fbpx

Ha elkap a köhögés

Középkorú férfi drapp pulóverben erősen köhög, a nyakában szürke sál.

Tavasszal az enyhe levegő csábítására egyre többet levegőzünk a szabadban. Az immunrendszerünk azonban a téli hónapok után gyengébb, így könnyen meghűlünk, főleg, ha a hűvösebb estéken nem öltözünk elég rétegesen. Gyakori ilyenkor a felső légúti megbetegedés mind a fiatalabbak, mind az idősebbek körében. Erősítsük az immunrendszert csírákkal, friss tavaszi zöldségekkel, és ha már meghűltünk és köhögés is gyötör, próbáljuk ki ezeket az egyszerű, de rendkívül hatékony gyorssegélyt jelentő házi gyógymódokat.

A méz és a kókuszzsír verhetetlen ereje

A mézről köztudott a légúti panaszokra gyakorolt jótékony hatása. Ha párosítjuk jó minőségű, nem finomított kókuszzsírral, hipp-hopp elmulaszthatjuk a köhögést. A keveréket nyersen alkalmazzuk, tehát készítéskor nem szabad hevíteni, hogy a tápanyagok teljes mértékben megmaradjanak. A hozzávalókból azonos arányok szükségesek, tehát például 100 ml kókuszolajhoz 100 gramm mézet keverjünk. Előbb a kókuszolajat kezdjük keverni, amíg kissé habos nem lesz, ezután adagoljuk hozzá a mézet fokozatosan. Ha kész az elegy, adjunk hozzá egy teáskanál fahéjport, esetleg keverhetünk bele gyömbérport vagy kardamomot is. A keveréket egyben a hűtőbe is tehetjük kis időre, majd kiskanállal vehetjük ki az adagokat, esetleg oszlassuk szét jégkockatartóban vagy bonbonkészítő formában, és így hűtsük le. Gyerekek kedvence is lehet ilyen formában.

Gyógyító hagyma

A legegyszerűbb, ha egy fej vöröshagymának a kipréselt levét egy kevés mézzel édesítjük (semmiképp se cukorral!), és ezt fogyasztjuk naponta többször. Nem csak a köhögést csillapítja, de a kórokozókkal is kíméletlenül végez.

Készíthetünk hagymateát is, ez is nagyon hatásos meghűlés és köhögés esetén. Fél liter forrásban lévő vízbe tegyük bele két fej hagyma külső burkát, pár pecig főzzük, majd hagyjuk állni 15-20 percig. Hárs- vagy kakukkfűmézzel ízesítve még hatásosabb.

Fűszer- és fűtea

A következő népszerű növények rendkívül jók a köhögés csillapítására. Ha van fűszerkertünk, a kakukkfű és a majoránna nem hiányozhat belőle. A lándzsás útifüvet pedig magunk is összegyűjthetjük egy-egy erdei vagy mezei séta alkalmával. Az említett növényekből készítsünk teát. Használhatjuk őket külön-külön, vagy együtt is. 3-5 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le körülbelül két evőkanálnyi szárított növényt, majd 10-15 perc múlva leszűrve fogyasszuk naponta többször. A kakukkfű fertőtlenítő és antibiotikus hatású is, és a görcsös köhögési rohamokat szépen enyhíti.

A következő teakeverék is hatásos lehet köhögés csillapítására. A forrázatot ugyanúgy készítjük, mint az előbb említett gyógyfüveknél.

Használjuk a következő növények azonos arányú keverékét:

  • akácvirág,
  • kakukkfű,
  • hársvirág,
  • bodzavirág,
  • édeskömény,
  • édesgyökér,
  • fehérmályvagyökér,
  • fehérmályvalevél
  • martilapulevél,
  • pipacsszirom,
  • tüdőfűlevél.

Napi 2-3 csészével fogyasszunk belőle 1-2 héten át, utána tartsunk szünetet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük