fbpx

Egy varázslatos gyógynövény a messzi távolból: jávai tea

Jávai tea virágzata, melyet népesen macskabajusznak is hívnak.

A jávai tea őshazája Jáva szigetén van, viszont Indiában már ősidők óta használják mint gyógynövényt. Európában csak a huszadik században vált ismertté. A jávai tea az ajakosvirágúak családjába tartozik, akár a 80 centiméteres magasságot is elérheti, a szárai elágaznak, a levelek tojásdad formát öltenek, örvös virágai pedig világoslila vagy kék színekben pompáznak. A növényt népiesen macskabajusznak is nevezik, mivel a porzószálak hosszan kiállnak a virágokból, így első ránézésre valóban úgy néznek ki a virágok, mintha egy-egy macskabajusz állni ki belőlük.

A lomblevelek hatóanyagtartalma kiemelkedő. A levelekben a következő hatóanyagok találhatók meg: flavonoidok, kávésavszármazékok, triterpén szaponinok és illóolajok. A flavonoidok kitüntetett feladatot látnak el, ugyanis a szabad gyökök károsító hatásait képesek kivédeni. Az illóolajok pedig gyulladásgátló és antibakteriális hatásokkal rendelkeznek.

A jávai teát indiai veseteának is nevezik, nem véletlenül, ugyanis ez a gyógynövény elsősorban vesepanaszokra ajánlható, mivel görcsoldó és vizelethajtó tulajdonságokkal bír. Azonban nemcsak a vesebetegség kellemetlen tüneteit képes csillapítani és megszüntetni, hanem ajánlható hólyagproblémákra, de alkalmas epekő kezelésére, illetve a reuma és a köszvény okozta fájdalmak enyhítésére is. A jávai tea fogyasztása nem megfelelő vizeletkiválasztás esetén is hatásosnak bizonyult. Még a fogyókúránkban is a segítségünkre lehet, hiszen felgyorsítja az anyagcsere-folyamatokat, elősegíti a zsírok lebontását és a salakanyagok szervezetből történő kiürülését, így támogatva meg a fogyást. Vízhajtó hatásának köszönhetően sikeresen szabadítja meg az emberi szervezetet a felhalmozódott felesleges víztől, ami gyakran okoz puffadást.

Hogyan készíthető a gyógynövényből tea? Öntsön le két deciliternyi forró vízzel egy teáskanálnyi jávaitea-levelet, majd hagyja állni 15 percig. Végül szűrje le és fogyassza egészséggel. Naponta akár három csészével is megihat belőle.

Ezzel a gyógyteával úgynevezett „vízlökésterápiát” is lehet alkalmazni, elsősorban vesekő, illetve az alsó húgyutak gyulladásos és bakteriális eredetű megbetegedéseiben. A „vízlökésterápia” nem javasolt elégtelen vese- és szívműködés okozta ödéma esetén. Ha nincsen ilyen jellegű panasza, akkor az átmosó terápiát nyugodtan alkalmazhatja, ebben az esetben érdemes naponta legalább két liter folyadékot fogyasztani.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük