fbpx

Balzsamos szuhar, a bőr gyógyítója

Balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) gyönyörű ötszirmú virága.

A mediterrán térségből származó balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) körülbelül a másfél méteres magasságot éri csak el. A balzsamos szuhar egy félcserje, amely a szuharfélék családjába tartozik. A keskeny levelei sötétzöld színben pompáznak, balzsamosak, és ha megdörzsöljük azokat, akkor egyből megérezzük a lágy, fűszeres illatukat.

A szuhar hosszú ideig, akár hónapokig is virágozhat. A virága csak öt vékony sziromból áll, amely mindössze egy napig örvendeztet meg bennünket gyönyörűséges kinézetével. Viszont a szuharbokron nem egyszerre nyílnak a virágok, így kevésbé feltűnő és szívet tépő a virágok gyors születése és haldoklása. A virágpárták fehér színűek, amelyek töve gyakran skarlátvörös színben pompáznak.

A balzsamos szuhar fokozza a keringést, így keringési problémák esetén eredményesen lehet alkalmazni. Csillapítja a vérzést, regenerálja a bőrt. A belőle készült aromavíz hatékonyan bánik el a szem alatti táskákkal és a sötét karikákkal. A készítmények hatékonynak bizonyultak pikkelysömörös, ekcémás és dermatitiszes bőre esetén. Irritált bőrre és gyulladt bőrre is javasolt a használata.

Ebből a gyógynövényből krémet is készítenek, amely szintén gyógyítja a gyulladt, irritált és erősen viszkető bőrt.

A balzsamos szuharból az illatszeripar is készít különféle termékeket. Az élelmiszeripar a leveleit és az ágait használja fel, amelyből aztán édességeket ízesítenek, például rágógumit és süteményeket.

A balzsamos szuharból illóolaj is készül, amelyet a balzsamos szuhar részeiből lepárlással készítenek. Az illóolajat nemcsak különféle sebek kezelésére, hanem az élettelen, elöregedett bőrre is lehet használni. Az illóolaj ezen kívül javítja az arc tónusait, illetve bőrfeszesítő és összehúzó hatása is van. Az illóolaj elbánik a baktériumokkal, a vírusokkal és a különféle bőrfertőzésekkel, eredményesen kezeli a pattanások, illetve a sebek után keletkezett hegesedéseket. Az illóolajat lehet még alkalmazni zsíros és vegyes arcbőrre, ráncosodásra hajlamos bőrre, érett és rugalmatlan arcbőrre. Az illóolajat az aromaterápiában is eredményesen lehet alkalmazni, ugyanis megerősíti az immunrendszert és az idegrendszer működését is megtámogatja. Álmatlanság ellen és libidófokozásra is be lehet vetni az illóolajat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük