvilággal rendelkező keserű gyógynövények egyfajta relaxációt jelentenek a gyomor számára, amelyek tisztítják is az emésztőrendszert.

A keserű gyógynövények nagyszerű étvágygerjesztők. Stimulálják a gyomor simaizmát, elősegítik a gyomor mihamarabbi kiürülését és megakadályozzák, hogy a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramoljon. Ezek a gyógynövények a máj méregtelenítő munkáját támogatják meg, sőt még a cukor utáni sóvárgást is meg tudják szüntetni. Ezek a gyógynövények még a hangulatunkat is fokozni tudják és segítenek megszabadulni az olyan érzelmektől, mint harag, düh vagy frusztráció.

Néhány keserű gyógynövény a teljesség igénye nélkül: kamilla, pitypang, tárnics, borsmenta, fehér üröm, közönséges cickafark, máriatövis, bojtorjángyökér, borbolya, vérfű, komló, szúrós gyöngyajak, orvosi pemetefű, görögszéna, vasfű.

Az angyalgyökeret már évszázadok óta használják az emberek megfázásra és a reuma tüneteinek csökkentésére. Stimuláló és tonizáló hatással van a gyomorra. A likőriparban is használják, például a gin ízesítésére.

A kamilla csillapítja a lázat és enyhíti a nyugtalanságot, de görcsoldó tulajdonságáról is ismeretes.

A pitypang is egy keserű gyógynövény, amelyet vértisztításra és vizelethajtásra lehet felhasználni. Ezen kívül a vérnyomást és a koleszterinszintet is csökkenti.

Az orvosi pemetefüvet már az ókori Egyiptomban is használták. Manapság megfázás és légúti megbetegedések esetén használják az emberek, de köhögés elleni szirupot és szopogató tablettát is készítenek belőle.

A borsmentáról Plinius azt írta, hogy az illatától bárki meggyógyulhat és ez a gyógynövény a lelket is felfrissíti. A gyógynövény csillapítja a hányingert és a gyomorfájást.

A fehér üröm egy kiváló fertőtlenítő, frissítő és vizelethajtó gyógynövény. A gyógynövényt még ma is használják borok, szeszes italok ízesítésére.

A keserű füvekről már a Biblia is említést tesz. A fent említettek közül a keserű gyógynövénynek sorába veszi a cikóriát, a koriandert, a mentát, a sóskát. A húsvéti ünnepségeken gyakran használnak ilyen gyógynövényeket a zsidók, amelyek az az ókori Egyiptomban elszenvedett rabszolgaság emlékét idézik fel számukra.

A keserű gyógynövényekből készíthet teát, de egyes ételekhez is hozzáadhatja. Minden étkezést kezdjen valamilyen könnyű salátával, amely keserű gyógynövényt is tartalmaz. A salátát ízesítse citromlével. Készíthet gyomorkeserűt is. Ebből csepegtessen 10-15 cseppet két deciliter vízbe és fogyassza azt el 15-20 perccel étkezés előtt.

1 hozzászólás

  1. Varga Judit

    70. éves vagyok, a koleszterin szintem 7-es. Az orvosok győzködnek folyamatosan, hogy szedjem a koleszterin csökkentő tablettákat. De valamennyitől bélgyulladást kaptam eddig. Jelenleg Omega 3-at szedek. Jó lenne tudni, hogy a magas koleszterin szintet milyen gyógynövényekkel lehet “kiírtani” . A pitypang, vagyis a gyermekláncfű önmagában elegendő lenne? A másik igen régi problémám a pajzsmirigy alul működés. Valahogy nem sikerül a doktoroknak végleg beállítani, és kigyógyítani belőle. Legalább 40 kg felesleg van rajtam, ami már megőrjít. Kérem, segítsenek.
    Köszönettel: Judit
    Köszönettel. Judit

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük