fbpx

Gyógynövények, amelyek hűsítenek

Jeges limonádé lime-mal, jégkockákkal és mentával.

A nyári hónapokban sok egészségügyi és más gonddal kell megküzdenünk. Izzadunk, pattanásaink, kiütéseink lehetnek, bőrirritációk léphetnek fel. Az ősi indiai orvoslás, az ájurvéda szerint léteznek olyan gyógynövények, amelyek hűsítő hatásokkal rendelkeznek. Indiában már évezredek óta használják ezeket a gyógynövényeket, hiszen ezen a földrészen nem ritka a 40-50 fokos hőmérséklet sem.

Az egyik legjobb hűsítő gyógynövény a menta. Indiában gyakran készítenek belőle salátát és hűsítő limonádékat. Ezért aki teheti, mindenképpen ültessen ebből a növényből a kiskertjébe.

Az ánizs nemcsak hűsít, hanem jó lehet emésztési problémákra és refluxos megbetegedésekre. Ha nyáron egy hűsítő gyümölcslevet készít, ne felejtsen el bele néhány összetört ánizsmagot is szórni. Az ánizsmagok a kellemetlen szájszag ellen is bevethetők.

Mexikóban már évszázadok óta alkalmazzák a koriandert a felhevült test hűtésére. Mexikóban nemcsak sokat van meleg, hanem sok csípős ételt is fogyasztanak. Nos, a koriander a csípős ételek okozta melegségérzést is képes valamelyest csökkenteni. A koriander ezen kívül elősegíti az emésztést és stabilizálja a vércukorszintet.

A kardamom is megtámogatja az emésztést és még hűsítő hatással is bír. Indítsa a napját minden nyári reggel egy csésze kardamomból készült teával. De tehetünk belőle a reggeli turmixitalunkba, illetve joghurtunkba is.

Teát kardamom és sáfrány kombinációjából is készíthetünk, így duplán jól járhatunk a gyógynövények hűsítő erejével. Ezt a teát édesíthetjük egy kevés mézzel, és csepegtethetünk bele néhány csepp citromlevet. Érdemes fogyasztás előtt hűtőben kicsit lehűteni.

A kapor is hűsít. Ezt a gyógynövényt elsősorban salátákba lehet szórni, illetve grillezett zöldségek és halak készítésénél lehet felhasználni. Íze nagyon jól harmonizál a citromlé ízével. A kaprot lehet szárított és friss formában használni. Nyáron – ha tehetjük – mindig a friss fűszer- és gyógynövényeket részesítsük előnyben.

Kisebb mennyiségben és őrölt formában a kömény is hűsítő hatásokkal rendelkezik. Ezen kívül segít a méregtelenítésben és orvosolja a puffadás okozta hasi fájdalmakat is. A római kömény egy pikáns fűszer, amelyet levesek, növényekből és gabonafélékből készült ételeknél lehet felhasználni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük