fbpx

Fűszerezze az egészségét fahéjjal!

Fahéjrudak csomókba kötve, mellettük megőrölt fahéjpor régi mérőkanálban.

A fahéj egy megosztó fűszer, hiszen nagyon sokan kedvelik, viszont sokan idegenkednek is ettől a gyógyszerként és fűszerként is használatos gyógynövénytől. Már az ókorban is felismerték az egészségre gyakorolt pozitív hatásait, éppen ezért még az aranytól is drágább kincsnek tartották.

A fahéj gyulladáscsökkentő hatással bír. Ezt a hatását a polifenolos vegyületeknek köszönheti, például a tanninoknak és a flavonoidoknak. Ez a fűszer segíti a szervezetet a fertőzések leküzdésében. A gyulladás hosszú távon krónikus megbetegedést okozhat. Azonban a fahéj rendszeres fogyasztásával – kitűnő tea is készíthető belőle – a krónikus betegségek megelőzhetővé is válhatnak. A fertőzések elleni küzdelemben elsősorban a fahéjaldehid vesz részt. A fahéjolaj pedig a gombák elleni küzdelemben különösen hatásos.

A fahéj stabilizálja a vércukorszintet és hatással van az agy kognitív központjára, pontosabban stimulálni tudja az agyat. A fahéj fokozza az agy aktivitását, fejleszti a memóriát, illetve a vizuális és motoros képességeket.

A fahéj erős antioxidáns hatással rendelkezik. Ha ezt a fűszert kardamommal vagy kurkumával kombináljuk, akkor szinergikus hatást fejt ki. Vagyis ha ezeket a fűszereket egy időben alkalmazzuk, akkor azok egymás hatását támogatják és erősítik. Az antioxidánsok védelmet biztosítanak a szervezet számára a szabad gyökök okozta oxidatív károsodástól.

Ennek a fűszernek antimikrobiális hatása is van. A fahéj segíthet megakadályozni a rossz lehelet és a fogszuvasodás kialakulását. Nemcsak fantasztikus ízvilágot kölcsönöz az ételeknek, de élelmiszertartósító fűszerként is használhatjuk.

A fahéj a szívbetegség kialakulásának a kockázatát is csökkentheti. Ugyanis csökkenti az összkoleszterin, az LDL-koleszterin és a triglicerid szintjét, mindeközben a HDL-koleszterin stabil marad. A fahéj emellett még a vérnyomás stabilizálásában is segíthet.

Az inzulin az egyik legfontosabb hormon, amely szabályozza az anyagcserét és az energiafelhasználást. A fahéj csökkenteni képes az inzulinrezisztenciát, segíti az inzulin munkáját és csökkenteni képes a vércukorszintet.

A fahéj előnyös hatással van a neurodegeneratív megbetegedésekre. Ezen betegségek közül a két leggyakoribb az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór. A fahéjról bebizonyosodott, hogy védelmet nyújt az idegsejtek számára, így csökkentve ezen megbetegedések kialakulásának kockázatát.

1 hozzászólás

  1. Tiszteletem! Több helyen olvasom, hogy az élelmiszerboltban fűszerként vásárolt fahéjnak semmi gyógyhatása sincs.Mi Önök szerint az igazság?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük