fbpx

Étkezzen a korának megfelelően!

Idő bácsi a kezében tart egy friss zöldségekkel megrakott teli kosarat.

Ahogy öregszünk, úgy egyre több olyan ételt ki kell iktatnunk az étrendükből, amelyek régebben nem okoztak gondot. A kor előrehaladtával azonban néhány táplálék bizony okozhat krónikus betegségeket és egészségügyi problémákat, ezért ennek megelőzésére az étkezési szokásainkon sem árt már idősebb korban kicsit módosítani.

Az egészséges étrend természetesen nemcsak idősebb korban nagyon fontos, de egy bizonyos életkor után még jobban oda kell arra figyelnünk, hogy milyen táplálékokat veszünk magunkhoz. A helyes táplálkozás ugyanis szorosan kapcsolódik ahhoz a fogalomhoz, hogy egészséges öregedés. Hiszen az egészséges táplálékok energetizálnak, erővel töltenek fel bennünket, csökkentik a bennünk kialakuló feszültséget, meggátolják az anyagcsere lelassulását, fokozzák az emésztést, segítenek megtartani az izomtömeget és lehetővé teszik, hogy a csontozatunk is egészséges maradjon.

Az egészséges étrend lehetővé teszi, hogy elkerüljenek bennünket a krónikus betegségek, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a cukorbetegség. Soha nem lehet késő, hogy megváltoztassa az étkezési szokásait és egészségesen éljen.

Milyen stratégiákat alkalmazzunk, hogy egészségesebb éljünk? Cserálje le a régi, egészségtelen szokásait és változtasson a hozzáállásán. Nagyon fontos, hogy naponta legalább 5-6 alkalommal étkezzünk, vagyis 3-4 óránként vegyünk magunkhoz táplálékot, de csak jóval kisebb adagokat, mint amilyeneket korábban fogyasztottunk. Ez az étkezési mód biztosítja számunkra a megfelelő energiaszinte, és kordában tartja az éhséghormonokat, így soha sem fogjuk túlenni magunkat.

Fogyasszon fehérjét minden egyes étkezés alkalmával. Ez ugyanis segít fenntartani az izomtömeget. Egyen halat legalább kétszer egy héten, hiszen ez kiváló forrása a fehérjének. Egyéb fehérjeforrások: sovány hús, baromfi, tojás, bab, dió és magvak.

Válassza a teljes kiőrlésű gabonákat. Cserélje le a finomított lisztből készült termékeket teljes kiőrlésű gabonából készült táplálékokra, hiszen ezekben sokkal több a tápanyag és a rost.

Egyen minél több alacsony zsírtartalmú tejterméket. A telített zsírsavak elhagyása ugyanis csökkenti a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát.

Válasszon tápanyagokban gazdag, teljes értékű élelmiszereket az olyanok helyett, amelyek csak üres kalóriát tartalmaznak. Az organikus élelmiszerek jó választásnak bizonyulnak, hiszen ezek természetes táplálékok, márpedig ezekből kellene a legtöbbet fogyasztanunk. Az üres kalóriák jellemzően a feldolgozott élelmiszerekben vannak. Ilyenek például, amelyek sok zsírt, cukrot és sót tartalmaznak.

Egyen minden egyes nap legalább 5-6 adag zöldséget és gyümölcsöt, hiszen ezek rengeteg antioxidánst tartalmaznak és még C- és E-vitaminokban is gazdagok. Mindemellett a zöldségek és a gyümölcsök sok rostot tartalmaznak, amelyek csökkentik a nassolás utáni vágyat és a súlyunkat is szabályozzák. Próbáljon ki egészséges főzési technikákat, vagyis gőzöljön, pároljon és grillezzen.

Keressen alacsony sótartalmú ételeket és fűszerezze az ételeit gyógy- és fűszernövényekkel. Maradjon mindig hidratált. Ha valaki kevés folyadékot fogyaszt, akkor könnyen ingerlékennyé, fáradttá, zavarttá válhat, de ez teret enged a húgyúti fertőzések kialakulásának is.

Mindenképpen konzultáljon a kezelőorvosával, akivel megbeszélheti, hogy milyen, a korának megfelelő táplálékkiegészítőkre lehet szüksége. Idősebb korban több D- és B12- vitaminra, kalciumra és omega-3 zsírsavra lehet szükségünk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük