fbpx

Csillapítsa a megfázás tüneteit gyógynövényekkel!

Gyógynövényes teát fog jó melegen felöltözve valaki, kezén vastag, mintás egyujjas kesztyű.

A hideg téli időjárás kedvez a légúti kórokozók elszaporodásának, amelyek különféle megbetegedéseket okozhatnak. Az enyhe megfázás – ha nem fertőződött felül – torokkaparással, köhögéssel, fokozott orrváladék-termeléssel, fáradtságérzéssel, esetleg enyhe lázzal jár együtt. Ezek miatt a tünetek miatt nem feltétlenül kell orvoshoz menni, hiszen vannak nagyon jó otthoni gyógymódok is, amelyekkel a megfázást kezelni tudjuk. A forró gyógyitalok kortyolgatása, az inhalálás és az ülőfürdő hatásos lehet a tünetek mihamarabbi megszüntetésében.

Köhögés csillapítására nagyon hatásos lehet az izsópszirup. Egy lábasba tegyen 5 dl mézet és 1 dl vizet, majd forralja közepes lángon. Kavargassa addig, amíg szirup állaga lesz az elegynek. Ezután 12 evőkanálnyi szárított, alaposan összeaprított izsópvirágzatot és 2 evőkanál összetört ánizst is adjon a keverékhez. Főzze még fél óráig, de közben gyakran kevergesse meg a lábas tartalmát. Miután kihűlt a szirup, szűrje le és öntse egy tiszta befőttesüvegbe. Naponta egy-két teáskanálnyit fogyasszon belőle.

Köhögésre a vöröshagymából készített szirup is rendkívül jó lehet. Aprítson fel nagyon apróra egy nagy fej vöröshagymát, majd keverje össze 3 evőkanál mézzel. Töltse egy befőttesüvegbe, majd csavarja rá a tetejét. Egy nap múlva már fogyaszthatja is. Mindennap megehet belőle reggel és este egy-egy evőkanállal.

Száraz köhögésre gyógyír lehet még a következő házi recept is. Forraljon fel 6 dl vizet, majd áztasson benne 2 maréknyi lándzsásútifű-levelet. Ha a forrázat lehűlt, akkor ismét forralja fel, de közben adagoljon hozzá 400 gramm mézet. Főzze addig, amíg szirup lesz belőle. Ez a szirup nemcsak a köhögést csillapítja, de gyógyítja a légutak gyulladásos megbetegedéseit is. A szirup bevonja a torok nyálkahártyáját, így segíti a nyák feloldását és mérsékli a köhögési ingert.

A kakukkfűből készült tea oldja a hörgőkben a nyákot, nyugtatja a légutakat, és vírus-, gomba- és baktériumölő hatással is rendelkezik. Forrázzon le 2 dl vízzel 2 teáskanálnyi fűszernövényt, tíz percig hagyja állni, majd szűrje le. Mézzel ízesítve fogyassza.

Torokfájásra, köhögéscsillapításra, immunerősítésre igyon minél több gyömbérteát. Egy gyömbérdarabot hámozzon meg, majd apró lyukú reszelőn reszelje le. A reszelt gyömbért tegye egy üvegpohárba. Adjon hozzá 2 evőkanál mézet, negyed teáskanálnyi őrölt szegfűszeget, ugyanennyi fahéjat, majd alaposan keverje össze az összetevőket. Forraljon fel 2 dl vizet, majd ebből a keverékből rakjon a csészébe 2 teáskanállal. Alaposan keverje el a pohár tartalmát, majd adjon hozzá pár csepp friss citromlevet. Naponta 3-4 csészényit is elfogyaszthat ebből a kissé csípős italból.

A zsályalevél hatóanyagai az illóolajok, amelyek baktérium- és vírusölő hatással rendelkeznek, míg a cseranyagok az összehúzó hatást fokozzák. Ezeken kívül tartalmaz még keserűanyagokat és flavonoidokat is. Forrázzon le 2 dl vízzel 2 teáskanálnyi szárított zsályalevelet. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Lehűlt állapotban gargarizáljon ezzel a teával, amely hatékonyan képes a torkot fertőtleníteni.

A megfázás tüneteinek enyhítésére egy forró fürdő is sokat segíthet. A fenyőfürdőhöz szüksége lesz 2-3 maréknyi fenyőtűlevélre és egy maréknyi fenyőrügyre. Ezeket a hozzávalókat forralja fel 3 liter vízben, majd szűrje le és öntse a fürdővizéhez. A kellemes fürdőzés közben pedig kortyolgasson fenyőrügyből készült teát. Fél liter forrásban lévő vízbe tegyen 10 fenyőrügyet, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Naponta 4 csészével is megihat belőle.

1 hozzászólás

  1. Megfázásra nagyon jó még a mentol és az eukaliptusz is, amit én legszívesebben mellkaskenőcs formájában használok. Próbáljátok ki, engem pár nap alatt renbehoz.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük