fbpx

Fekete nadálytő – csontokra, szalagokra, inakra

Egy-két fekete nadálytő a kertben kitűnő csont- és sebgyógyító szerrel láthat el bennünket. A gyógyító hatóanyagok túlnyomórészt a sötét, nyálkás gyökérben találhatók az évelő növény „pihenőideje” alatt, októbertől áprilisig. Ekkor megfelelő az időpont arra, hogy egy darab gyökeret óvatosan kiássunk, és belőle tinktúrát vagy kenőcsöt készítsünk. A gyökérből készült orvosságok csak külsőleg alkalmazhatók. Míg a növény gyökerét októbertől áprilisig, a levelét áprilistól októberig gyűjthetjük.

Tulajdonságai:

  • sebgyógyító,
  • szövetépítő,
  • sejtmegújító,
  • gyulladásgátló,
  • fájdalomcsillapító,
  • B12-vitamint tartalmaz.

Alkalmazása:

  • Borogatás hígított tinktúrából csontsérülésekre, csonttörésre, sportsérülésekre, ficamokra, porckorong-degenerációra, csonthártyagyulladásra, teniszkönyökre, ízületi porckopásra, idegfájdalmakra, ízületi panaszokra, isiászra, sebekre, égési sérülésekre.
  • Kenőcs vagy enyhén hígított tinktúra hasonló panaszokra.
  • Pépes pakolás a friss vagy szárított, őrölt gyökérből ugyanezen panaszokra.
  • A virágokból készült tea belsőleg hólyaggyulladásra.
  • Kevés levelet keverhetünk salátákba, tésztákba, fűszersókba.
  • A levelekből erősítő trágyát készíthetünk biogazdaságokban.

Fekete nadálytőből kenőcs készítése

Két marék friss, megmosott, apróra vágott vagy lereszelt gyökeret 150 gramm mogyoró-, napraforgó- vagy szőlőmagolajjal egy edénybe teszünk, és keverés mellett lassan felmelegítjük. Alacsony lángon hagyjuk legalább 30 percig vagy akár másfél óráig is, alkalmanként megkeverve, amíg a zsiradék átveszi az ízt és a színt. Tegyünk hozzá 15 gramm elmorzsolt méhviaszt, hagyjuk elolvadni, és nagyon alaposan keverjük el. Harisnyán szűrjük át egy másik edénybe és jól nyomkodjuk ki (a visszamaradt gyökeret felhasználhatjuk borogatáshoz). A még folyékony, kissé lehűlt zsiradékokhoz keverjünk 1-2 evőkanál feketenadálytő-tinktúrát és 10-15 csepp teafaolajat. Öntsük tégelyekbe, hűtsük le és zárjuk le. A kenőcs hűvös helyen tárolva 1 évig tartható el.

Feketenadálytő-tinktúra készítése

Lehetőleg telihold idején óvatosan ássunk ki egy darab gyökeret. Mossuk meg, és a hibás részeket vágjuk ki. Vágjuk vékony szeletekre. Tegyük egy befőttes üvegbe, hogy félig legyen az üveg. Azonnal öntsük fel legalább 50%-os alkohollal. Erre legalkalmasabb egy színtelen, semleges ízű pálinka, pl. vodka. Az üveget fedjük le, és egy hónapig érleljük a melegben, a szobában vagy félárnyékban, amíg a tinktúra barnává és sűrűvé válik. Közben az érlelődő tinktúrát gyakran nézzük meg, és enyhén rázzuk fel. Ezután szűrjük át, töltsük egy sötét üvegbe, és tároljuk hűvös helyen. 3 évig tartható el.

  1. Gyurica Ildikó

    Telihold idején? Ezzel a mondattal egy kicsit misztifikáljuk a tudást. A recept az elkészítéshez viszont kiváló! Ajánlom mindenkinek! 💚

    1. Telihold idején az apály-dagály jelenséget figyeld meg 😉
      Vagy egyáltalán a hold-víz összefüggést…
      Vagy egyéb dolgok…
      Misztifikus ugye…

  2. Évtizedek óta készítem, a fenti recept alapján, és nagyon hatásos.
    Tipp: gyógyszertári alkohol (96%) + Royal vodka (fele-fele arányban).
    Már 2 hét után is mézszerű folyadékot kapok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük