fbpx

A téli hónapokban előforduló három gyakori betegség

Orrát fújja egy szürke kesztyűt, sálat és sapkát viselő fiatal lány kinn, a szabadban, egy havas vidéken.

Nem elég, hogy télen csak ritkán mutatja meg magát a nap, még különféle betegségekkel is meg kell küzdenünk. Ilyen például a hörghurut, a téli depresszió vagy éppen a nátha. Ezek a betegségek leginkább télen ütik fel a fejüket, vagy legalábbis a hideg hónapokban fokozódnak elsősorban a tünetek.

A hörghurut vagy más néven bronchitis nem más, mint a gége, a légcső, a tüdő hörgőinek belső felszínén lévő nyálkahártyának a gyulladása. A bronchitis heveny formája a légcsövet is érinti, de nem igényel különösebb beavatkozást, magától is meggyógyulhat. Az idült hörghurut azonban már komoly légzésfunkciós zavarokat is okozhat. A hörghurut tünetei: rossz közérzet, gyengeség, fáradékonyság, étvágytalanság, láz, köhögés, légzési nehézség, mellkasi fájdalom. Hörghurut esetén fontos, hogy a beteg immunrendszere megerősödjön, ezért ajánlott minél több C-vitamint tartalmazó ételt és italt fogyasztani. A következő gyógynövények, zöldségek és gyümölcsök igen gazdagok C-vitaminban: bazsalikom, csipkebogyó, csalán, petrezselyem, kakukkfű, paprika, narancs, citrom, grépfrút, paradicsom, spenót, áfonya, mandarin. Érdemes a légutak megtisztítására is törekedni, ezt leginkább inhalálással érhetjük el. Erre jó lehet a kakukkfűből készült főzet vagy az eukaliptusz illóolaja is. A fájdalom és a köhögési inger csökkentésére a kamilla és a kakukkfű együtteséből készített főzet fölötti gőzölés jelenthet megoldást. A mézzel ízesített, gyógynövényből készült teák szintén enyhíthetik a tüneteket. Ez lehet kamilla, levendula, majoránna, csipkebogyó vagy menta. A sárgarépából készült szirup szintén hatásos lehet hörgős megbetegedések ellen. A sárgarépából nyert friss léből, vízből és mézből főzzön sűrű szirupot. Naponta fogyasszon belőle 3-4 teáskanálnyit.

Télen kevesebb napfényhez jutunk hozzá, amely megakadályozza, hogy elegendő endorfin, azaz boldogsághormon termelődjön a szervezetünkben. Ezzel szemben a melatonin nevű hormon szintje megemelkedik, amely aluszékonyságot és fáradékonyságot okoz. Ezért érezzük ilyenkor, hogy hatalmába kerít bennünket a depresszió, hiszen a hideg hónapokban kevesebbet mosolygunk, annál többet szomorkodunk. A legjobb megoldás ilyenkor a testmozgás, és ha minél több időt töltünk a szabadban, friss levegőn. Néhány gyógynövény szintén csillapítja a letargikus hangulatot. Ilyen például az orbáncfű, amely a szervezetben a szerotoninszintet képes egyensúlyba hozni. Ez a gyógynövény kiválóan javítja a hangulatot, de csak enyhe tüneteknél és akkor alkalmazható, ha emellett nem szed semmilyen antidepresszánst. A komló az idegi eredetű feszültséget képes csökkenteni, de nyugtató és altató hatásokkal is rendelkezik. Kiválóan orvosolja a hangulatzavart, megszünteti a szomorúságérzést és hatékonyan oldja a szorongást is. A levendulából készült tea nyugtatja az idegeket, megszünteti a melankóliát, a migrént és az ideges szívdobogást.

A téli hónapokban a nátha is gyakran okoz panaszokat és kellemetlen tüneteket számunkra. Amikor náthásak vagyunk, gyakran érzünk égő, kaparó érzést a torkunkban, tüsszögünk, könnyezik a szemünk, köhögünk és folyik az orrunk. Mintha ez nem lenne elég, még a fejünk is hasogat, gyengének, erőtlennek érezzük magunkat és rossz közérzet kerít bennünket hatalmába. Nátha esetén is lényeges immunrendszerünket megtámogatni. Ezt megtehetjük például grépfrútmagcseppel, amely teli van C-vitaminnal és antioxidáns hatású vegyületekkel. Olyan kórokozó elleni anyagok is vannak benne, mint például tokoferol, szterol, bioflavonoid, nyomelemek, citromsav. Nem pusztán az immunrendszert képes megerősíteni, hanem fertőtlenítő hatásokkal is rendelkezik és segítséget nyújt a szervezet megújulásában is. A torok gyulladásának csökkentésére fogyasszon minél több forró, mézzel ízesített gyógyteát, például zsályából, kakukkfűből, borostyánból vagy lándzsás útifűből. Száraz köhögését csillapíthatja gyömbérteával, de hurutos köhögésre a kakukkfűből vagy a lándzsás útifűből készült tea sokkal hatásosabb.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük