fbpx

Jó a kakukkfű a háznál

Friss kakukkfűágacskák egy fehér porcelán edényben.

Érdemes a kakukkfüvet becsempésznünk a konyhánkba, mert bőségesen tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat. Többek között a csont építőanyagát – kalciumot –, de vasat és C-vitamint is említésre méltó mennyiségben. Bár a fűszernövényből csak nagyon keveset fogyasztunk, így a vele magunkhoz vett tápanyagtartalom is csekély, de természetesen ezek a kis mennyiségek is hozzájárulnak a mikrotápanyag-szükségletünk fedezéséhez.

Balzsam az aknés bőrre

A kakukkfű nagyon sokoldalúan alkalmazható. Egy okkal több, hogy illóolajainak hatóerejét a bőrbetegségek, különösen az akné kezelésére is használjuk. Különböző akné elleni szerek fejlesztése során a kutatók különféle – mirhából, körömvirágból és kakukkfűből készült – tinktúrák hatását tesztelték egy baktériumfajra, mely az akné egyik kiváltójának számít. Leghatékonyabbnak a kakukkfűből nyert tinktúra bizonyult. Sőt, antibakteriális hatásfoka meghaladta a benzol-peroxidból készült hagyományos kémiai termékekét. Ha aknés a bőrünk, válasszunk tehát először természetes terápiákat, melyekhez a kakukkfű is tartozhat, mielőtt azonnal vegyi anyagokhoz folyamodnánk, melyeknek nemritkán észrevehető mellékhatásaik vannak.

Segítség gomba és parodontózis esetén

Gomba- és baktériumölő tulajdonságai miatt a kakukkfüvet előszeretettel vetik be gombás betegségeknél és a szájüreg gyulladásainál. Tanulmányok támasztják alá, hogy illóolajai képesek az ismert élesztőgomba, a Candida albicans növekedését gátolni és visszaszorítani. És ha a fogszuvasodás, a fogínygyulladás és parodontózis ellen szeretnénk védekezni, szintén a kakukkfű gyógyhatására bízhatjuk magunkat. A növény illóolajainak segítségével kiiktathatjuk a szájüregben lévő bakteriális kórokozókat. Ehhez öblögessünk rendszeresen kakukkfűoldattal.

A kakukkfű termesztése

Hogy mindig legyen kéznél friss kakukkfüvünk, gond nélkül termeszthetjük a kertben, az erkélyen, vagy akár egy napos ablakpárkányon cserepes növényként. Mivel a kakukkfű örökzöld, leveleit bármikor szedhetjük. Legjobb azonban röviddel a virágzás előtt – mely júniustól októberig tart – betakarítani. Ebben az időpontban a legintenzívebb az aromája, íze és hatóereje. Akár fűszer-, akár gyógynövényként szeretnénk használni a kakukkfüvet, mindig a friss növényt részesítsük előnyben, mert a hatóanyagok ebben bontakoznak ki legjobban. A friss kakukkfüvet egy nedves papírtörlőbe csavarva a hűtőszekrényben tárolhatjuk, és egy héten belül használhatjuk fel.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük