fbpx

Az antociánok csökkentik a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát

Rengeteg antociánt tartalmazó kék, vörös és lila színű gyümölcsök, zöldségek egymás mellett.

Az antociánok egy színanyagcsoport. Színüket a kéktől egészen a pirosig változtatják. Ezek a vegyületek a növények leveleiben, a gyökereiben, a virágaiban és a gyümölcsökben találhatók. Az antociánok erős antioxidánsnak számítanak, amelyek elősegítik többek között a szabad gyökök elleni védekezést. De nem csak azért segítenek a betegségek elleni védekezésben, ugyanis az antociánok antimikrobiális, sejtvédő, daganatellenes, lipidszintcsökkentő, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek.

Manapság hazánkban sokan tartoznak az elhízottak és a túlsúlyosak táborába. A súlyfeleleg gyulladást generál a szervezetben, ami nemcsak a vérnyomást emeli meg, hanem elősegíti a sejtek idő előtti elöregedését, de megnöveli a szívbetegség, a cukorbetegség, a daganatos megbetegedések és az ízületi gyulladás kialakulásának a kockázatát. Az antociánok megnövelik a PPAR nevű gének aktivitását, amelyek segítenek felhasználni a szervezetnek a zsírokat és a cukrokat, vagyis nem engedik azokat a vérben felhalmozódni. Emellett megnövelik az elhízás elleni hormon, az adiponectin termelését.

Az antociánok megakadályozzák a vérrögképződést és csökkentik az érelmeszedés kialakulásának kockázatát, így mérsékelve a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Segítenek továbbá a vérnyomás csökkentésében, ezen túl növelik a kedvező HDL-koleszterin szintjét, miközben a káros LDL-koleszterinszintet csökkentik.

Az antociánok segíthetnek megakadályozni az Alzheimer-kór kialakulását, ugyanis gátolják a béta-amiloid fehérje képződését, emellett javítják az idegsejtek kommunikációját, az agy vérellátást és megvédik az agyi mitokondriumokat az oxidatív stressztől.

Az antociánok daganatellenes hatásáról is sok tanulmány született. Az antociánok hozzájárulnak a rákkeltő anyagok metabolizálásához. Megakadályozzák a ráksejtek szaporodását és gátolják a tumor növekedését.

A cukorbetegség terén is kedvezőek a kutatási eredmények. Tanulmányok sora igazolja, hogy az antociánok javítják az inzulinérzékenységet és a glükózanyagcserét, ami segítséget nyújt a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében.

Hogyan növelheti az antociánok bevitelét? Az áfonya, a málna vagy a szamóca az antociánok gazdag forrása. Ha nem szereti a bogyós gyümölcsöket, akkor más módon is bevihet antociánokat a szervezetébe. Fogyasszon fekete szilvát, vörös káposztát, szőlőt, cseresznyét, vagy éppen lila burgonyát. A táplálékkiegészítők soha nem vetekedhetnek a friss zöldségekkel és gyümölcsökkel, így mindig ez utóbbiakat részesítse előnyben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük