fbpx

A mogyoró nem varázsszer, de egészséges és energiát ad

Közönséges mogyoró pöttyös, nyeles mázas edénykében.

A mogyorót már az ókorban is ismerték. Nemcsak gyógyító hatásokat tulajdonítottak neki, de sok legenda is övezte. Többek között hittek abban, hogy egy varázsszer, melynek rendszeres fogyasztása megszünteti a kopaszságot, de általa próbáltak látnoki képességekre is szert tenni, illetve szent táplálékként is tekintettek rá. Ha mindez nem is igaz a mogyoróval kapcsolatban, annyi bizonyos, hogy mértékkel fogyasztva nagyon egészséges, hiszen tele van értékes vitaminokkal és tápanyagokkal. A mogyoró B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamin-tartalma kiemelkedő, emellett nagy mennyiségben van benne jelen kálium, kalcium, magnézium, cink, foszfor, réz, mangán, szelén, pantoténsav, niacin, fitoszterinek és lutein.

A növényben található E-vitamin védelmet nyújt a szervezet számára a szabad gyökök károsító hatásai ellen, és a bőrt széppé, illetve egészségessé varázsolja. Ebben nagy segítségére van a cink és a magnézium is. Ez utóbbi nem csupán az idegrendszerünkre van kedvező hatással, de az izmokra és az erekre is pozitív hatást gyakorol. A mangán pedig a szénhidrátok és zsírok anyagcseréjében vesz részt és a vércukrot is szabályozni képes. A C-vitamin nem csupán az immunrendszerünket erősíti meg, de a kollagéntermelésben is részt vesz, amely a bőrünk feszességét képes hosszú távon biztosítani. A mogyoróban lévő réznek nagyon fontos szerepe van a növekedésben és a fejlődésben. Rézre van szüksége az emberi szervezetnek többek között a fehér- és vörösvérsejtek képzéséhez, a szív és az izmok összehangolt munkájához, az agy fejlődéséhez és a csontok szilárdságához.

A mogyoróban a rezveratrol nevű antioxidáns vegyület a vírusos és gombás fertőzések kialakulását is hatékonyan képes megakadályozni. A mogyoró a benne lévő omega-3 zsírsavnak köszönhetően csökkenti a szervezetben kialakuló gyulladásokat.

A mogyoró képes lecsökkenteni a szervezet vérzsírszintjét, amely súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések előidézője lehet. Mindez telítetlenzsírsav-tartalmának köszönhető, amely nem növeli meg a koleszterinszintet és az érfalakat sem károsítja. A mogyoróban lévő triptofán segít megemelni a szervezet szerotoninszintjét, amely a melankólia, a kedvetlenség egyik leghatásosabb ellenszere lehet.

Aki napközben megéhezik, nyugodtan rágcsáljon el néhány szem mogyorót, mert jelentősen képes csillapítani az éhséget, de a mogyoró energiát is képes biztosítani, ha napközben úgy érezzük, hogy mindjárt összeesünk a fáradtságtól és a kimerültségtől.

A közönséges mogyorónak nem csupán a termését, de a leveleit is felhasználhatjuk gyógyászati célokra. Igaz, a mogyoró leveleit elsősorban teakeverékekben használják fel, legfőképpen hasmenés, aranyér és visszérbántalmak kezelésében.

A kozmetikai ipar is előszeretettel használja fel a mogyorót, mivel a növény összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásokkal bír.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük