fbpx

A sokféle ízű távol-keleti gyümölcs, avagy a kínai kúszómagnólia

Kínai kúszómagnólia (Schisandra chinensis) piros termései egy tálban.

A kúszómagnólia (Schisandra chinensis) Kínában már ősidők óta gyógyító növényként funkcionál, de a konyhában fűszerként is előszeretettel használják. Ez az erdei kúszónövény megtalálható még Oroszországban, Koreában és Japánban is. Magassága gyakran eléri a 8-9 métert is. A virágai és a csészelevelei rózsaszínűek, gyümölcsei gömbölyűek, pirosak, fürtökben érnek, leginkább a ribizlihez hasonlatosak. Ötízű növényként is emlegetik, ennek oka az, hogy tojásdad formájú leveleinek sós, a gyümölcsnek édes és savanyú, míg a magjainak kesernyés, erős ízvilága van. A napfényt szereti, viszont a túl nagy szárazságot és a nedvességet nem tűri.

A gyümölcs savakat, vitaminokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat és illóolajokat tartalmaz. A legújabb kutatások antibakteriális és antidepresszív hatásait is kimutatták. Fogyasztásával legyőzhetjük a szervezetünkben kialakuló gyulladásokat, fertőzéseket, de még a stresszhatásokat is képes hatékonyan csökkenteni. Ismeretes méregtelenítő hatásáról is, illetve mérsékli a menstruációs ciklus előtti tüneteket, a klimaxszal járó panaszokat. Védi a májat és az epét, erősíti az immunrendszert, serkentő és méregtelenítő hatással bír, csökkenti a koleszterinszintet. Elősegíti, hogy a sejtek, szövetek több oxigént legyenek képesek felvenni, így emelve meg azok energiaszintjét. A schisandra mindezek mellett enyhíti a magas vérnyomást, javítja a látást, illetve rendszeres használata nőknél és férfiaknál is éberen tartja a szexuális vágyat. A kínai gyógyászat ezeken kívül a következő betegségekre használja: szív- és érrendszeri megbetegedések, prosztatadaganat, légzőszervi problémák, alvászavarok, köhögés, fizikai és szellemi kimerültség, mentális betegségek. A vérkeringés helyreállításában oly módon nyújt segítséget, hogy az erek falán csökkenti a mész -és a zsírlerakódásokat.

A kozmetikai ipar előszeretettel használja húsos leveleit különböző szépítőszerek alkotóelemeként. Kínában a nők is használják ezt a csodanövényt, mégpedig azért, mert hisznek fiatalító erejében, és ettől a gyümölcstől várják testi és szellemi megtisztulásukat. A kúszómagnólia bőrproblémák esetén is használható, illetve nagyszerűen tonizálja az arcbőrt.

A frissen szedett, érett gyümölcsökből ivólevet lehet préselni, de lekvárt is lehet belőle csinálni, míg a kiszárított leveleiből és terméseiből illatos, zamatos teát lehet készíteni. A szárított termésből így készülhet tea: forrázzon le 2 dl forró vízzel 1-2 teáskanál teafüvet, majd fél napig hagyja állni. A tea csak ezt követően fogyasztható. A kínaiak előszeretettel rágják a nyers leveleket és hajtásokat is, sőt a hajtásokból is szoktak teát főzni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük