fbpx

A nélkülözhetetlen közönséges cickafark

Cickafark és a belőle készült tinktúra két kis barna üvegben.

A közönséges cickafark (Achillea millefolium) egész Európában őshonos, így hazánkban is megtalálható és igen nagy népszerűségnek örvend. Az ókori rómaiak is felfedezték a gyógynövény csodálatos hatásait. Többek között vérzéscsillapítónak és sebgyógyítónak használták. Népiesen nevezik még cickórónak, cickafarkkórónak, egérfarkú fűnek, patikai ezerlevelűfűnek, ezerlevelűfűnek, orvosi cickafarknak és pulykafűnek.

A gyógynövény igen gazdag hatóanyagokban. Tartalmaz poliacetiléneket, szeszkviterpéneket, illóolajat, flavonokat, fenolkarbonsavakat, cserzőanyagokat és alkaloidokat.

A közönséges cickafark nagyon sokféle betegséget és egészségügyi panaszt képes orvosolni. A gyógynövény vérzéscsillapító, lázcsillapító, nyugtató, görcsoldó és antimikróbás hatásokkal rendelkezik, de fertőtlenítő, emésztést javító és köhögéscsillapító hatása is ismeretes.

A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást és javítja az étvágyat. Enyhíti a nem megfelelő emésztés okozta kellemetlen és fájdalmas tüneteket. A közönséges cickafarkot lehet használni hasmenésre, de megfázás esetén is enyhülést hozhat.

Az egyik legjobb vérzéscsillapító gyógynövényünk. Jó szolgálatot tehet orrvérzésnél és aranyér esetén is. A nők egyik legjobb barátjává válhat, ugyanis enyhíti a premenstruációs tüneteket. Ez a gyógynövény kismedencei és petefészek-gyulladásnál ülőfürdőként nagyon hatásos.

Külsőleg kezelhetünk vele különféle sebeket, de zúzódásokra és duzzanatokra borogatást is készíthetünk a gyógynövény felhasználásával. A gyógynövényben lévő illóolaj antidepresszáns hatással rendelkezik. A gyógynövény illóolaja tujont tartalmaz, így a közönséges cickafark használata semmilyen formában nem javasolt sem áldott állapotban lévő hölgyeknek, sem pedig szoptató kismamáknak.

A gyógynövényből készülhet tea. Tegyen egy teáskanálnyi gyógynövényt egy csészébe, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. A gyógyteát éhgyomorra vagy étkezések előtt fél órával kell elfogyasztani. A tea javítja az étvágyat, serkenti az emésztést, elősegíti az epe- és a májműködést, illetve hatékony prosztata- és húgyszervi betegségek esetén is. Segítséget nyújt a menstruációs zavarok megszüntetésében. A fájdalmas menstruációs görcsöket is megszünteti és a változókori panaszokat – hőhullámok, fáradékonyság – is orvosolja. A főzetet borogatásként és öblögetőszerként is használhatjuk, mégpedig fogínygyulladásnál, illetve szemgyulladásnál. A gyógynövény virágaiból készült forrázat a zsíros, tág pórusú bőr kezelésére az egyik legalkalmasabb szer.

Tinktúrát is készíthetünk a cickafarkból. Tegyen egy befőttesüvegbe két marék frissen szedett gyógynövényt, majd öntsön rá annyi alkoholt, amennyi ellepi. Két hétig állítsa az üveget meleg helyre, majd szűrje le. A tinktúrát gyulladások csökkenetésére lehet alkalmazni. De fájdalomcsillapító és izomlazító hatását is megtapasztalhatjuk.

1 hozzászólás

  1. A cickafark növényhez szólnák hozzá.
    Évek óta használom a teáját migrénes fej fájásra ,és meg előzésére.De ha fáj a fejem ,már érzem az előjeleket, akkor elsőként a teához nyúlok. Sokszor még a gyógyszereknél is előbb hat.

    Üdvözlet mindenkinek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük