fbpx

B10-vitamin, a hajhullás és az őszülés ellenszere

B10-vitamint mutat fel ujjai között egy sárga trikós nő.

A B10-vitamin (PABA, PABS, para-amino-benzoesav) nem életfontosságú tápanyag, igazából nem is tekintik vitaminnak, viszont némely bélbaktériumnak lényeges a jelenléte. Ezek a baktériumok fontosak, hogy a bélflóránk egészséges maradjon, tehát ha ezt figyelembe vesszük, akkor igenis elengedhetetlen, hogy legyen a szervezetünkben B10-vitamin.

A B10-vitaminnak fontos szerepe van a vasanyagcserében és a vörösvértestképzésben. Hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. A B10-vitamin a vékonybélből szívódik fel, illetve segíti a B4- és a B5-vitamin felszívódását. Erre a vitaminra szükségünk van az antioxidatív folyamatokhoz, illetve szerepet játszik az emésztőrendszer megfelelő működésében és csökkenti a szívinfarktus, illetve az érelmeszesedés kialakulásának a kockázatát. A B9-vitaminnal jó párost alkot, ugyanis ez a kettős kihat az immunrendszer megerősödésére, illetve erősíti a B-vitamin-csoportba tartozó testvérei hatását.

A B10-vitamin a bőr sejtjeiben koncentrálódik, védelmet nyújt a bőrdaganatok kialakulásával szemben, mivel kiszűri az ibolyántúli sugarakat. A bőrön, pontosabban az arcon, a kézfejen és a karon olykor fehér foltok (vitiligo) jelennek meg, ez a vitamin azonban enyhítheti ezt a problémát, sőt meg is akadályozhatja a további foltok kialakulását. A PABA azonban nemcsak a bőr pigmentjeinek képződését támogatja, hanem a haj számára is védelmet nyújt. Talán ez az oka annak, hogy ha nincs elegendő a szervezetünkben ebből a vitaminból, akkor a korai őszülés áldozataivá válhatunk.

Lassítja a szervezetben zajló öregedési folyamatokat. Igaz, hogy a már meglévő ráncokat nem halványítja vagy tünteti el, de hatására késlelteti az újabb ráncok kialakulását. A B10-vitamin a bélflórából jut a vérbe és a szövetekbe.

Ha nincs elegendő B10-vitamin a szervezetünkben, akkor hajhullással, őszüléssel, különféle bőrbetegségekkel, például ekcémával kell számolnunk. Ennek a vitaminnak a hiányában emésztési zavarok is felléphetnek, de gyötörhet bennünket fejfájás, és az idegrendszerünk sem fog tökéletesen működni, hiszen ingerlékenyek, feszültek lehetünk és még a kimerültség is úrrá lehet rajtunk.

A B10-vitamint túl is lehet adagolni, ilyenkor is kellemetlen tünetekkel kell szembenéznünk. Ezek a következők: májkárosodás, vércukorszint-csökkenés, láz, étvágytalanság, de különféle elváltozások is kialakulhatnak a bőrünkön, például foltokkal és kiütésekkel kell számolnunk.

A B10-vitamin forrásai: gabonafélék, teljes kiőrlésű kenyerek, péksütemények, búzacsíra, korpa, élesztő, máj, vese, húsfélék, paradicsom.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük