fbpx

Aromaterápia otthon

Illóolajok, friss virág, illatpálcák egymás mellett egy faasztalon, az otthoni aromaterápia kellékei.

Aromaterápiával különféle betegségeket is kezelhetünk, persze csak abban az esetben, ha nagyon körültekintők vagyunk és csak jó minőségű illóolajokat használunk. Masszázshoz például használhatunk hígított illóolajat, de egyéb kezelésekhez érdemesebb tiszta illóolajokat alkalmazni. Aromaterápiás illóolajat nem javasolt lenyelni, csak akkor tegye ezt meg, ha aromaterapeuta írja azt elő és folyamatosan nyomon követi a terápiát és annak hatását. Egyszerre több illóolajat is használhatunk, hiszen az illóolajok megfelelő kombinációja csak fokozza a pozitív hatást.

Aromaterápiás kezeléseket otthon is alkalmazhatunk. Használhatjuk az illóolajakat például fürdővízhez adagolva. Csepegtessen 7-8 csepp illóolajat a fürdővizéhez, majd relaxáljon a vízben legalább 10-15 percig.

Az illóolajokat inhalálásra is használhatjuk. Ennek több módja is van. Az egyik ezek közül, ha egy papírzsebkendőre csepegtet a megfelelő illóolajból pár cseppet, majd azt mélyen belélegzi. A másik módszer a gőzinhaláció. Egy edénybe forraljon fel 2-3 deciliternyi vizet, majd cseppentsen bele a megfelelő illóolajból. Hajoljon az edény fölé, majd takarja be a fejét egy törülközővel. Lélegezzen jó mélyeket addig, míg az edény tartalma gőzölög, és ameddig még érzi az illóolaj kellemes illatát.

Illóolajos kéz- és lábfürdőket is alkalmazhatunk. Tegyen 6-8 csepp illóolajat kézmeleg vízbe, majd áztassa benne a lábát legalább egy negyed órán keresztül. Ezután törölje meg alaposan a lábait, és tekerje be tíz percre egy puha, száraz törülközőbe. A nagyobb hatás elérése érdekében a kezelés végén masszázst is alkalmazhat. A megfelelő illóolajjal masszírozza meg alaposan a fájó testrészét. Ezt az otthoni terápiát akár mindennap megismételheti.

Masszázs során valamilyen növényi olajat érdemes használni, amelybe előzőleg pár csepp illóolajat csepegtettünk. Az olajat aztán alaposan masszírozza be a kívánt testrészbe. Ezzel a technikával kezelhetünk izomfájdalmakat, oldhatjuk a stresszt, de ízületi, bőrpanaszokat is enyhíthetjük és a légzési nehézségeket is orvosolhatjuk.

Az illóolajokból borogatást is készíthetünk. Hogyan? Tegyen vizet egy kisebb porcelántányérba, majd adjon hozzá néhány csepp illóolajat. Mártogasson meg benne egy vászonkendőt, majd csavarja ki, és helyezze a kezelendő felületre. A borogatásra tehet meleg törülközőt is, így az nem hűl ki, és jobban ki tudja fejteni a pozitív hatását. Akár két-három óra hosszán keresztül is fent lehet hagyni a borogatást, és naponta több alkalommal is meg lehet azt ismételni. Belsőleg csak képzett szakember javaslatára és felügyelete mellett lehetséges illóolajat használni. Ebben az esetben érdemes valamilyen teába csepegtetni belőle és aztán elkortyolgatni.

Nagyon sokféle illóolaj létezik, amelyekkel különféle egészségügyi problémákat orvosolhatunk. Most tíz olyan illóolaj bemutatása következik röviden, amelyeket talán a leggyakrabban használunk, és amelyeket a legtöbb ember ismer.

A bazsalikom frissítő és kedélyjavító hatásokkal rendelkezik. Használhatjuk depresszió, stressz, emésztési és légzési panaszok esetén.

Az orvosi zsálya javítja a keringést, de vírusfertőzések és reumás panaszok esetén is be lehet vetni.

A teafaolaj tisztít és fertőtlenít. Csillapíthatunk vele torokfájást, de meghűlés esetén is hatásos.

A citromfűnek serkentő és frissítő hatása van. Jó szolgálatot tesz gyomorrontás, idegesség és fejfájás esetén.

A levendula amellett, hogy frissít, enyhíti a depresszió és az emésztési zavarok kellemetlen tüneteit. A fenyőlevél influenza esetén lehet nagyon hasznos, míg a narancsvirág a stresszt és az álmatlanságot orvosolja.

A rozmaringot akkor használjuk, ha betegség után lábadozunk, ha fel szeretnénk frissülni, vagy szellemileg vagyunk kimerülve, de emlékezetzavarok esetén is bebizonyította már ez a gyógynövény a tudását.

A muskotályos zsálya nagyon hatásos menstruációs panaszok esetén, de magas vérnyomás esetén is hasznát vehetjük.

A borókát akkor javasolják, ha valaki rossz egészségi állapotnak örvend, de csillapítja a reumás és az ízületi gyulladást, illetve álmatlanság esetén is ki lehet próbálni.

A citrom frissít, csökkenti a magas vérnyomást, és a pattanások elleni harcban is hű társunk lehet.

1 hozzászólás

  1. Köszönöm a tájékoztatást.
    Kérdésem : gombás, baktériumos fertőtlenítésre, és bőrpuhításra a melyik fenyőfa illóolaja jó és hordozónak milyen olajat jó alkalmazni? Közvetlenül a bőrre fürdés után kenhető-e? Nagyon száraz a lábam és karom a bőre.
    Pattanásra hátamra, mellkasomra melyiket alkalmazhatom?
    Szíves válaszukat előre köszönöm:
    Jessy

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük