fbpx

A legjobb házi gyógymódok gyomorégésre

Csíkos inget vieslő idősebb férfi kezét a gyomrára szorítja, valószínűleg gyomorfájdalma van.

Mit tegyek gyomorégéskor? – kérdezik sokan, akik egy kiadós evés után hirtelen érzik a kellemetlen égést. Néhány házi gyógymód hatékony segítség lehet. Egy kiadós étkezés után sokan éreznek égést a gyomorkörnyék fölött, ez a hírhedt gyomorégés. De ilyen kellemetlenség miatt túl nagy áldozat lenne lemondani a finom ételekről, főleg azért, mert néhány házi gyógymóddal a gyomorégést többnyire hatékonyan le lehet küzdeni. Mit tegyünk tehát gyomorégéskor?

A gyomor túlsavasodik

Gyomorégés akkor jön létre, ha a gyomor olyan sok gyomorsavat termel, hogy a záróizom, amely azt normál esetben a gyomorban tartja, nem képes már megfelelően zárni, és a sav egy része a nyelőcső alsó részébe kerül. Itt a sav irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját, és ez az ismert égő érzéshez vezet. Ha a gyomorégés gyakrabban lép fel, az bizonyos betegségek jele is lehet. Ha azonban csak alkalmanként fordul elő, nem kell komolyabb okokat feltételeznünk. Mit tegyünk?

A semlegesítés enyhíti az égést

Az első módszer, ami gyorsan alkalmazható gyomorégéskor, hogy vizet iszunk a feljövő gyomorsav hígítására és az égő érzés enyhítésére. Mindenképp kerüljük a savas élelmiszereket, mint a gyümölcs vagy gyümölcslé, mivel ezek tovább erősíthetik az égést. A víz helyett a tej is egy alternatív megoldás, mivel ez is semlegesíti a gyomorsav egy részét. Ha egyik sem segít, más eszközökhöz is nyúlhatunk. Ha a gyomorégés főként éjszaka, illetve fekvő helyzetben lép fel, megpróbálhatunk tudatosan a bal oldalunkon feküdni. A gyomorkimenet ugyanis a jobb oldalon található, és így megakadályozzuk, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe kerüljön. Ha a gyógyszereket mindenképp el akarjuk kerülni, egy másik variáció az akupresszúra. A gyomor akupresszúrás pontja a bal kézen található, a csuklótól körülbelül egy centiméterre a hüvelykujj felé. Ezt a pontot nyomjuk kb. 30 másodpercig. Ez a módszer megnyugtatja a gyomrot, és így csökkenti a savképződést.

  1. Biró Gizella

    Gyomorégés ellen citromot használok..Akinek javasoltam ,még mindenkinek bevált.Mossuk meg jól a citromot,majd vágjuk félbe és csavarjuk ki a levét.Igyuk meg bátran ,és rövid időn belül megfogjuk tapasztalni a lúgos kémhatás jótékony reakcióját.

    1. Dr. Vinczer Péter

      Lehet, hogy a citromlé csökkenti a gyomorégést, de hogy ennek semmi köze a “lúgos kémhatás jótékony reakciójához”, az is biztos. Ha nem értünk a kémiához, legalább ne terjesszük mások tudatlanságát tovább. A citromlé tele van citromsavval, ettől savanyú. A “lúgosítsunk” című tömeghülyítés ugyan lúgosítószerként kezeli, de ez is csak azt bizonyítja, hogy a NETen minden le lehet írni.

      1. Kemény Ágnes

        Kedves Dr. Vinczer Péter!

        Tényleg minden hülyeséget le lehet írni, csak az a kérdés, hogy melyikőjük írta?

        Nem tudom, hogy Ön orvos doktor-e, de nyugodtan keressen meg egy kémikust, és akkor ő elmagyarázza önnek, hogyan is lehet, hogy a citromlé lúgosít.

        1. Dr. Vinczer Péter

          Kedves Kemény Ágnes,
          Az első kérdését nem egészen értem, csak sejtem, hogy mit akart írni.
          Nekem az lenne a tisztelet teljes kérésem, hogy Ön bizonyára tisztában van a citrom lúgosító hatásának mechanizmusával és legyen szives elmondani ezt nekem.
          Én egyébként egy 33 éve gyakorló vegyészmérnök vagyok, élég sokat dolgoztam citromsavval, de valahogy ez az effektus kimaradt az életemből és ezért szeretném megismerni.
          Vegyészeket egyébként hiába kérdezek erről, mivel ők is mosolyognak a lúgosítási ötletek hallatán.
          A lúgosítással egyébként az az igazi baj, hogy olyan kifejezések kerültek be a köztudatba, mely már foglaltak más folyamatokhoz. Ugyanis az az állapot amit ma „lesavasodott” szervezetnek tekintünk, valóban létezik, csak a savakhoz, a savassághoz semmi köze. Ezt az állapotot meghatározott étrenddel valóban lehet kezelni, csak ennek a műveletnek semmi köze a lugosításhoz.
          Hogy miért? A válasz egyszerű: A savasság, lúgosság mértékét a pH-val szokták számszerűsíteni.
          Amennyiben ismeri a pH pontos meghatározását, úgy rögtön kiderül, hogy a „testünk pH-ja”, vagy a „Sejt pH” nem létező fogalmak. A pH híg vizes oldatokban létezik, amint szerves anyag kerül bele, akkor az egész annyira megkavarodik, hogy emiatt nem is használják ilyen rendszerekben.
          Arról nem is beszélve, hogy hol és hogyan mérjük meg testünk, sejtjeink pH-ját?
          Várom válaszát. (esetleg leírhatná, hogy Ön szerint mi a pH pontos meghatározása?)

          1. Szép napot ön mit ajánlna
            sok savra,látom ön legalább nem
            beszél marhaságokat
            Köszönöm

          2. Dr. Vinczer Péter

            Kedves anna,
            röviden én is a szódabikarbónát, mint ősi módszert ajánlanám. Ha nem akar bíbelődni az oldat elkészítésével akkor a patikákban lehet kapni Salvus vizet, ami szintén ilyen oldat.
            De felhívnám a figyelmét, hogy a gyomorégés nem biztos, hogy savfelesleg miatt van. Az is lehetséges, hogy sérült a gyomor fala és ekkor egy normál sósav mennyiség is fájdalmat tud okozni. Ezért amennyiben a gyomorégés nehezen mérsékelhető házi módszerekkel, célszerű orvoshoz fordulni.

          3. Kakuk Márton

            A citrom leve savas vegyhatású, így a gyomorba jutva ott többlet savmennyiséget okozhat (de ezáltal reflex-szerűen gátolja a saját savtermelés fokozódását). Majd felszívódva és a sejtekben lebomlásra kerülve főként lúgos vegyhatású végtermékek képződnek, így az egész szervezet tekintetében lúgosító hatású.

          4. Szeltner Zoltán

            Bírom ezeket a szakmai vitákat. Szerény véleményem szerint mindenkinek igaza van. A citromsav nem lúgosító szer, hanem savasságot csökkentő anyag. Pufferként funkcionál, és mivel gyengébb sav, mint a sósav, emeli a gyomor pH-ját (pH = a hidrogén ionok negatív logaritmusa) a sósavas pH-hoz viszonyítva.Tehát a gyomor nem lesz tőle lúgos, csupán kevésbé savas lesz. Van ezekben a dolgokban azonban biológia is. Érdekes megfigyelés, hogy az idült alkoholisták, főleg akik sok bort isznak, gyakran gyomorsav hiányban szenvednek. Pedig a bor igen csak savas természetű anyag. Egyesek ezt a gasztrin peptidhormon termelés leszabályzásával magyarázzák, de egy általános biológiai szabály, hogy ha a végtermékből (jelen esetben a savasságot előidéző protonokból) sokat viszünk be a rendszerbe (gyomorba), akkor az azt termelő folyamat (acidus sejtek protonpumpáinak működése) vissza szabályozódik. Ez egy végtermék gátlás. Tehát a citromsavas kúrának lehet létjogosultsága.

          5. Kedves Vinczer Péter vegyészmérnők!

            Kérésére hadd válaszoljak, hiszen a “neten mindent le lehet írni”.
            A sejt és egyéb szövetek, vagy pl. a vér pH-értékéről valóban nem érdemes sokat beszélni, de ettől még létező fogalmak. Az értéküket szűk határokon belül kell tartani, különben elhalálozás lesz az eredménye, ezért a szervezet mindent el is követ, hogy stabilizálja, akár más, kevésbé fontos részek kárára. Ilyen lehet a lúgos epeváladék epehólyagban való nátriumvisszaszívása (ami létfontosságú elem), amennyiben a lúgosító pufferek szükségesnél alacsonyabb szintjéről beszélünk. Erre mondják, hogy “elsavasodás”, ami bár helytelen, de beszédes. Ekkor a gyomor utáni rész nem lesz eléggé lúgos, vagy épp egyenesen savas, és egy sor problémát fog okozni.
            Vagy a nyál pH-értéke is könnyen csökkenhet, mert az is egy kevésbé fontos rész, első körben “csupán” a fogak fognak szétmenni tőle.
            Stb.

            Visszatérve az eredeti kérdésre, a test szerte keletkező protontöbbletet, “savakat” elszállító pufferrendszerek egyike az említett Nátrium. (Megj.: A konyhasó klorid részéből lesz a sósav a gyomorban, ezért a konyhasó nátriumja csak önmagát tudja semlegesíteni ugye.) Ez 33 éves – azóta 35 éves – vegyészmérnökként bizonyára nyilvánvaló, ahogyan a citromsav, a citrátok szerepének is talán annak kellene lennie. Ezek is a szervezet fő protonszállító, “savtalanító”, “lúgosító” rendszeréhez tartoznak.
            Ahogy a szabad kalcium is, amit hiány esetén, bizonyos mértékben a csontokból fog kivonni a szervezet, aminek következménye nem csak csontritkulás és ízületi gondok, hanem általános hiánya is.
            (De van még a tüdő is, mint fő eszköz, szénsav csökkentésre, CO2 kilélegzés révén, amihez szintén kell a citrát; az erősebb sav kiszabadítja a gyengébbet, erről Ön bizonyára sokkal többet tud.)
            Természetesen el is lehet “lúgosodni”, de ez csak kitartó butasággal érhető el. Alapvetően a szervezet működése protontöbbletet ad, ezért ennek elszállításában jóval eredményesebb, mint mikor pH csökkentésről van szó. Ez lassan és korlátozottan történik.

            Ami az ajánlott szódabikarbónát illeti, nátrium bevitelére hasznos lehet, de a karbonát része, ami semlegesíti a gyomorsav sósavját, nem egészen biztos, hogy jó irány. Hosszú távon biztos nem, mivel a gyomornak erősen savasnak kell lennie, ha ez nem teljesül, sokkal komolyabb problémákat okoz.
            Esetleg össze lehet keverni citromsavval, vagy aszkorbinsavval, hogy pH semleges nátrium-citrátot vagy nátrium-aszkorbátot kapjunk; ez nem fogja csökkenteni a gyomor savasságát. Ellenben plusz nátriumhoz és citráthoz vagy C-vitaminhoz juttatja a szervezetet.

            Remélem, segítettem, legalább abban, hogy nem feltétlen érdemes rögtön magas lóról leszólni másokat, csak mert a “neten mindent le lehet írni”.

          6. Bartha Lászlóné

            Nekem orvos ajánlotta a citromot,akkor most kinek van igaza

          7. Jó reggelt kívánok! Savtúltengés ellen valóban jó az olíva bogyó magja vagy azt a kemény magot meg sem emészti a gyomor?
            Köszönöm szépen előre is válaszát!

      2. egyetértek veled, én már évek óta így kezelem a sav túltermelésemet. még hozzátenném, hogy cukor nélkül, mert a cukor is termeli a gyomorsavat.

      3. Stern Ella

        Tisztelt doktor ur!

        Nem tudom miert mukodik, de miota citrom kurat alkalmazom – legalabb napi egy citrom le – az ota nem csupan a savas probelaim szuntek meg, de a pH szintem is tokeletes 6.6. A fejem elkepzelheto, hogy lehet ‘hulyiteni’ de a testem mar kevesbe. Meg egy dolog amit eszre vettem a citromtol: nem birom a nyari meleget. A fejem mintha kodbe kerulne. Egy pohar viz, fel citrom levevel es ismet ’tiszta’ a fejem.

        Emellett naponta 1-2,000 mg C vitamint is fogyasztok – nem vagyok orvos az igaz, de nem is kell hozzajuk jarjak – hala a jo Istennek. Mindent megadott az Isten ahoz, hogy egeszsegesen tartsuk a testunket.

        1. Fábián Zsolt

          Kedves Ella. Ha az ön ph-ja 6,6 akkor közlöm önnel higy ön halott. A normál ph érték 7,35-7,45 között van. Ez alatt felett problémák adódhatnak a szervezetben. Hetes ph alatt nem hogy nem leszünk jól de ez az értêk már az élettel összeegyezhetetlen, vagyis ön akkor már nem élne. Nyugodtan nézzen utána. Ez klinikailag cáfolhatatlan tény.

        2. Fábián Zsolt

          Kedves Ella még egy információ: ha esetleg nem a vér ph-járól beszélt hanem a gyomorsavjáéról akkor annak pedig 2-2,3 a normál értéke íg még mindig ködös számomra mi az a 6,6?

    2. Nekem lenne egy kérdésem napok ota gyomorégésem van és gyógyszert nem szeretnék be venni ihatok citromlé rá vagy nem??? Es ha igen akkor hogy igyam magában? Vagy öntsek hozzá meg valamit? Előre is köszönöm a választ!

  2. Jó szívvel ajánlom bármilyen gyomor, epe, emésztési zavarra a MUSTÁR MAGOT – sárga apró magocskák —

    Az orvosok Bilagitot, Dipancrint és Nospat írtak fel az emésztési problémáimra, ekkor még fiatal voltam.
    Már akkor felháborodtam e sok gyógyszeren, aztán elkezdtem a Herbária könyvben keresni és ráleltem e kis életelixirre, azóta e gógyszereket nem szedem.
    A mokkás kanálnyit étkezés előtt vízzel, bármivel kell lenyelni és minden emésztési panasz MEGSZŰNIK!

    Jó egészséget kívánok, Kyten

  3. Kedves Gyomorégők! Az ősi gyógymódot, a jó öreg szódabikarbónát senki sem használja? Egy mokkáskanálnyi fél pohár vízben megszünteti a túl sok savat. (Szerintem ez kémiailag is rendben van)

  4. Valóban, a szódabikarbóna Valéria által javasolt adagban kitűnő ellenszer gyomorégés ellen. Egyébként a bélcsatornára és az epeelválasztásra is egyidejűleg jó hatással van. Annyit azért tegyünk hozzá, hogy a nátriumbevitel kiegyensúlyozására ilyenkor (másnap, harmadnap) célszerű 500, 1000 mg Ca, és/vagy Mg bevétele is. A tabletták és a szódabikarbóna gyógyszertárban vény nékül kaphatók. Ajánlom a “savasoknak”!

  5. Csávlek Ágoston

    Talán a legegyszerűbb módszer leutánozni szervezetünket, tehát savra: Nátrium-hidrogén-karbonát, szódabikarbóna: NaHCO3.
    Egy kis okfejtés…
    A nyál, mint az egyik emésztőnedv szódabikarbónát is tartalmaz, tehát a szódabikarbóna “szervezetünk szerves része”.
    A vér PH értéke 7,365 melyet minden körülmények között beszabályoz -egészséges szervezet esetén…
    Ha a szervezetünk a közép PH értékről savas irányba tolódik el, szódabikarbóna előállításával korrigál savasból a lúgos érték felé.
    Mi is történik – nagyon leegyszerűsítve – ha vizet iszunk ? Gyomrunk a vízből emésztőnedvet /sósav/ és szódabikarbónát állít elő. Evés közben innunk kell folyadékot, főleg nehezebb zsírosabb ételek fogyasztásakor.
    Ha valakinek savas irányban tolódik el a PH értéke, akkor a gyomrunkból előállított szódabikarbóna biztosítja a PH érték rendezését. Ami a problémát okozza, gyomorsav túltengés a következmény általános esetben, de miért ? Mert a folyadékból a gyomorsejtek egyidejűleg – egyszerre – állítanak elő szódabikarbónát és sósavat. Ha a PH szabályozáshoz szódabikarbónát kell előállítani, akkor párhuzamosan nagy mennyiségű “felesleges” sósav is keletkezik, mely étkezések közötti időszakokban irritálja a gyomor nyálkahártyáját, ez a gyomorsav túltengés – a róka fogta csuka esete -.
    Szódabikarbóna – 1 teáskanállal feloldva egy pohár vízben – biztosítja a szervezet lúgos irányba történő szabályozását, a gyomornak nem kell termelnie sósav/szódabikarbóna elegyet, így az esetek nagy részében megszűnhet a gyomorégés.

    Mindenkinek jó egészséget kívánva, tisztelettel: Csávlek Ágoston

    Ui.: “Sajnos” a szódabikarbóna mellékhatása lehet a bélrendszerben nyálka-folyadék képződés, mely hígabb, esetleg sürgős székletürítést eredményezhet. Úgy gondolom, ez csak növeli a jótékony hatást, hiszen a nem annyira fiatalok között nem ritka a nehéz-fájdalmas székrekedés. Ilyen probléma esetén a toalett közelében maradva bátran egy leveses kanál szódabikarbónát oldjunk fel e nagyobb pohár vízben, a hatás a legtöbb esetben hamarosan jelentkezik…

    1. Dr. Vinczer Péter

      Kedves Ágoston,
      Okfejtésével nagyjából egyet értek, de számomra kicsit furcsa az lépés, hogy a gyomor EGYSZERRE termel sósavat és NaHCO3-at. Ez a két anyag anyag, ha találkozik, azonnal reakcióba lépnek egymással és nátriumklorid (konyhasó) és szénsav keletkezik. Ez utóbbi jóval gyengébb sav mint a sósav, és könnyen bomlik vizzé és széndioxid gázzá!
      Biztos hogy jól tudja Ön ezt az egyszerre termelődést két ilyen reaktív anyag esetén? Ez ugyan is a szervezet részéről egy elég nagy baklövés lenne és a szervezet nem szokott ilyeneket elkövetni. Vagy van még valami más is indokolja az Ön mechanizmusát?

  6. Pálfi István

    Egy apró ötlet a gyomorégés megszüntetésére:

    Rendszeresen kellett szednem savlekötő tablettákat./ Nem írom le a nevüket, mert ez “reklám” lenne./ Mindenesetre gyógyszertárban kapható, szabadon hozzáférhető termékekről van szó.
    Néhány hónapja vércukorszint problémáim miatt le kellett állnom a tej fogyasztásáról. Nagyon zokon vettem, mert naponta legalább másfél litert megittam .
    Egyszer csak azt vettem észre, hogy NEM ÉG a gyomrom éjjel.
    Azóta is, ha véletlenül intenzíven fűszeres ételt fogyasztok, ami úgye terheli a gyomrot, akkor sem érzek gyomorégést.
    Tehát nálam a tej teljes elhagyása megoldást hozott.
    Sajtot, túrót néha eszem, de a tej “tiltólistán” van nálam.
    Sok szerencsét a kipróbálásához.!

    1. Stern Ella

      🙂 Hat igen, a jeghideg tej az apro sutemeny melle na es a kukorica kasara nem nelkulozheto. DE miota nem iszom tejet, a kavemba is novenyi tejszint teszek – az ota nem krakogok allandoan. A torkom folyamatosan tisztitani kellett, kohintgetni az elott. Ha esetleg masnak is van ilyen gondja – erdemes megprobalni.

  7. Havas Tiborné

    Reflux betegségem van, ami enyhe fokú lehet, mert én semmilyen tünetét nem érzem 4 éve minden reggel Refluxon kapszulát kell bevennem, amit egyszer Noacidra cseréltek, merthogy az újabb, jobb. Nem tudom szedni, mert kiütéseket kapok tőle. A szakorvos hosszas fejcsóválás és keresgélés után visszatért a Refluxonhoz. A problémám az, hogy nem szeretem a gyógyszereket, ha lehet homeopátiás megoldásokat keresek. Tavaly óta még inkább, mivel Édesanyám kezeletlen gyonorrákban halt meg. Napi kb 16 szem gyógyszert szedett (a fele vitamin volt) .Az orvos 2 évig azt mondta azért fáj a gyomra, mert idős . Egyébként Ő is szedett Refluxont. Van-e valakinek jobb javaslata ?
    Köszönettel Havas Tiborné

    1. Vadkerti Ildikó

      Kezdődő gyomorégés, reflux esetére a Varga gyógygombák közül a Gastroanaxot ajánlották. Bevált. Napi egy kapszula, nekem megszüntette a kellemetlenségeimet.

      1. Szabó Péter

        Kedves Ildikó!

        Refluxra én az Oliva bogyó magját ajánlom egészben lenyelni naponta egyet,2héten keresztül.
        Ami a szódabikarbónát illet,én soha nem ittam és nem is fogok.Miért is tegyem jobban tönkre a gyomrom ha nem muszáj?
        Még ami alkalmazható,az az uborka,paradicsom,citrom leve,ill.a lenmag napi 1 teáskanálnyi.
        Üdv.

  8. nagyidai miklosne

    Nekem használ! Reggel éhgyomorra, 1 citrom leve, fél grépfrut leve, párcsepp olivaolaj.

  9. Mojzer Mária

    Azt hisszük,nem nagy betegség,de nagyon kellemetlen tud lenni.Sokáig Renit szedtem,az orvosom ajánlott,hogy azt szedjem,de ezt állandóan kellett szedni. Ahogy abbahagytam,újból égett a gyomrom,ha
    tejeset ettem. Áttértem a szódabikarbónára.
    De hát miért nem lehet gyógyítani,csak tünetileg lehet.
    Mojzer Mária

  10. Dömötöri Sándor

    A gyomorégésre a japán algát javaslom mivel ez nem csak tüneti kezelést ad.Nekem bevált melegen ajánlom mindekinek

  11. A kiváltó ok sem mindegyikünknél azonos, a “gyógyítás” sem. A szódapor kiváló, de nem hosszú távra- és valljuk be: vegyszer! Valaki mondja, egyél kekszet, v pattogatott kukoricát, hát tíz perc után kétszer olyan erősen ég a gyomrom. A gyógyteákat tisztelem, de meginni nem tudom, nekem is maradnak a gyógyszerek!

  12. Gyomorégésre nagyon jó a fehér akác virág-tea.Ha van rá lehetőség,akácvirágzáskor be is tudjuk gyűjteni.Nekem bevált,egy kis apróbojtorjánnal keverve.

  13. Marikának igaza lehet, a homeopátiás Robinia-golyócskák is az akác “mosolyát” tartalmazzák, első sorban gyomorégésre alkalmazzák, és a legfőbb dolgot kifelejtettem, aki meg tudja inni a nagyon népszerű Salvus vizet, lehet, hogy megszabadulhat a gyógyszereitől!!!!

  14. Boczor Teréz

    Nekem is bevált a salvus, de minden nap kell használnom. Különben újra savas leszek!! Akácvirágosteát is állandóan kell alkalmazni, sajnos, így egyszerűbb a salvus!

  15. En a Lidlben vettem egy almas pudingos parnat es egy literes kortelevet. el is fogyasztottam. olyan gyomoregesem lett, mint meg soha. nekem egyebkent nem szokott lenni. mindenki vonja le a tanulsagot.

  16. Szabó Péter

    A gyomorégésnek számos oka is lehet.Ha napi szinten rendszerességgel fordul elő,szerintem változtatni kellene az életvitelünkön.( Étrend,stressz leküzdése,stb.) Ha már komoly fájdalommal is jár,Orvoshoz kell fordulni.A szervezet minig jelez nekünk,hogy valami nagyon nem kafa,kellene némi változtatás.Az én véleményem az,ha nem találjuk meg a gyomorégés okát és nem arra összpontosítunk,soha nem fog megszűnni! Felületi kezeléseket alkalmazhatunk,de vegyük figyelembe azt,hogy lehet többet ártunk a gyomrunknak….

  17. Pingback: Gyomorégés ellen hatékonyan, természetesen! | TudnodKell.info

  18. Pingback: GYOMORÉGÉS ELLEN HATÉKONYAN, TERMÉSZETESEN! | Hölgyliget

  19. Pingback: Gyömbér – sokan nem szeretik, de jót tesz | Gyógyszer Nélkül

  20. Pingback: Köpölyözés – mítosz vagy terápia? | Gyógyszer Nélkül

  21. hajagos teri

    Én is azt tapasztalom,hogy reflux ellen a szódabikarbóna vízben oldva -bevállt- ajánlom mindenkinek-

  22. Pingback: A fekete tea kitűnő helyettesítője a földiszeder-tea | Gyógyszer Nélkül

  23. dr. Könyves Tibor

    Sokszor esik meg velem hogy édességek fogyasztása után (keksz, csoki, édes sütemények, coca cóla stb) hihetetlenül megnövekszik a gyomorsavam. Gyógyszert nem használok, a problémámat gyorsan megoldják a következők: tökmag, alma, földimogyoró vagy akár egy jó nagy pohár víz. A szóda-bikarbónát is jónak tartom. Szokássá vált hogy pörkölt tökmag mindig van nálam, aminek fogyasztása más szempontból is előnyös. Azonban kerülnünk kell az olyan ételeket amitől gyomorsavtúltengésünk van. Figyeljük meg hogy mi okozza ezt és iktassuk ki, vagy ritkán fogyasszuk.

  24. Beszeda Hajnalka

    hajna

    Az is előfordul, hogy reuma elleni gyógyszer okozza a refluxot, így csak együtt élni lehet vele egy életen át.

  25. Molnár Györgyi

    Szeltner Zoltán nagyon köszönöm, a hozzászólást, így azért érthetőbb a citromlé hatása a gyomorra. Mert tényleg furcsa, hogy ennyire savanyú gyümölcs miért is hat a lúgosítás irányába. De valóban ezt tapasztalom én is, ha citromlét iszom.

  26. Peternák János

    Nagyon sok és hasznos hozzászólás olvasható,melyekkel általában egyetértek.Az én meglátásom az,hogy a gyomorsav túltengés egyénenként változó.Van akinél a keksz és egyéb ételféleségek okozzák ezeket a kellemetlen tüneteket.Valamint másoknál bizonyos gyümölcsök okoznak gyomorsav túltengést.
    A saját esetemet szeretném megosztani Önökkel.
    Gyermekkoromtól kezdve küszködtem a gyomorsav túltengés áldatlan hatásaival.Sok orvos próbált különböző gyógyszerekkel segíteni a problémámon.Sajnos csak tüneti kezeléseket értek el vele.Megjegyezni kívánom,hogy jelenleg 61 éves vagyok.1991 évben kerültem Bükkszékre,ahol a világon egyedülálló SALVUS forrás található.Ezen a helyen tapasztaltam meg a salvus víz csodálatos és jótékony hatásait,melyet bátran merek ajánlani bárkinek.Mivel sokat szenvedtem a gyomorsav túltengés miatt és a különböző savlekötők csak ideiglenesen mulasztották el problémámat,az ottani barátaim ajánlották hogy próbáljam ki a salvus vizet.
    De hozzá tették azt is,hogy a salvus víz hatékonyságát növelni lehet ha langyos állapotban fogyaszjuk,Tehát az elmondások és ajánlások az alábbi összetételekben fogyasztható:2 dl langyos salvus vízhez keverjünk 1 mokkás kanál gyógyszertári szódabikarbónát.Reggel étkezés előtt
    igyam meg,valamint este 1 dl tiszta salvus vizet lefekvés előtt igyak meg.Határozottan állították egy hónap múlva már azt is elfelejtem hogy ég a gyomrom.
    Elkezdtem ezt a kúrát a leírás alapján.Már az első héten tapasztaltam jótékony hatását.Már nem tolódott fel a gyomorsavam a torkomba,ami igen kellemetlen volt.Sőt már nem is égett a gyomrom.
    Megjegyezni kívánom,hogy előtte nem ehettem paradicsomos ételeket,narancsot,nem ihattam meg egy pohár bort,vagy egy nyelet pálinkát sem.Mert ha ezt megtettem,akkor olyan gyomorsav túltermelésem keletkezett hogy még a torkomat is marta.
    Nem akarok reklámot csinálni a salvus víz jótékony hatásairól,de nekem bevált.Valamint nagyon sok embernek ajánlottam akiken szintén segített.
    Még annyit kívánok hozzáfűzni,hogy esetemben teljesen elmúlt a gyomorsav túltermelés és nem kell folyamatosan és állandó jelleggel innom a salvus vizet.Nem csak belsőleg,de külsőleg is jótékony hatása van a salvus víznek.(Mozgásszervi panaszokra is)
    https://www.google.hu/search?q=B%C3%BCkksz%C3%A9k+Salvus+Gy%C3%B3gyf%C3%BCrd%C5%91&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=NoASVbTIIIGGzAOXpoKwBQ.
    Érdemes felkeresni a fenti weboldalt.Sok információt tartalmaz.

    1. Kedves Jànos.
      Kérdésem az lenne,hogy nem okozott reggel hasmenést a salvus és a bikarbona kombinàcioja?Nekem igen ,és azt szeretném megtudni,hogy ez normàlis?
      Elöre is köszönöm vàlaszàt.
      Maria

  27. Dr. Ősapay György

    A gyomorégés (reflux, GERD) ellen a savcsökkentő gyógyszerek mellett legáltalánosabban a szódabikarbónát szokták használni. Ezek valóban csökkentik a gyomor savtartalmát, így a nyelőcsőben, a mellkasban nem érezzük a sav égető fájdalmát. De mind a gyógyszerek, mind a szódabikarbóna esetében a csökkent savtartalom rontja a gyomor emésztési funkcióját, ami gázok keletkezéséhez vezet, a fokozódó gyomorteltség növeli a reflux méretét. A gyógyszerek hosszabb távon a gyomor bélflóráját is felborítják.

    Természetes alternatíva: az édesgyökér kivonata klinikailag igazoltan fokozza a nyelőcső és gyomor hámsejtjeinek nyák kiválasztását, és segíti a hámszövetek normál vastagodását. Növeli a lokális prosztaglandin termelődését is, amely gyulladásgátló hatásával, mint önvédelmi rendszer, óvja a nyelőcső és gyomor hámsejtjeit. Ezt azédegyökér hatóanyagot tartalmazza a Gastro-Bon rágótabletta, amelyet reflux ellen sikeres készítmény. 20 perccel étkezés előtt, folyadék nélkül elrágva kell fogyasztani.
    (A bejegyzés írója gyógyszerkutató, az MTA doktora.)

  28. Duruczné Czinege Borbála

    Dr.Ősapay György nagyon szépen köszönöm ezt az információt, mindenképpen ki fogom próbálni a Gastro-Bon tablettát. Nekem a szódabikarbóna bevált, de naponta többször is kell bevennem, ha gyomorégéses időszakom van. A kérdésem az lenne, hogy az édesgyökér mellett másféle gyógynövény is fogyasztható, mert gyakran iszom gyógyteákat is és rendszeresen szedek gyógyszereket. Túlsúly miatt sok mindent kipróbálok pl. Alga vagy most a Pu erh teát szeretném megpróbálni. Tudna Ön nekem ajánlani valami olyan teát, gyógynövényt ami tényleg hatásos lenne:
    Köszönettel veszem, ha válaszol a kérdésemre!

  29. Kardos Szabina

    Nekem a szodabirkabona valt be mindig, viszont kismama vagyok es fogalmam sincs mit tegyek… 🙁

  30. Sarolta Barna

    A citromlé ha megisszuk lúgosít!!!!! És ezt egy orvos mondta nekem,és így is tanultam…és be is vált !!! Akkor miről beszélünk kedves Dr. Vinczer Péter????

    1. Kedves Sarolta! Nagyon szeretném tudni, ki az az orvos, aki a citromot ajánlotta gyógyszer helyett, mert az ilyen ritka, mint a fehér holló… 🙂
      Nekem nagyon sok féle problémám van a pszichéstől a szájszárazságon, vizelési nehézségen, májfunkció zavaron keresztül a gyomorégésig. Sajnos az orvosoknak csak és kizárólag a gyógyszerek léteznek, pedig biztos vagyok benne, hogy a problémáim 90%-át azok okozzák. Habár a gyomorégésemét nem hiszem, mert 100 kg vagyok, rengeteget dohányzom, kávézom is és sok savasat iszok (szénsavas ásványvizet kevés citromlével). Eddig azt gondoltam, azért ég minden este a gyomrom napi 1 szem 40 mg pantoprazol mellett is (ami eddig teljesen megszűntette de szerintem hozzá szokott a szervezetem). Én is, mint szerintem minden normális ember, szeretnék olyan megoldást, ami természetes és GYÓGYSZERMENTES!!!!!! Mivel 15 éve tapasztalom, hogy többet ártanak, mint használnak… Szóval kérem, aki nagyon ért hozzá (olvastam itt pár nagyon szakértő véleményét), mit javasol nekem (természetesen fogynom is kellene, stb.), miket fogyasszak, akár napi szinten (nem ételre gondolok, hanem gyógynövényekre, stb.). Napi 2 kapszula Immune alga kapszulát szedek, ami a nyáltermelődésemet javította, viszont a gyomorégésemre semmilyen hatással nincs. Az előbbit még rágózással csak-csak elviselem, de az utóbbi napi szinten már több, mint idegesítő. Szóval aki nagyon-nagyon ért az ilyesmihez, mit ajánla nekem? Én is próbáljam ki a citrom kúrát? (Egyébként gyömbérből készült teát elég sűrűn fogyasztok). Ha ez kevés, akkor citromot többet? Ha igen, mennyit egy nap és meddig? Vagy mást? E-mail címem: csibuska82@freeemail.hu – ide is lehet írni. Köszönöm előre is a tanácsot! 🙂

  31. Gergely Illés

    Tisztelt Doktor Úr! Refluxot diagnoztizáltak nálam tavaly októberben. nyelőcső gyulladásom lett enyhe sav visszaáramlással. A gyógyszeres kezelés hatására jobban lettem, viszont néha nagyon ég a nyelőcsövem pl most is és azért megijedtem nincs-e nagyobb bajom. a szegycsontnál mérzem egy pontban az égő kellemetlen érzést. Válaszát előre is köszönöm!

  32. Gaál Istvánné

    Savproblémám a következő: a gyomromban, vagy a nyelőcsövemben, sőt sehol nem érzek semmi kellemetlen tünetet, csak a számban van maró, csipős érzés. Ez mi lehet? Nagyon kellemetlen érzés. Amúgy van savgátló gyógyszerem, de az erre a tünetre nem használ. Köszönettel várom mielőbbi válaszát.

  33. Bató János

    Miután elolvastam az okos hozzászólásokat,már tudom mi az aszkorbinsav,a ph meg a natriumhidrogénkarburátor,de a gyomrom még mindíg ég.

  34. Kátao Gergely

    Kedves Mindenki! Nekem ritkán ég a gyomrom de ha igen, az borzasztó…
    Gyorsan elolvastam “itt” mindent, aztán kifacsartam két citrom levét és megittam. Borzalmas volt, mart, égetett hirtelen de ez hamar alább hagyott. Még éreztem néha feszítést de a maró érzés teljesen elmúlt. Kb. 25-30 perc után már el-el feledkeztem az egészről. Most kb. 3 óra telt el és vidáman sörözgetek minden probléma nélkül. Szerintem a citromlé igen gyorsan és megfelelően működött, az én esetemben. További minden jót!
    Gergő

  35. Tari Tünde

    Valoban nagyon jó hatása van a szódabikarbónának gyomorégés ellen,de legalább olyan jó hatásu az élesztö fogyasztása,napi kétszer,ügyelni kell arra, hogy félórával elötte és utána ne egyenek édességet.Ezenkivül nagyon áldásos hatása van a nyers krumplinak,leturmixolva egy kis vizzel éhgyomorra.köszönöm:Tünde.

  36. Terhesség alatt szinte végig refluxos voltam. De olyan szinten égett a gyomrom (főleg esténként), hogy volt, hogy csak ülve tudtam elaludni, mert ha vízszintesbe kerültem, folyt a torkomban a sav. 🙁
    Végigpróbáltam minden rokon okos tanácsát, aztán elkezdtem kísérletezni. A mandarin (és citrusfélék) váltak egyedül be. Logikám szerint is kicsit megtolja a savtermelést, így a buta gyomor, ami valamiért irtóra savat akar termelni, leáll ezzel az elhatározásával. Bevált, ennyi, mindegy nekem, mit mond egy okos kémikus vagy biológus.
    Meg a fejes saláta. Ez nem tudom miért. 🙂
    A salvus vízre esküszik a család, de én a szagától is rókázom. És pl. itt olvastam a paradicsomot, na attól még jobban égett, mint bármitől, pedig imádom.

    Hát összefoglalva a terhesség alatt nem híztam semmit, mert mandarinon és salátán éltem. 🙂
    De szerintem mindenkinek magának kell kikísérletezni, nem hinni a netnek vagy a szomszédnak.

  37. Halászné D. Edit

    Olvasva a hozzászólásokat úgy tűnik, hogy savproblémáknál mindenki másra esküszik, vagy éppen semmi nem használ.
    Így voltam ezzel én is, még egy gyomortükrözést is bevállaltam, ahol a sav túltengésen kívül semmi más bajt nem találtak. Aztán elkezdtem inni a ganodermás kávét és 3 hét után minden problémám megszűnt. Én erre esküszöm, mert a tapasztalatom alátámasztja a jótékony hatását.

  38. Szoucsek Erika

    Nekem is sokszor sok a savam kb 3-4hónapja van ez nalam eddig semmibgond nem volt a gyomrommal.Eggyik nap reggel haza jöttem melóból a reggelimhez megittam egy pohar tejet és màsnap reggelig semmi bajom nem volt csak màsnap reggel kezdet egy kicsit jönni a savam és megittam megint egy pohar tejet aztan megint semmi szóval kb egy hete minden nap megiszok egy pohàrral azóta semmi bajom Valakinek bevàllik valakinek nem

  39. Szoucsek Erika

    Szóval szerintem akinek van ugyan ilyen problémàja egy próbàt mindenképp megér.

  40. Jó napot kívánok kellene egy kis segítség !
    Nemrégiben ki derült ,hogy liszt érzékeny vagyok 🙁
    Régebb óta sok a savam szódabikarbónát ittam rá !
    A gondom az ,hogy már minden ételtől rosszul vagyok mindentől ég a gyomrom ,fáj,nyomás van a mellkasomban és erős fájdalom megy fel a fejembe amikor eszek valamit ! Legnagyobb gondom az ,hogy már a tisztított víz is bántja a gyomromat !
    Be van gyulladva a gyomrom vagy mi bajom lehet ?
    Válaszát előre is köszönöm !

  41. Oláh László

    Üdvözlöm a Gyógyszer Nélkül Magazin olvasóit!

    Meg tudná valaki írni, hogy forgalmaz termékeket is a Gyógyszer Nélkül Magazin, és ha igen, hol lehet megnézni?

    Köszönöm a tájékoztatást

    Oláh László

  42. Kósa Gyula

    3 citrom leve lehörpintve ! 2-szer, háromszor, de az első alkalom után is már majdnem teljes a gyógyulás Nem eszek füstölt kolbászt, szalámit, gyorspácolt húsárut.(ezektől újra kezdődik az egész kálvária és egyre nehezebben múlik el )Teljesen tünetmentessé váltam a mocskos dokik ortodox protonpumpagátlós , gyógyszerfüggővé tevős ülve alvós másfél évig tartó időszaka után.A gyomor védekezik valami ellen a savkoncentráció és mennyiség növelésével ! Ezt nem szabad semlegesítéssel , vagy a sz&ar tablettákkal akadályozni ! Segíteni kell citromlével (ami persze nem lúg és így nem is lúgosit, de nem is az a fontos ) !

  43. Gyömbért apróra vágni, vizben felforralni, meginni. Többé nincs gyomorégés!!!
    4 éve használom, tökéletes és természetes.

    1. Kosztin Dzsenifer

      Jónapot Doktor úr szeretném kérdezni hogy mi lehet a probléma napok óta akármit eszek vagy iszok ég a gyomrom de leginkább akkor ég nagyon de nagyon ha fűszeres ennivalót eszek vagy szénsavas üdítőitalok iszok próbáltam el hagyni ezeket a dolgokat de az a baj hogy minden hogy ég előre is köszönöm a segítséget

  44. Ha már a nyelőcsövet is fájdalmasan meg marta a reflux miatt, akkor mivel lehet hatékonyan és gyorsan kúrálni, hogy ne romoljon tovább? Valószínűleg amúgy stressz miatt fokozódott. Köszönöm szépen előre is…

  45. Dr. Kovács János

    A macskám mikor ég a gyomra füvet rág a kertben.
    Biztosan jó hatással van a gyomorra!
    Üdv. Egy kamu doki!

    1. Berki Istvánné

      A kutyám is!! De ő legalább tudja, hogy melyik füvet kell ennie!Én viszont egyáltalán nem lettem okosabb a rengeteg kommenttől, pedig annyi a savam, hogy már szinte fojtogat, erőlteti a köhögést! Reflux és gyomorfekély is kínoz, tehát a citrom kilőve, a szódabikarbóna ideig óráig hat!! Most már bevettem 2x40mg Pantoprazolt és nézek ki a fejemből, hogy mit tehetnék még az áldatlan állapotom feloldására! Vegyek be rá szódabikarbónát, igyak még több vizet? Vagy simán ugorjak ki az ablakon? Vagy mindezt okozhatja epekő is?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük