fbpx

Hogyan mentsük meg a vitaminokat a gyümölcsökből és zöldségekből?

Forró vízzel teli lábasból vesznek ki szűrőkanállal egy adag zöldbabot.

Ahhoz, hogy a gyümölcsök és zöldségek megőrizzék vitamintartalmukat, helyesen kell tárolni azokat. De mely fajták valók a hűtőszekrénybe, és hogyan kell őket tárolni, hogy megmaradjon bennük a vitamin?

Vitaminveszteség a helytelen tárolás miatt

A gyümölcs és a zöldség fontos vitaminforrások az egészséges táplálkozásban. Sok gyümölcsben lévő vitamin azonban hő- és fényérzékeny, és a helytelen tárolás következtében egyszerűen elpusztul. A gyümölcsöknek és zöldségeknek érett állapotban a legmagasabb a vitamintartalmuk – eltekintve a csodálatos ízüktől. Az érettség megállapításánál jó indikátor a mindenkori gyümölcs színe és illata. A banánnál ez viszonylag könnyű, mert bizonyára senkinek nem jutna eszébe, hogy egy zöld banánt meghámozzon és elfogyasszon. Az ananásznál ez már kicsit nehezebb. Ahhoz, hogy felismerjük az érettségi fokát, figyelni kell a tipikus illatra.

A gyümölcsök és zöldségek helyes tárolása

Akinek nincs pincéje, figyeljen arra, hogy a gyümölcsöt ne a meleg szobában tárolja. Minden lakásnak van egy olyan sarka, amely hűvösebb és sötétebb, mint a többi rész. Itt tároljuk a zöldségeket; de soha ne együtt az almával. Mivel az alma az etilén nevű érési hormont termeli, az együttes tárolásnál ez oda vezet, hogy más gyümölcsök is gyorsan túlérnek. Általánosságban a gyümölcsöket és zöldségeket különválasztva tároljuk. A zöldségek – a paradicsomot kivéve – nem tudnak utóérni, csak megromlani. Mivel sok gyümölcsben  a növényről való elválasztás után is folytatódik a biológiai érés folyamata, ezért a körülötte lévő zöldségek is gyorsabban megromlanak. A saláta mellett tárolt alma a hűtőszekrényben is gyorsabb bomlásról gondoskodik. A banánokat gyakran mesterségesen bepermetezik ezekkel az érési gázokkal, így a banán mellé se helyezzünk semmi romlandót, pl. fejes salátát vagy uborkát.

Melyik a jobb: a mikró vagy a tűzhely?

Minden vitamin hő- és fényérzékeny. Minél rövidebb időre tesszük ki tehát őket ezeknek a zavaró tényezőknek, annál jobb. Ha a zöldséget csak rövid ideig melegítjük a mikrohullámú sütőben, a vitaminok tovább megmaradnak benne, mint főzéskor. Ebben a hosszan tartó folyamatban a burgonya a vitaminoknak mintegy egyharmadát veszíti el. Különösen súlyos a vitaminveszteség, ha a már megfőzött zöldséget még egyszer felmelegítjük.

A trükk: blansírozás és fagyasztás

A gyümölcsöket és zöldségeket helyes tárolás mellett is mielőbb fogyasszuk el, mivel a vitaminok aránya a friss árunál a legmagasabb. Hatásos trükk a „belső értékek” megőrzésére a fagyasztás. Például az a karfiol, amelyet közvetlenül leszedés után megpucolnak, blansíroznak és mélyhűtenek, több vitamint és másodlagos növényi anyagot tartalmaz, mint amelyet több napig tárolnak a hűtőszekrényben, és csak aztán fogyasztanak el. A blansírozás azt jelenti, hogy a megtisztított zöldséget néhány percre forrásban lévő vízbe teszik, és aztán hideg vízben lehűtik. Ennek során elpusztulnak azok az enzimek, amelyek a tápértéket és az ízt tartósan megváltoztatják, a szín és a ropogósság azonban megmarad.

1 hozzászólás

  1. Pingback: Magas C-vitamin-tartalmú élelmiszerek | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük