fbpx

A narancsszínű bőrgyógyító: körömvirág

Szárított körömvirágszirmok két fakanálban, mellette a friss gyógynövény.

A körömvirággal kapcsolatban sok információt homály fed, az őshazáját illetően is. Egyes feljegyzések szerint Európa az őshazája, míg más feltételezések szerint egy Ázsiában és a Földközi-tenger partvidékén elterjedt gyógynövényről van szó. Ma már széles a világon ismert a körömvirág, ennek oka abban rejlik, hogy egy extrém alkalmazkodóképességű gyógynövényről van szó. Az őshazáját illetően vannak ugyan kétségek, azonban arról minden földrészen meg vannak győződve, hogy a körömvirágot mind a konyhában, mind gyógyászati célokra fel lehet használni. A körömvirág emellett gyógynövényként és dísznövényként is funkcionálhat a kiskertünkben. Német területeken gyakran ízesítnek ezzel a gyógynövénnyel levest, az angolok sajtot és vajat színeznek a segítségével. A sáfrányt gyakran használják rizsételek színezésére, egyes területeken sáfrány helyett körömvirágot használnak erre a célra. Talán ezért is nevezik a körömvirágot „szegény ember sáfrányának”. A vegyszermentes körömvirágszirmokkal díszíthetünk salátákat és burgonyaételeket, de tortát és süteményeket is dekorálhatunk ezzel a narancsszínű gyógynövénnyel.

A körömvirág friss és szárított sziromleveleiből is készíthetünk gyógyteát. Ha friss szirmokból szeretne körömvirágteát készíteni, akkor gyűjtsön egy csésze vegyszerektől mentes szirmot, majd mossa meg azokat. Forraljon fel 2 dl vizet, majd öntse le a vízzel a szirmokat. Fedje le a csészét, hagyja állni 20 percig, majd szűrje le. A szárított szirmokból ugyanilyen eljárással készíthetünk növényi főzetet, de ebben az esetben elegendő egy-két teáskanálnyi szárított körömvirágot forró vízzel leforrázni.

Mikor fogyasszon körömvirágból készült teát? Ha lázas, naponta 2-3 csészényit is elfogyaszthat ebből a teából. A körömvirágtea alkalmas a gyomorproblémák enyhítésére, például nagyon hasznos gyomorfekély és irritábilisbél-szindróma esetén. A körömvirág gyulladásgátló és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. Gyulladáscsökkentő hatása a benne lévő fitokemikáliáknak köszönhető.

A körömvirágból készült krém kiválóan alkalmas a bőrproblémák enyhítésére. A körömvirág fantasztikus hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik, így elengedhetetlen a száraz, repedezett, pikkelyes bőr számára. A krém enyhíti az ekcéma kellemetlen tüneteit, használhatjuk aknés bőrfelületre, megnyugtatja a kiszáradt bőrt, csillapítja a fájdalmat és még a kisebb sebeket is meggyógyíthatjuk ezzel a kenőccsel. A körömvirágkrém felveszi a harcot a korai öregedés ellen. Használja mindennap a szem környékén, ezzel megakadályozva a ráncok idő előtti kialakulását és a szem alatti rész megereszkedését. A körömvirágkrémet masszírozás során is bevethetjük, hiszen csökkenti az izom- és az ízületi fájdalmakat és gyulladáscsökkenő hatásának köszönhetően a duzzanatokat is. Körömvirágkrémet házilag is készíthetünk.

A körömvirágkrém hozzávalói:

  • 1 csésze jó minőségű hordozóolaj (jojoba, szőlőmag, olíva)
  • 2 csésze szárított körömvirágszirom
  • 20 gramm méhviasz
  • 5 csepp illóolaj (száraz bőrre rozmaring, levendula, rózsa; öregedés ellen levendula, szantálfa, geránium; sebgyógyításra teafa, borsmenta, eukaliptusz)

Elkészítése:

Vízfürdő fölött melegítse meg az olajat, majd tegye a körömvirágszirmokat az olajba. Lassú tűzön melegítse, főzze ily módon legalább egy órán keresztül a szirmokat, majd hagyja kihűlni és szűrje le az olajat.

Ezt követően tegye az olajat ismét vízfürdő fölé és olvassza fel benne a méhviaszt. Hagyja, hogy az elegy egy kicsit lehűljön, majd tegye azt tégelybe. Mivel nincs benne tartósítószer, így maximum egy hónapig tárolható hűtőszekrényben.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük