fbpx

Egy erős hashajtó: kutyabengekéreg

Frangula angus, közönséges kutyabenge.

A bengefélék családjába tartozó kutyabenge egy kisebb fa vagy cserje, amelynek kellemetlen szagú, szürke, fénytelen kérgét használják fel gyógyászati célokra. De csak és kizárólag szárított formában, mert egyébként súlyos és kellemetlen tüneteket és egészségügyi panaszokat okozhat. Ilyenek lehetnek például a bélgörcsök, a hányinger vagy a gyomorpanaszok. A kis méretű cserjének éréskor pirosas, majd sötét színű bogyótermései vannak, melyek a madarak kedvenc csemegéi. A gyógynövény kedveli a nedves, lápos területeket, azonban folyóparti ligeterdőkben is előfordul. A kutyabenge nemcsak hazánkban, hanem Afrikában és Ázsiában is igen elterjedt növény. Népies elnevezései: ebfa, ebtövis, dögfa, kutyafa, kutyabogyó, kutyacseresznye, büdöscseresznye, puskaporfa. Ez utóbbi elnevezés onnan ered, hogy régebben a fát puskaporgyártáshoz használták.

A kutyabenge kérge kiválóan képes megtisztítani az emberi szervezetet a méreganyagoktól és salakanyagoktól, mivel erős béltisztító hatással bír. A gyógynövény hashajtó hatásokkal rendelkezik, de csak kúraszerűen szabad alkalmazni. Rendszeresen, hosszabb időszakon keresztül fogyasztva irritálja a belek nyálkahártyáját, és sok vizsgálat a rákkeltő hatására is rámutatott, de ezt még nem sikerült egyértelműen bizonyítani. Mivel nagyon erős hashajtó hatású, ezért többnyire csak teakeverékekben használják.

A kutyabengekérget a népgyógyászat szerint lehet alkalmazni a máj és az epehólyag problémái esetén, de csillapítja a köszvény és a reuma kellemetlen tüneteit, sőt hatásos lehet egyes bőrbetegségekre is. A népgyógyászat epehajtásra is javasolja a fogyasztását, habár ilyenkor célszerű más gyógynövényekkel – gyermekláncfű, borsmenta, kakukkfű – keverve fogyasztani.

A kutyabengekéreg fogyasztása, alkalmazása minden esetben alaposan körültekintést igényel. Amennyiben székrekedésben szenved, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosát, háziorvosát a gyógynövény fogyasztásával kapcsolatban. Ha székrekedése van és emellett a gyógynövény mellett dönt, akkor érdemes este elfogyasztani a kutyabengéből készült főzetet, mivel körülbelül 10-12 óra múlva fejti csak ki a hatását. Mivel alhasi vérbőséget okoz, ezért a gyógynövény fogyasztását állapotos hölgyek, szoptató anyák, idősebb személyek vagy magas vérnyomásban szenvedő betegek mindenképpen kerüljék el. Továbbá nem ajánlott azoknak a személyeknek sem a gyógynövény alkalmazása, akiknek gyomorfekélyük van, illetve szívbetegségre vagy vízhajtásra szednek gyógyszereket.

1 hozzászólás

  1. Iglódi Eszter

    Tisztelt Cím! A tea elkészítése nincs leírva, mennyit és mennyi vízbe kell tenni és hogyan kell fogyastzani? pl. kortyolgatva? Forrázni kell ?

    Várom szíves válaszukat mielőbb :
    köszönettel : Eszter

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük