fbpx

Erős antioxidáns a fekete berkenye

Fekete berkenye bogyói egy fa asztallapon.

Antioxidánsok nélkül nincs egészség

A szervezetben a különböző anyagcsere-folyamatok során szabad gyökök keletkeznek. Ezekből a veszélyes molekulákból azonban jóval több kerül külső behatás révén (stressz, méreganyagok, gyógyszerek) a szervezetbe. A szabad gyökök megtámadhatnak minden testi sejtet, és még a sejtmagnál sem állnak meg, ahol az érzékeny DNS található. Ezért a szervezet legrosszabb ellenségének számítanak, mivel a legtöbb betegség kialakulásáért felelőssé tehetők. Az antioxidánsok a szabad gyökök ellenségei. Képesek ártalmatlanná tenni őket, és megállítani a pusztító oxidatív folyamatokat.

Az élelmiszerek ellensúlyozhatják az antioxidánsok hiányát

Mivel a szervezet bizonyos helyzetekben maga is képez szabad gyököket, természetesen képes arra is, hogy antioxidánsokat állítson elő. Mindenesetre a lehetőségei erre nagyon korlátozottak, így a manapság jellemző szabadgyök-áradattal már rég nem tud megbirkózni. Ezért a hiányzó antioxidánsokat olyan élelmiszerek formájában kell magunkhoz vennünk, amelyek különösen gazdagok ezekben. Ide tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, saláták, gyógynövények, csírák, olajos magvak, diófélék, valamint a természetes olajok és zsírok. Különösen erős antioxidatív potenciál rejlik azonban a fekete berkenyében.

Egyik élelmiszer sem tartalmaz több antociánt, mint a fekete berkenye

Az antociánok a flavonoidok csoportjába tartoznak, és szinte minden intenzív kék színű virágban és növényben megtalálhatók. Az antociánok képesek csökkenteni a trombocitaképződést, és pozitívan befolyásolni a látóképességet. Ezen felül gyulladásgátló és antikarcinogén hatással bírnak. Ezen tulajdonságaik alapján rendkívül értékesek a szervezet egészségmegőrzése szempontjából.

A tudósok nagy érdeklődést mutatnak a fekete berkenye iránt

A szekunder növényi anyagok egyedülálló bősége a fekete berkenyét az orvosi kutatás számára is érdekessé teszi. Ezért számos tanulmány létezik, amely a fekete berkenye egészségre gyakorolt hatásával foglalkozik. Így például a fekete berkenye csökkenti a tumorképződést, gátolja a rákos sejtek növekedését, védi a DNS-t, a szív-érrendszert, valamint a gyomrot és a májat is. Ezen felül antidiabetikus, antibakteriális és antivirális hatása van, és erősíti az immunrendszert.

Tippek a fekete berkenye termékek vásárlásához

  • A kímélve szárított bogyó még nagyobb koncentrációban tartalmazza az értékes összetevőket, mint a friss gyümölcs.
  • A fekete berkenye levének az az előnye, hogy a tartalmazott tápanyagok lényegesen gyorsabban kerülnek a vérbe és így a sejtjeinkbe, mint a bogyó fogyasztásakor.
  • Részesítsük előnyben vásárláskor az ellenőrzött biogazdaságból származó fekete berkenye termékeket, így biztosak lehetünk benne, hogy ezek nem szennyezettek káros anyagokkal.
  • Feketeberkenye-lé esetében figyeljünk arra is, hogy 100%-os gyümölcslevet vásároljunk, ne legyen „gazdagítva” vízzel vagy egyéb adalékokkal.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük