fbpx

Beri-beri a betegség neve, melyet a B1-vitamin hiánya okoz

Kezében whiskys üveget tartó nő borul az asztalra, feje a kézfején pihen, túl sok italt fogyasztott.

A B1-vitamin megkönnyíti a szénhidrátok emésztését, fokozza a szellemi teljesítőképességet, elősegíti a szív, az izmok és az idegrendszer megfelelő működését, serkenti a vérkeringést, segíti a vérképződést, és jótékony hatással van a szervezet energiatermelésére. Kitűnő antioxidáns, véd az öregedés ellen is.

A B1-vitamin (tiamin, aneurin) hiánya okozza a beri-beri nevű betegséget. Hazánkban és a fejlett országokban az alkoholbetegség idézi elő, mivel a tartós alkoholfogyasztás jelentősen csökkenti a szervezet B1-vitamin-készletét. A Távol-Keleten a hántolt rizs gyakori fogyasztása tehet a nem megfelelő B1-vitamin-bevitelről, mivel a rizs feldolgozása során eltávolítják a gabonanövény B1-vitaminban gazdag burkát.

Különbséget kell tenni az elsődleges és másodlagos tiaminhiány között. Az elsődleges tiaminhiányt a nem megfelelő mennyiségű vitaminbevitel okozza, míg a másodlagos B1-vitamin hiánya valamilyen betegség, például hasmenés miatt alakul ki, ilyenkor ugyanis nem tud kellő mennyiségű vitamin a belekben felszívódni. A vitamin hasznosulása súlyos alkoholbetegeknél csökkenhet is, viszont pajzsmirigybetegség, terhesség, szoptatás vagy láz során meg is növekedhet a szervezet tiaminszükséglete.

A tiaminhiány kezdeti szakaszában jellemző tünetek lehetnek: lehangoltság, fáradékonyság, gyengeség, koncentrálóképesség csökkenése, memóriazavar, székrekedés, hasi fájdalmak. A második fázisban jelentkezik az idegrendszeri károsodás, míg a súlyos tiaminhiány következtében szívelégtelenség lép fel és ezzel együtt nehézlégzés, visszértágulat, a tüdőt és a végtagokat megtámadó ödéma is kialakulhat a betegnél.

A beri-beri gyógyítható ugyan, de ezt jelentősen befolyásolja a szívelégtelenség mértéke és az, hogy mennyire korán kezdik meg a beteg kiürült vitaminkészletének feltöltését. Azonban még így is előfordul, hogy az idegrendszeri tünetek nem szűnnek meg teljesen. A szívelégtelenség során fellépő panaszok viszont néhány nap múlva rendeződnek.

A B1-vitamin hiányát könnyen elkerülhetjük egészséges táplálkozással és B1-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával. A tiamint pótolhatjuk teljes kiőrlésű gabonák, szárított élesztő, főzelékek, dió, gesztenye, mogyoró, búzacsíra, rizskorpa, paradicsom, sárgarépa, cékla, uborka, saláta, kelkáposzta, sertés- és baromfihús, illetve hal fogyasztásával.

A koffein, a cigaretta, a tartósítószerek gátolják a B1-vitamin felszívódását, az édességek pedig csökkentik szervezetünk tiaminkészletét. Testünk B1-vitamin-igénye megnövekedhet különböző betegségek, a rendszeres megerőltető testmozgás, a magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása és a bennünket érő folyamatos stressz miatt is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük