fbpx

Birsalmából készült ínyencségek

Félbevágott és egész birsalma, előttük birsalmasajt szeletkéi.

A birs a rózsafélék családjába tartozik. A köznyelvben birsalmának hívják, de egyes területeken a „büdösalma” elnevezést is megkapta. A birsalma fája akár hat méter magasra is megnőhet, virágait május és június hónapban bontogatja. Szeptember végén érik be annyira a termése, hogy szüretelhetővé váljon, de egyes fajtákat csak novemberben, illetve december elején szedegetnek le a fákról.

Ez a gyümölcs manapság egyre inkább reneszánszát éli, de nemcsak a konyhában hasznosítják és dolgozzák fel a háziasszonyok, hanem a gyógyászatban is nagy hasznát veszik. Hogy miért? Mert nagyon egészséges és rendkívül gazdag A-, B-, C- és P- vitaminban, illetve káliumban, kalciumban, vasban, magnéziumban, foszforban és nátriumban. A kálium és magnézium lehetővé teszi az egészséges szívműködést és szerepet játszik az ideális vérnyomás kialakulásában is. A gyümölcsben könnyen lebomló szénhidrátok találhatók és viszonylag alacsony az energiatartalma is. Van benne pektin, amely elősegíti a szervezet méregtelenítését. Ezért bátran alkalmazható reuma, köszvény, vagy ízületi panaszok esetén, hiszen a birsalma jelentősen csökkenti ezeknek a betegségeknek a tüneteit. Emellett a koleszterinszint csökkentésében is kiemelkedő szerepet játszik. A gyümölcs rostjai elősegítik a megfelelő anyagcserét és emésztést, legfőképpen székrekedés esetén nyújthat hathatós segítséget. A gyümölcs csökkenti a különféle gyulladásokat. Elsősorban a gyomor- és a bélrendszer, a torok, a garat és a száj gyulladásait képes enyhíteni. A szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük. Préselje ki a birsalma levét és kenje az arcára, a nyakára és a dekoltázsára. Kifejezetten a száraz bőr gyógyszere a birsalma kipréselt leve, mivel hidratálja és megnyugtatja azt, de a szem alatti duzzanatot is képes jelentős mértékben lecsökkenteni. Helyezzen egy-egy almakarikát a szemei alá, hagyja rajta 10-15 percig. A szem alatti püffedtség hamarosan eltűnik a gyümölcs gyógyító hatásának köszönhetően. Fogyókúrába is be lehet illeszteni, mivel serkenti a bélműködést.

A birsalma sokrétűen felhasználható. Készíthetünk belőle bort, likőrt, lekvárt, kompótot vagy sajtot. Írásos emlékek bizonyítják, hogy bizony már az ókorban is kedvelték a birsalmát és készítettek belőle a birsalmasajthoz hasonlatos ínyencséget. Valószínűleg felfedezték vagy inkább megtapasztalták áldásos hatásait, és ezért is fogyasztották előszeretettel ezt az igencsak megosztó eledelt. Közelednek az ünnepek, sok magyar konyhában készítenek a háziasszonyok és a gasztronómiát kedvelő férfiak ezekben az időkben birsalmasajtot, amely ajándéknak sem utolsó. Kétségtelen, hogy aki szereti ezt a különleges, kissé fanyar ízű csemegét, ám nem szeret a készítésével bajlódni, akkor ha ajándékba kap egy darabkát ebből a finomságból, garantáltan hálás lesz a birsalmasajtért, amivel karácsonykor meglepetést szereznek neki.

Citrusfélékkel dúsított, fűszeres, mandulás, diós birsalmasajt hozzávalói:

  • 1 kg birsalma
  • 75 dkg cukor
  • 1 citrom
  • narancshéj, citromhéj
  • ízlés szerint szegfűszeg, fahéj
  • manduladarabkák
  • diódarabkák

Elkészítése:

Mossa meg a birsalmákat, a hibás részeket távolítsa el, de ne hámozza meg a gyümölcsöket. Főzze meg az almákat, majd szűrje le, ezt követően pedig turmixolja le azokat, majd főzze sűrűsödésig. Ezután adja hozzá a fűszereket, a citrom- és narancshéjat, a citromot és a cukrot. Főzze addig az elegyet, míg kellőképpen besűrűsödik. Végezetül pedig adja hozzá a felaprított mandulát és dióbelet. Amikor elkészült, borítsa a sajtot egy nedves nyújtódeszkára, és nyújtsa körülbelül egy centiméteres vastagságúra egy ugyancsak nedves nyújtófa segítségével. Majd takarja le olyan anyaggal, amelyen keresztül a sajt szellőzni tud. Amikor az egyik oldala kiszáradt, akkor végezze el ugyanezt a műveletet a birsalmasajt másik oldalával is. Befejezésképpen vágjon belőle kisebb darabokat és tárolja a sajtszeleteket dobozban. Előtte megforgathatja cukorban, de ez nem szükséges.

Birsalma felhasználásával bonbonokat is készíthetünk. Amellett, hogy csodálatos és mennyei íze van ennek a csokoládés édességnek, a fűszerezésének köszönhetően igazán fokozni tudjuk általa a karácsonyi hangulatot. Természetesen ebből is készíthetünk többet, hogy ne csak mi élvezzük ezeket a fenséges és fejedelmi ízeket, hanem azok a személyek is, akiket megajándékozunk ezzel a varázslatos nyalánksággal.

Diós, mandulás, pisztáciás, narancsos, fűszeres, birsalmabonbon hozzávalói:

  • 2 nagyobb birsalma
  • 40 dkg jó minőségű étcsokoládé
  • 6 evőkanálnyi méz
  • fél narancs leve, húsa és lereszelt héja
  • 3-4 evőkanálnyi darált mandula, pisztácia és dió
  • ízlés szerint fahéj, szegfűszeg és szerecsendió vagy mézeskalács fűszerkeverék

Elkészítése:

Hámozza meg a birsalmákat, mossa meg és kockázza fel azokat. Egy edénybe mérje ki a mézet, adja hozzá a felkockázott az almákat, a fűszereket, a narancshéjat, a gyümölcs apróra vágott húsát, és öntse fel annyi vízzel, hogy ellepje a birsalmákat. Főzze addig az almákat és a többi hozzávalókat, míg megpuhulnak. Közben olvassza fel az étcsokoládét. Bonbonformákat alaposan kenjen ki a felolvasztott étcsokoládéval, majd rakja be a hűtőbe, ahol rövid időn belül a csokoládé meg fog dermedni. Az elkészült birsalmát pépesítse, majd adja hozzá a ledarált mandulát, diót és pisztáciát. Rakja vissza a tűzhelyre az edényt és alaposan forralja össze az összetevőket. Majd húzza le a tűzről és várja meg, míg lehűl. A bonbonformákat töltse meg ezzel a pépes eleggyel, végezetül pedig olvasszon fel még étcsokoládét és kenje be vele a bonbonokat. Helyezze hűtőbe a bonbonformákat. Amikor alaposan megdermedtek, akkor szedegesse ki a formákból a desszertet. A bonbonokat becsomagolhatja egyenként is, majd köthet rá raffiát, így karácsonyfadíszként is funkcionálhat, viszont dobozba helyezve remek ajándék is válhat belőle.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük