fbpx

Gyógynövényes borogatások őseink receptjei alapján

Gyógynövényes borogatás kellékei.

A gyógynövényekre sok esetben számíthatunk, támaszkodhatunk. Legyen szó influenzáról, fejfájásról, a menstruáció kellemetlen tüneteinek enyhítéséről, ízületi fájdalmakról vagy éppen különféle gyulladásokról. A gyógynövényekkel történő gyógyítás nem új keletű, már szüleink, nagyszüleink, dédszüleink is alkalmazták a természet kincseit, ha valamilyen egészségügyi problémával kellett szembenézniük. Szerencsére manapság is egyre többen fedezik fel a fitoterápia előnyeit, és sokan vélik úgy, hogy gyógyszerhez csak a legvégső esetben folyamodnak. Nyilván egy komoly szívbetegség vagy pajzsmirigyprobléma esetén nem lehet elhagyni a gyógyszereket, de az apróbb betegségeket, fájdalmakat lehet orvosolni gyógynövényekkel, hiszen felesleges lenne minden apró-cseprő gond miatt különféle gyógyszerekkel mérgezni magunkat.

A gyógynövényes borogatások is azt a célt szolgálják, hogy a természet erejével és ne mindenféle pirulával gyógyítsuk magunkat. A borogatás azért is egy kíméletes módja a gyógyításnak, mivel a legtöbb esetben gyógynövényt alkalmazunk. Meleg hatására felszabadulnak a gyógynövény hatóanyagai és így fejtik ki áldásos hatásukat. Mire kell ügyelni, amikor borogatást készítünk, használunk? Mielőtt bármilyen borogatást a bőrünkre helyeznénk, érintsük azt a csuklónkhoz. Ha a csuklónk elviseli a borogatás hőjét, melegét, akkor bátran felhelyezhetjük azt a kívánt testfelületre. Ha a csuklónk elviselhetetlenül forrónak érezi a borogatást, akkor érdemes még egy-két percet várni, mielőtt felhelyezzük azt.

Tölgyfakéreggel kisebb horzsolásokat gyógyíthatunk, természetes úton. Főzzön legalább harminc percen keresztül 3-4 evőkanálnyi tölgyfakérget, majd amikor lehűlt, akkor helyezze a borogatást a kezelendő felületre.

Égési sérüléseket és sebeket pépesített acsalapuval orvosolhatunk. Szedjen acsalapuleveleket, mossa meg, majd pépesítse azokat és helyezze a pépet a kívánt felületre. Hagyja rajta 10 percig, majd langyos vízzel alaposan mossa le a gyógynövénymaradványokat. Naponta többször is megismételheti a kezelést.

Ha a szem környéke beduzzad, akkor a zsályás-uborkás borogatást lehet alkalmazni. Hámozzon, majd karikázzon fel egy uborkát, négy szeletet pépesítsen. Járjon el ugyanígy 3-4 zsályalevéllel is. Majd egy kávéscsészébe tegyen 3-4 kiskanál zsályamagot és áztassa azokat hideg vízben addig, míg a víz elkezd nyálkásodni. Szűrje le a zsályamagokat, keverje össze a pépesített növényekkel, majd rakjon belőle a szemkörnyékén kialakult duzzanatra.

Rándulásra készítsen kakukkfűolajat. Egy kisebb befőttesüvegbe tegyen 3-4 maréknyi kakukkfüvet, majd öntsön rá annyi növényi olajat, hogy ellepje. Ezután helyezze az üveget meleg helyre. Három hét múlva szűrje le az üveg tartalmát, amelyet aztán rándulásokra használhat bedörzsölő szerként.

A kelések, fekélyek kezelésére a görögszéna egy kiváló gyógynövény. Egy edénybe tegyen fel 1 dl vizet főni. Tegyen bele annyi görögszénát, hogy egy jól kenhető masszát kapjon. A meleg pépet helyezze egy gézdarabra, majd helyezze azt a kelésre. Rakjon rá egy nylondarabot és alaposan ragassza le. Hagyja rajta legalább egy órán keresztül. Naponta többször is alkalmazhatja a görögszéna-pakolást.

Fejfájásra az egyik legjobb természetes módszer a hideg vizes borogatás. A tormát nemcsak megfázás esetén használhatjuk, hanem fejfájás csillapításra is. Reszeljen le egy közepes méretű tormát, majd helyezze azt egy gézdarabba. Készítsen belőle egy kis batyut és egyik kezével szorítsa a tarkójára. Kis idő múlva nyoma sem lesz a fejfájásának.

Izomhúzódásra készíthetünk körömvirág-kivonatot. Tegyen egy befőttesüvegbe 3-4 maréknyi alaposan megmosott körömvirágot. Öntsön rá annyi alkoholt, hogy ellepje a narancsszínű virágokat, majd csavarja rá az üvegre a tetejét és helyezze azt egy napos ablakba. Naponta egy-két alkalommal rázza fel az üveget. Két hét múlva forraljon fel vizet és öntsön egy keveset a befőttesüvegbe, majd szűrje le annak tartalmát. Mártogasson meg egy vászonkendőt az üvegben és helyezze azt a duzzanatra.

Amikor úgy érezi, hogy az immunrendszere cserbenhagyja, akkor készítsen az egész testére borogatást. Egy lepedőt áztasson be hidegvízbe, amelybe előzőleg illóolajat csepegtetett. Immunerősítő illóolajok: tömjén, levendula, mirha, citrom vagy fahéj. A lepedőt vegye ki a vízből, majd csavarja ki. Az ágyra terítsen egy vastagabb plédet vagy takarót. Majd a lepedőt tekerje körbe magán – vagy kérje ebben valakitől segítséget –, hogy csak a feje látszódjon ki belőle. Ezután feküdjön a vastag plédre, egy másikkal pedig takarózzon be. Az egész testre kiterjedő borogatás a szervezet öngyógyító erőit képes beindítani és az immunrendszert képes megerősíteni. Márpedig ha az immunrendszerünk rendben van, akkor testileg, szellemileg és lelkileg is erősnek és kiegyensúlyozottnak fogjuk érezni magunkat.

1 hozzászólás

  1. Hegefus Lászlóné

    Köszönjük szépen a gyogyszermentes, betegségek megelőzésére szolgáló lehetőségeket! Hegedűs e Ica Masszőr és reflexzologus.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük