fbpx

A sárkányfű, avagy a tárkonyüröm gyógyhatásai

Sárkányfű csokorba kötve (Artemisia dracunculus).

A tárkonyüröm (Artemisia dracunculus) a tárkonyhoz hasonlóan gyógynövényként és fűszernövényként is felhasználható. A dracunculus kifejezés azt jelenti, kis sárkány. Egy legenda szerint a tárkonyüröm nagyon hatékony csodaszer kígyómarásra. Őshazája elsősorban Mongóliában van, de ma már a világ sok részén előszeretettel termesztik is. A gyógynövénynek kellemes, aromás illata van a benne található illóolajnak köszönhetően.

A tárkony görög eredetű szó, amely sárkányt jelent. Magyarul gyakrabban nevezik tárkonyürömnek és esztragonnak. Őshazájában, Ázsiában gyakran alkalmazták a gyógynövényt állatok okozta harapások kezelésére, de légzészavar és alvásproblémák esetén is bevetették.

A gyógynövény a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Tarackszerű gyökérzete a talajban messzire képes elkúszni. Szára akár az egyméteres magasságot is elérheti. Levelei hegyesek, hosszúak és lándzsaszerűek.

A gyógynövény gömbös fészekvirágzattal rendelkezik, amelyek csöves virágokból állnak. Ez az évelő növény augusztustól októberig szedhető.

A gyógynövény roppant gazdag hatóanyagokban. Van benne illóolaj, cseranyag és keserűanyag. Meglehetősen gazdag A-, B1-, B2- és C-vitaminban, béta-karotinban, cinkben, foszforban, káliumban, jódban, magnéziumban, mangánban, nátriumban. Mi található még benne? Eugenol, fenol, limonén, koffeinsav, mentol, niacin, szalicilsav és rutin.

A gyógynövény vízhajtó hatással rendelkezik. Serkenti az emésztést és javítja az étvágyat. Fokozza a gyomornedv-elválasztást és segíti az epe termelését a májban.

A gyógynövényből készíthetünk teát, amely vesetisztító és epehajtó hatásokkal rendelkezik. A tárkony megnyugtatja az idegeket és nagyon hatásos a kimerültség leküzdésében. A gyógynövényből készült főzet javítja az étvágyat és serkenti az emésztést.

A tárkony gyökerének olyan az íze, mint az édesgyökérnek. Ha fáj a fogunk, a gyökér enyhítheti a panaszunkat.

Mint említettem, a tárkonyüröm zöldfűszerként is megállja a helyét és felhasználásával ecetet is ízesíthetünk, de uborka- és salátafűszerként is felhasználhatjuk. Adagolhatjuk levesekbe, mártásokba és főzelékekbe. A gyógynövényt a likőripar és a konzervipar előszeretettel használja.

Ízletes házi tárkonyecetet is készíthetünk belőle. Ebben az esetben a friss tárkonyhajtásokat szükséges felhasználni.

A gyógynövénynek enyhe vérnyomáscsökkentő hatása is ismeretes, viszont hosszabb ideig nem javasolt az alkalmazása, mivel a benne lévő illóolaj allergiás reakciót válthat ki. Várandós és szoptató anyáknak is jobb, ha mellőzik a tárkony bárminemű használatát.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük