fbpx

A középkor szent fája: a hársfa

Hársfatea csészében felülről fotózva, mellette hársvirág és kockacukor.

A hársfa (Tilia) szó görög jelentése: szárny. Talán onnan ered ez az elnevezés, hogy a levelei szárnyszerűen ülnek a szárakon. A középkorban a hársfát a szent fa megnevezéssel illették, mivel ebből a fából nagyon sok szentet ábrázoló szobrot faragtak a mesteremberek. A hársfa a mályvafélék családjába tartozik, akár a 20-30 méteres magasságot is elérheti. Ezt a fát a virágai miatt tartják gyógynövénynek.

A növény hatóanyagai: flavonoid, nyálka- és cserzőanyag, illetve illóolaj. A hatóanyagok az immunrendszer működését képesek serkenteni. A gyógynövény ismeretes idegcsillapító és nyugtató hatásáról, meghűléses megbetegedéseknél viszont lázcsillapító, izzasztó és köptető hatásokkal rendelkezik. Izzasztásra és lázcsillapításra naponta egy alkalommal érdemes egy csészényi (2 dl) hársfából (fél teáskanál) és feketebodza-virágból (fél teáskanál) teát készíteni, melyet frissen facsart citrommal és mézzel ízesítve lehet elfogyasztani. A hársfa virágzatából főzött tea képes enyhíteni a hörghurut során tapasztalható kellemetlen panaszokat. Influenzánál is be lehet vetni, mivel hatékonyan képes a vírusokkal szemben is felvenni a harcot. Görcsoldóként is használják a gyógyászatban, és az emésztőrendszert is nagyszerűen „karbantartja”. Emellett remekül megtisztítja a vért és serkentőleg hat a szívműködésre is. Még a szépségápolásban is hasznát vehetjük, hiszen csodálatosan ápolja az arc bőrét, és a hársfateával való öblítés csillogóvá és kellemesen lágy tapintásúvá varázsolja a hajat. Nyugtató hatását fürdővízbe öntve is megtapasztalhatjuk. A hársfából készült szén a fogporoknak és a sebgyógyulást elősegítő hintőporoknak egyik fontos alkotóeleme.

A hársfatea enyhíti a reuma és a köszvény okozta kellemetlen panaszokat. Hatékonyan képes orvosolni a mandulagyulladást és a száj különböző fertőzéseit is. Mandulagyulladásra legfőképpen akkor hatásos, ha egy kevés szódabikarbónát is keverünk a teába. A hársfa virágzatából, kamillából és mentából készült tea pedig kiváló gyomorerősítő. Megfázás esetén inhalálásra is felhasználhatjuk a hársfateát. Egy liter forrásban lévő vízbe rakjon egy-egy teáskanálnyi hársfavirágzatot, citromfüvet és borsmentát. Hagyja néhány percig állni, majd hajoljon a gőzbe egy törülközővel a fején.

A hideg, őszies időben tehát bátran alkalmazhatja a hársfateát, de naponta csak 2-4 grammnyit lehetséges belőle fogyasztani még az egészséges embereknek is, illetve lényeges, hogy egy hét használat után iktasson be ugyanennyi szünetet. Idős embereknek csak rövid ideig szabad a hársfateát fogyasztaniuk. A különféle szívbetegségekkel küzdő személyek, akik gyógyszereket is kénytelenek szedni betegségük miatt, pedig feltétlenül kérdezzék meg kezelőorvosukat a hársfatea belsőleg történő alkalmazását illetően.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük