fbpx

Gyógyító tápanyagerőmű: petrezselyemlevél

Petrezselyemlevél makrofotója.

Az egészséges életmód sok betegségtől megóvhat bennünket. Természetesen más tényezők is szerepet játszanak a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy a daganatos betegségek kialakulásában, de azért ezek a betegségek meg is előzhetők a következetesen egészséges életmóddal.

A petrezselyemlevél rengeteg tápanyagot tartalmaz. Megtalálható benne az A-, C-, E- és a K-vitamin, illetve van benne kalcium, vas, folsav, nitrát és rengeteg rost is. A nitrát is hasznos szervezetünk számára, hiszen csökkenti a vérnyomást, sportolás közben csökkenti a felhasznált oxigén mennyiségét és növelni tudja a sportolói teljesítményt.

A petrezselyemlevél rendszeresen fogyasztva egészségessé varázsolja a hajat és a bőrt, hiszen rengeteg A-vitamint tartalmaz, a C-vitamin pedig a kollagéntermelést segíti elő. A vashiány az egyik oka a hajhullásnak, azonban ez az ásványi anyag ebben a zöldségben megtalálható. A vashiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány a fejlődő országokban, és ez az egyik vezető oka a vérszegénységnek.

Amennyiben csak kevés K-vitamin van a szervezetünkben, úgy a csonttörés kockázata növekszik meg jelentősen. A K-vitamin javítja a csontok egészségét és elősegíti a kalcium felszívódását.

A petrezselyemlevél sok rostot tartalmaz. Tanulmányok igazolják, hogy azok az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek, akik magas rosttartalmú étrenden élnek, azoknak alacsonyabb lesz a vér glükózszintje, de a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő egyéneknek is javult a lipid-, a vércukor- és a glükózszintje petrezselyemlevél hatására. A petrezselyemlevél ezenkívül egy antioxidáns vegyületet – alfa-liponsavat – is tartalmaz, amelyről bebizonyosodott, hogy cukorbetegeknél csökkenti a perifériás neuropátia kialakulásának esélyeit.

Ebben a gyógynövényként is funkcionáló fűszernövényben lévő rostok az emésztésre is jó hatással vannak, hiszen rendszeres fogyasztásával megelőzhetővé válik a székrekedés, és segít fenntartani az egészséges emésztőrendszert.

A petrezselyemlevélben kolin is van, amely segíti az alvást, az izommozgást, de a tanulási képességekre és a memóriára is jó hatással van. A kolin segít fenntartani a sejtmembránok szerkezetét, segíti az idegi impulzusokat, megtámogatja a zsír felszívódását és csökkenti a krónikus gyulladást.

A növényben lévő folsav a depresszió kialakulását akadályozhatja meg azzal, hogy csökkenti a homociszteinszintet, ami gátja lehet a megfelelő véráramlásnak és annak, hogy a tápanyagok az agyba jussanak. A felesleges homocisztein meggátolja a jó érzést keltő dopamin-, szerotonin- és noradrenalintermelődést, amelyek nemcsak a jó hangulatért, hanem az alvás minőségéért is felelősek.

Az étrendi nitrátról vizsgálatok során kimutatták, hogy edzés alatt fokozza az izmok oxigénellátását és javítja a kitartást, de a szív- és érrendszeri, a légzőszervi és az anyagcsere-betegségben szenvedők életminőségét is javítja.

A petrezselyemlevél csökkenti az elhízás kockázatát, energiával lát el bennünket és még az arcszínünket is egészségessé varázsolja.

  1. Dúzs Isván

    Az éjjeli alvással van problémám, remélem, hogy a petrezsezselyemlevél segíteni fog.

  2. Szabó Mária

    Már töbször hallottam a petrezselyem jótékony hatásáról . rendszeres olvasója vagyok hírleveleiknek .Ha lehetne kérni tanácsot , hogy milyen formában és mennyiségben kell fogyasztani ? Köszönettel venném az instrukciójukat !!!!!! Köszönöm .

  3. Köszi a petrezsejem levélről szóló információt, de jó lenne tudni, hogy ez nyers, vagy főtt állapotban értendő-e? Továbbá, ha nyersen, akkor hogyan nyerhető ki ez a sok vitamin a zárt sejtekből? Rágással? darálással? préseléssel? fermentálással?
    Köszi a választ.

  4. Smohai Tibor János

    Én a tojás rántottába,és a húslevesbe teszek.Miben lehet még fogyasztani? És milyen időközönként? Előre is köszönöm a választ Smohai Tibor János

  5. Mácsi József

    T. C! Arra szeretnék választ kapni, hogy és milyen formában kell fogyasztani a petrezselyem levelet? Betegség cukor 2. Prosztata jóindulatú megnagyobbodása.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük