fbpx

A túl sok és a túl kevés szelén is betegséget okozhat

Finom tonhalsaláta paradicsommal, uborkával, lila hagymával.

A szelént Berzelius fedezte fel, komolyabban csak a huszadik században kezdtek el ezzel a nyomelemmel foglalkozni. Egyes kutatások arra mutattak rá, hogy az egyébként antioxidáns hatásokkal rendelkező szelén nagy mennyiségben mérgező és betegségek okozója is lehet. Az emberi szervezetben a szelén elsősorban a hasnyálmirigyben, a herékben, a pajzsmirigyben és a májban raktározódik. Fontos szerepe van abban, hogy megakadályozza, hogy a szervezetben úgynevezett stresszfehérjék jöjjenek létre, de emellett közvetlen szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok termelődésében és aktivitásában is.

A szelén számos élettani folyamatban szerepet játszik. A pajzsmirigy egészséges működését segíti elő, működésbe hozza annak hormonjait. Fontos szerepe van az immunrendszer egészséges működésében és a szervezet ellenálló képességének kialakításában. Méregtelenítő hatásokkal is rendelkezik, vagyis a szervezetbe bevitt egyes méreganyagok hatásait képes csökkenteni. Biztosítja a szív- és érrendszer egészséges működését, hiszen megakadályozza az erekben a vérrögképződést, és növeli az úgynevezett jó koleszterin szintjét a vérben. Egyes kutatások szerint némely daganatok kialakulásának kockázatát képes csökkenteni. Antioxidánsként ugyanis védelmet nyújt a szabad gyökök károsító hatásaival szemben, másrészt pedig a tumor növekedését előzi meg, vagy lassítja le. Libidófokozó hatása van, javítja a termékenységet és enyhíti a változókor kellemetlen tüneteit. Segíti és javítja a máj zavartalan munkáját, csökkenti a szervezetben zajló öregedési folyamatokat, amely meglátszik a bőr és a haj állapotán. Csökkenti az ízületi gyulladásokat, serkenti az agyműködést. Fontos szerepe van a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében, és a cukorbetegség már létrejött szövődményeinek súlyosságát is képes csökkenteni.

A szelénhiány tünetei a teljesség igény nélkül: férfiaknál sterilitás kialakulása, erőteljes hajhullás, rosszindulatú betegségek kialakulása, a máj különféle betegségei, szívbetegségek, immunrendszer gyengülése, ezzel együtt a szervezet sokkal hajlamosabb lesz a különféle fertőzésekre, zavar keletkezik a pajzsmirigy működésében, a koleszterinszint megemelkedik, az öregedési folyamatok felgyorsulnak, amely legszembetűnőbben a bőrön látszik. Mindezek mellett ha kevés szelén van az emberi szervezetben, akkor kialakulhat hangulatzavar, a fejbőr korpásodása, nehezebben megy a stresszel történő megbirkózás, létrejöhetnek emésztőrendszeri problémák és izomgyengeség is.

A szelén természetes forrásai: tenger gyümölcsei, mint például rák, kagyló, tonhal, de megtalálható az állati belsőségekben, a vörös húsokban, a szárnyasokban, a tejtermékekben, a teljes kiőrlésű gabonákban, a búzacsírában, a brokkoliban, a paradicsomban, az avokádóban, a citrusfélékben, a mandulában, a brazil dióban vagy a sörélesztőben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük