fbpx

Gyógynövények meghűlés ellen

Ágyban fekvő nő citromos teát fog kezében, a tányéron pár szem málnával.

Ismerjük meg a legfontosabb gyógynövényeket, amelyek segítenek átvészelni a legközelebbi meghűlést, hogy ezekből megerősödve kerüljünk ki. Legyünk saját magunk gyógynövényszakértője az influenzaszerű fertőzések idején!

Meghűléseknél az orvos általában tanácstalan

Folyik az orr, fáj a fej, és lassan de biztosan még a köhögés is hozzájön ehhez. A meghűlés kétségkívül kellemetlen, és az orvos sem tud valódi segítséget. Általában fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt és köhögéscsillapítót ír fel. Közben a megfázásos tünetek fontos mechanizmusokat jeleznek, melyeket a szervezet azért indít el, hogy leküzdjék a fertőzést. A szervezet saját gyógyító folyamatainak elnyomása helyett tehát a következő fertőzésnél támogassuk szervezetünket bizonyos gyógynövényekkel.

A megfázásos tünetek enyhítése gyógynövényekkel

Amikor kórokozók vagy allergének hatolnak a szervezetbe, hisztamin termelődik. Ez gyulladást és a megfázásra jellemző nyákképzést vált ki. Fontos, hogy ezeket a reakciókat ne nyomjuk el gyógyszerekkel, mivel a gyógyulási folyamathoz tartoznak, és segítenek a fertőzés leküzdésében. Sokkal célszerűbb a védekező reakció hatékonyságát természetes módon támogatni, pl. a nyák feloldásával és elfolyósításával, valamint az immunrendszer erősítésével és tehermentesítésével. Ezt gyógynövényekkel érhetjük el.

Gyógynövények gyulladás ellen

Gyulladásgátló, de erősítő és ugyanakkor lazító hatású a következő gyógynövénykészítmények keveréke: schisandrapor, kurkumapor, bojtorjángyökérpor és csalánlevélpor. Mindegyikből vegyünk egy-egy teáskanállal, és keverjük össze egy pohár meleg, de nem forró vízben. Igyuk kortyonként.

Hisztamintermelést gátló gyógynövények

A túlzott hisztamintermelés ellen próbáljuk ki a következő receptet: Forraljunk fel fél liter vizet, és adjunk hozzá egy-egy teáskanál édesgyökeret, eukaliptuszlevelet, valamint borsmentalevelet, majd hagyjuk állni legalább fél órát. A tea antibakteriális és antivirális hatásának fokozására adhatunk hozzá szárított bodzabogyót, echinaceacseppeket vagy mézet.

Gyógynövények a köhögési inger ellen

Kínzó köhögési inger esetén alkalmazhatjuk a Cayenne-tinktúrát, de csak hígítva. Egy cseppet adjunk 175 ml meleg vízbe, és ezt kortyolgassuk. Ezen kívül nincs jobb kombináció mindenféle köhögés ellen, mint a kakukkfűlevél és az édesgyökér. Ezek keverékéből két teáskanálnyit öntsünk fel 200 ml forró vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. Kiegészítésképpen adhatunk hozzá Cayenne-cseppeket is.

Nyákoldó és nyálkahártyát nyugtató gyógynövények

A makacs váladék vagy a száraz köhögés oldására a következő hozzávalókból készíthetünk teát: ánizs (mag), ökörfarkkóró (virág), édesgyökér (gyökér), örménygyökér (levél vagy gyökér), borsmenta (levél), orvosi ziliz (gyökér). Az orvosi ziliz kivételével a nevezett növényekből egy-egy teáskanálnyit felönthetünk fél liter forró vízzel, majd 10 percig állni hagyjuk. Az orvosi zilizből hideg kivonatot készítünk: 3-4 teáskanál gyökérdarabra öntsünk 200 ml hideg vizet, fedjük le, és hagyjuk állni nyolc órán keresztül. A teát szűrjük le, óvatosan melegítsük meg, de ne túl forróra, hanem hogy rögtön meg is tudjuk inni. Ha a többi gyógynövényből készült teát kissé lehűtjük, akkor hozzáönthetjük az orvosi zilizből készültet is.

Betegségünktől, tüneteinktől függően kombinálhatjuk a fenti recepteket. A teák akkor a leghatásosabbak, ha naponta háromszor vagy még többször isszuk azokat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük