fbpx

Egy kitűnő C-vitamin-forrás: acerola

Egy tál friss barbadosi cseresznye, azaz acerola.

Az acerola magas C-vitamin-tartalmával hívja fel magára a figyelmet, ugyanis még a narancshoz viszonyítva is ötvenszer több C-vitamin található benne. Az acerolafa körülbelül három méter magas és a koronája meglehetősen bokros, dús. Az idősebb levelek zöldek, míg a fiatalabbak barnásak, bronzosak. A virágai halvány és sötétebb rózsaszínűek, amelyek virágzáskor szinte beborítják az egész fát, így ez fantasztikus látványt nyújt. A kertben díszfaként is megállja a helyét.

Az acerola Közép- és Dél-Amerikából származik. Nevezik még barbadosi cseresznyének is, hasonlít is a cseresznyéhez, viszont az acerolának a felülete enyhén barázdált. A gyümölcs húsa éréskor sárga színű, majd ez mélypiros színre vált. Abban is különbözik a cseresznyétől, hogy az acerola húsában három mag is található, amely szinte beletapad abba, kiszedni vagy nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehet. A népgyógyászat szerint az acerola eredményes reuma, gyulladás esetén, illetve a különféle betegségek utáni lábadozási időszakot is képes felgyorsítani, lerövidíteni. A Közép- és Dél-Amerikában élők alkalmazzák még ezt a gyümölcsöt vérzéscsillapításra és szíverősítésre is.

Az acerola nem csupán C-vitamint tartalmaz, hanem A-, B1-, B2- és B3-vitamint, riboflavint, tiamint, bioflavonoidokat, illetve foszfort, magnéziumot, vasat, káliumot és kalciumot is. Az acerola összehúzó, vizelethajtó és gyulladásgátló hatásokkal rendelkezik.

Támogatja a szív működését, csökkenti a koleszterinszintet és vérszegénység esetén is jó szolgálatot tesz. Az acerola egy kitűnő antioxidáns, megerősíti az immunrendszert, amely így hatékonyabban képes a különféle kórokozókkal szemben védekezni. A gyümölcs elősegíti a máj és a vese működését és az emésztést is megtámogatja, hiszen sok rostot is tartalmaz.

A kozmetikai ipar bőrápoló készítményeket is előállít a növényből, hiszen rendkívül magas a gyümölcs vitamintartalma, amelyek lassítani képesek a sejtek öregedését, hatástalanítják a káros hatású szabad gyököket, illetve csodákat művelnek a fáradt, nyúzott arcbőrrel is.

Az acerolával kapcsolatban tudományos kutatások is zajlottak. A vizsgálatot Japánban egereken végezték, amely során megállapították, hogy az acerolakivonat tüdőrák esetén szabályozza és kordában tartja a kóros sejtnövekedést, vagyis lassítani képes a daganat növekedését.

Az acerolát frissen, nyersen is lehet fogyasztani, ámbár eléggé savanykás ízvilága van. Talán emiatt van az, hogy az őshazájában elsősorban zselét, szörpöt és lekvárt készítenek belőle más gyümölcsökkel párosítva.

  1. Bors Antal

    T Cím ! Gyönyörű és csábító a termék leírása, szívesen
    termeszteném,habár pillanatnyilag nincs kertem.
    A mi éghajlati viszonyunknak megfelelő lehet a fa igénye
    ha igen, hol szerezhető be, mi a speciális igénye, stb, stb.
    Néhány szóban szívesen fogadnám tájékoztatásukat
    köszönettel BA

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük