fbpx

A magas vércukorszint károsan hat az agyra, demenciát is okozhat

Vércukorszint-ellenőrzést végez készülékével egy nő.

Egyre több ember szenved cukorbetegségben szerte a világon, de azoknak az embereknek is nagy a tábora, akik magas vércukorszinttől szenvednek. A magas vércukorszint számos komoly betegséghez vezethet, ilyenek lehetnek a szívproblémák, a vesebetegségek, a szemproblémák, az idegi és érrendszeri problémák. Kutatók úgy vélik, hogy van még egy ok, hogy odafigyeljünk a vércukorszintünkre, hiszen ennek magas szintje az agy egészségére is károsan hat, aminek következményeként idősebb korban kialakulhat demencia, memóriavesztés és kognitív hanyatlás is.

Az ideálisnál magasabb vércukorszint károsítja az ereket és szövődményeket okoz. Ezek a szövődmények a következők lehetnek: veseelégtelenség, veseleállás, látásromlás, vakság, szív- és érrendszeri problémák, szélütés, szívinfarktus, a láb ereinek és idegeinek károsodása, amely súlyosabb esetben akár lábamputációhoz is vezethet. A cukorbetegség szövődményei nem megfelelő vércukorkontroll esetén jelentkeznek. Ezért nagyon fontos a betegséget idejében diagnosztizálni és kezelni.

A kutatók tehát úgy vélik, hogy az emelkedett vércukorszint és az agyi károsodások között összefüggés van, és ez megnöveli a demencia kialakulásának kockázatát is. Ennek oka lehet, hogy a megemelkedett vércukorszint miatt megnövekszik a vaszkuláris betegségek kockázata, de metabolikus tényezők is közrejátszhatnak, amelyek az agysejtekre vannak kedvezőtlen hatással. Vagyis a megemelkedett vércukorszint érbetegségekhez, anyagcsere-betegségekhez vezethet, és inzulinrezisztenciát okozhat. A rezisztencia eredménye, hogy a cukor a vérben felhalmozódik, hiszen a sejtek nem tudják a cukrot a vérből felvenni. A megemelkedett vércukorszint azért is probléma, mert ez szív-, szem-, vese- és idegi megbetegedéseket okozhat.

Szerencsére a magas vércukorszintet meg lehet szelídíteni természetes étrendi változásokkal és rendszeres testmozgással. Csökkenteni kell a magas cukor-, szénhidrát- és keményítőtartalmú táplálékok fogyasztását, hiszen ez az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy csökkentsük a vércukorszintet. Emellett a súlykontrollra is kiemelt figyelmet kell fordítani. Próbáljon meg minél több zöldséget, gyümölcsöt és fehérjét fogyasztani, próbáljon egészséges étrendet követni, egészséges életmódot fenntartani. Mozogjon rendszeresen, hiszen a sport is kedvező hatással van a vércukorszintre. Ha nincs ideje mindennap legalább 40-50 percet mozogni, lépcsőzzön sokat liftezés helyett, gyalogoljon sokat és munka közben többször is tartson szünetet, ilyenkor tornázzon egy keveset és mozgassa meg a végtagjait.

Sok oka van tehát, hogy a vércukorszintünket ellenőrzés alatt tartsuk, hiszen így nemcsak az artériák és az idegek lesznek védelem alatt, hanem elkerülhetjük a memóriavesztést, a csökkent gondolkodási képességet és a rettegett betegséget, a demenciát is.

1 hozzászólás

  1. Pacsika Andrasne

    Szeretnemtudni hogy lehet a 2-es cukorbetegseget orokre elmulasztani elorekoszonom Pacsika Andrasne Zsuzsi

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük