fbpx

A női bajok varázsszere: réti palástfű

Palástfűből készült gyógynövénytea üvegpohárban.

A réti palástfű (Alchemilla vulgaris) nem volt ismeretlen a középkorban élők számára. Legfőképpen sebeket kezeltek a segítségével, de vérzést is csillapítottak vele. A növény akár a félméteres magasságot is elérheti, a lápos, mocsaras területeket kedveli, de előfordul utak mentén, erdőszéleken, nedves réteken, hegyvidékeken és domboldalakon. A réti palástfű ernyős virágzattal rendelkezik, virágai zöldes-sárgás színekben pompáznak. Virágait áprilistól júniusig bontogatja.

A növény föld feletti részét gyűjtik gyógyászati célokra, amelyek értékes hatóanyagokkal – cserzőanyagok, keserűanyagok, flavonoidok és glikozidok – vannak teli. A gyógynövényben található cserzőanyagok különös tulajdonsága, hogy képesek megkötni a toxinokat, így ez a gyógynövény hatásosan vethető be például fertőzéses eredetű hasmenések esetén.

A réti palástfűből készült tea fogyasztható hasmenés, gyomorhurut és bélhurut esetén. Forraljon fel két deciliternyi vizet, majd öntsön le vele egy teáskanálnyi gyógynövényt. Hagyja állni tíz percig, majd fogyaszthatja is.

A palástfű a nőgyógyászati problémákat is orvosolni tudja. Alkalmazhatjuk alhasi panaszokra, fehérfolyásra, menstruációs zavarokra, a menopauza idején fellépő kellemetlen tünetekre.

A főzetet lemosásra és borogatásra is lehet alkalmazni, mivel a gyógynövény összehúzó hatással is bír. Legfőképpen ekcémás és gyulladt bőrt lehet ily módon kezelni a gyógynövénnyel, de segítségével a gennyes sebeket is meg lehet gyógyítani.

A gyógynövény vízhajtó hatással is bír és a szívet is képes megerősíteni. A palástfüvet be lehet vetni az elhízás megelőzésére is. Napi két-három csésze palástfűtea elősegíti, hogy ne rakódjanak ránk a rettegett kilók, amelyektől a kor előrehaladtával egyre nehezebb megszabadulni. Persze a gyógynövény sem csodaszer, de rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással kiegészítve nagyon hatásos lehet.

A palástfűből nagyon egyszerűen készíthetünk borogatást. Mosson meg alaposan egy csokornyi gyógyfüvet, majd pépesítse azt. Ezt a pépesített növényi masszát kell a kezelendő felületre felhelyezni.

Nőgyógyászati problémáknál érdemes a gyógynövényből egy kellemes fürdőt készíteni. Egy edénybe öntsön 3-4 liter hideg vizet, majd szórjon bele 2-3 maréknyi gyógynövényt. Hagyja egy éjszakán át állni. Másnap melegítse fel a gyógynövényes vizet, szűrje le, majd öntse a fürdővizéhez.

Azok, akik gyulladásos bélbetegségben szenvednek, csak kis adagban és orvosi ellenőrzés mellett használják a gyógynövényt. Egyes gyógyszerek hatását is megváltoztathatja, így a gyógynövény bárminemű használata esetén konzultáljon kezelőorvosával.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük