fbpx

A változatosan elkészíthető padlizsán

Frissen megmosott padlizsánok.

A padlizsán a burgonyafélék családjába tartozó zöldség. Nevezik még tojásgyümölcsnek, kékparadicsomnak és törökparadicsomnak is. A padlizsánt sokan nem kedvelik, pedig érdemes lenne rendszeresen fogyasztani, hiszen tartalmaz A-, B1-, B2-, B6-, E- és K-vitamint, illetve kalciumot, káliumot, nátriumot, magnéziumot, foszfort, cinket, vasat, mangánt, szelént, pantoténsavat, folsavat és fitoszterineket.

Az indiaiak már évszázadok óta fogyasztják ezt a semleges ízű zöldséget, mert úgy gondolják, hogy a padlizsán antibakteriális, vízhajtó, vérképző, gyulladásgátló, emésztésserkentő és nyákoldó hatásokkal rendelkezik.

A padlizsánnak alacsony a kalóriatartalma, így fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek is javasolt a fogyasztása. A padlizsán fogyasztása kiváltképp javasolt a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek, mivel segítséget nyújt a vércukorszint szabályozásában.

A padlizsán antioxidációs hatása révén képes meggátolni az úgynevezett „rossz koleszterin” oxidációját, amelyről egyértelműen bebizonyosodott, hogy az érfalakat jelentős mértékben károsítja. Ez pedig előbb-utóbb szívinfarktushoz vagy agytrombózishoz vezethet.

A padlizsán tele van rosttal, amely nagy segítséget jelenhet az emésztési zavarban szenvedő betegeknek. Megakadályozza a székrekedést és csökkenti a végbelet érintő betegségek kialakulásának kockázatát.

A padlizsánban lévő fitotápanyagok segítségével a memóriánkat óvhatjuk, és a sejtmembránok élvezhetnek védelmet a különféle károsodásokkal szemben.

A padlizsán fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Pépesített formában csak rá kell helyezni a fájó testrészre és a fájdalom néhány perc múlva tovatűnik.

A padlizsánt nagyon változatosan elkészíthetjük. Remek előételnek, salátának, de levest is készíthetünk belőle és rakott ételnek is kiváló. Készíthetünk töltött padlizsánt, amelyet aztán meg is süthetünk. A padlizsánból krém is készülhet, amelyet aztán pirítósra kenve fogyaszthatunk. A padlizsánnak nincs valami jellegzetes, karakteres íze, így sok más étellel együtt párosítható, főzhető, süthető. Diétázók is bátran fogyaszthatják, hiszen alacsony a zsírtartalma, de meglehetősen sok rost van benne.

Hogyan készítsünk gyorsan és egyszerűen padlizsánkrémet? Mossa meg a padlizsánt, majd törölje szárazra és vágja ketté. Majd helyezze a félbevágott zöldségeket az előmelegített sütőbe és süsse azt körülbelül 160-170 fokon. Közben vágjon fel apróra egy-két vöröshagymát és dinsztelje azt meg egy kevés olívaolajon. Amikor a padlizsán elkészült, egy edénybe kapargassa ki a zöldség húsát, adja hozzá a hagymát. Kézi mixerrel pépesítse a hagymát és a padlizsánt, közben adjon hozzá olívaolajat ízlés szerinti mennyiségben. Végül ízlés szerint sózza és borsozza. Más fűszerekkel is ízesítheti.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük