fbpx

Hogyan erősíthetem az immunrendszerem?

Idősebb férfi a szaunában ülve törli a nyakát egy törülközővel.

Akár nátha, köhögés vagy végtagfájdalmak – minden megfázás bosszantó. És minden alkalommal reménykedünk, hogy legközelebb megússzuk. Azonban ha a kolléga tüsszent, ha kezet fogunk egy beteggel, ha olyan ajtó kilincsét vagy mozgólépcső korlátját fogjuk meg, amelyen a megfelelő baktériumok tanyáznak, akkor új kórokozókkal szembesül a szervezet. Ha nem teljesen egészséges az immunrendszerünk, utat tör magának a következő fertőzés. Tehetünk ez ellen valamit?

Mozgás: hetente többször legyünk aktívak!

Közismert, hogy a sportoló emberek ritkábban betegszenek meg fertőzésekben, mint az inaktívak. Aki rendszeresen edz, növeli bizonyos immunsejtek aktivitását. Tanulmányok szerint különösen az állóképességi sport csökkenti a fertőzésekre való hajlamot télen. Mozogjunk hetente legalább 3-5 alkalommal. Válasszunk olyan állóképességi sportot, mint a nordic walking, vagy üljünk fel egy szobabiciklire. Fontos, hogy ne terheljük túl magunkat. Az intenzív és szokatlan edzés gyengíti az immunrendszert.

Alvás: pihentető álom

Azok az emberek, akik hosszabb időn keresztül rosszul vagy túl keveset alszanak, fogékonyabbak a fertőzésekre. Az alvás tehát nyilvánvalóan hatással van az immunrendszerre. Az immunsejteknek van egy nappal-éjszaka ritmusuk, és éjjel hatékonyabban dolgoznak. A jó alvás ezért kedvezően hat az immunrendszerre, és megvédhet a fertőzésektől. Az, hogy mennyi alvásra van szüksége egy embernek, egyénileg különböző. Az átlagos 7-8 óra alatt azonban minden alvásfázison át kell menni ahhoz, hogy megfelelően kipihenjük magunkat.

Táplálkozás: étkezzünk kiegyensúlyozottan!

A cink egy esszenciális nyomelem, és fontos az immunrendszer számára. Például a húsban, a tejben és a sajtban fordul elő. Laborkísérletekben a cink gátolta a rhinovírusok szaporodását, amelyek a klasszikus megfázások kiváltóihoz tartoznak. Számos tanulmány alátámasztja, hogy a cinkkészítmények szedése csökkenti egy nátha időtartamát és súlyosságát. Fontos, hogy rögtön az első megfázásos tünetek fellépésekor kezdjük el szedni.

A C-vitamin szintén fontos a különböző immunfunkciók szempontjából, és szintén pozitívan befolyásolhatja a fertőzés időtartamát. A C-vitamint megtaláljuk pl. a citrus-, a káposztafélékben és a paprikában.

Számos további mikrotápanyag van hatással az immunrendszer aktivitására. Ide tartozik az A-, B6-, B12-, D-, E-vitamin, a folsav, a vas, a szelén és a réz. Kiegyensúlyozott táplálkozással, mely sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz, normál esetben megfelelően fedezhetjük szükségletünket ezekből a tápanyagokból.

Szauna

A szaunában a testünk felszíne jelentősen felmelegszik. A bőrben az erek kitágulnak, a keringés fokozódik. A szervezet úgy védekezik, hogy verejték formájában folyadékot ad le, amelynek a bőrön párologva hűtő hatása van. Ha a szaunázás után hideg vízzel lehűtjük magunkat, összeszűkülnek az erek, és a testhőmérséklet normalizálódik. E hatások miatt a szervezetnek a szaunázás stresszt jelent, de hosszú távon egy nagyon jó edzés, mert a szervezet jobban tud alkalmazkodni a meleghez és a hideghez. A rendszeresen szaunázók ezért jóval ritkábban fáznak meg.

1 hozzászólás

  1. missclaus99

    én nem szeretek szaunázni, mert hipochonder lévén félek, hogy elkaphatok valamit, úgyhogy én otthon szoktam eukaliptuszos-mentolos mellkaskenőccsel inhalálni (egy keveset rakok belőle a forró vízbe) és ez mindig remekül beválik köhögés ellen! 🙂

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük