fbpx

Kamilla, a Napisten virága – szépségünk szolgálatában

Kamilla a nyári napfényben.

Az orvosi székfű, vagy kamilla az őszirózsafélék családjába tartozik. Hazánkban ez a gyógynövény már nagyon régóta ismert, talán ezért van ennyi népies elnevezése. Ezek a következők: pipitér, anyafű, székfű, szüzek anyja, bubulyka, Szent Iván pipitér, nemesi pipitér. Az egyiptomiak nevezték el Napisten virágának, mert meg voltak róla győződve, hogy ez a csodálatos gyógynövény képes csillapítani és enyhíteni a lázat.

A kamillából készült gyógytea igen sok betegséget képes orvosolni. Hatásai: gyulladáscsökkentő, görcsoldó, nyugtató. Használható gyomor-, bél- és epeproblémáknál. Serkenti az emésztést, gyógyítja az ízületi gyulladást, erősíti az immunrendszert, de megfázásnál is hatásos. Enyhíti a menstruációs görcsöket, orvosolja az ínygyulladást és szájfertőzést. Jó szolgálatot tesz nyugtalanság és álmatlanság esetén. A szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük, nemhiába használja már ősidők óta a kozmetikai ipar.

A kamilla nyugtatja, ápolja a bőrt és visszaállítja annak nedvességtartalmát, ezért különösen ajánlott száraz és érzékeny bőrűek számára. Hajápolásban is használhatjuk, hiszen a kamilla alaposan megtisztítja a fejbőrt és fényessé, puhává varázsolja a hajat. Emellett csökkenti a káros vegyi anyagokat tartalmazó hajápoló szerek által okozott ártalmas hatásokat. Legfőképpen a szőke hajúaknak ajánlott a rendszeres használata, illetve azoknak, akik nehezen tudnak a korpától megszabadulni és hajuk hajlamos a zsírosodásra.

Ha szeretne kicsit ellazulni, akkor készítsen egy forró fürdőt. Forraljon fel 1,5-2 liter vizet, majd szórjon bele kétmaréknyi kamillavirágzatot. Hagyja kicsit lehűlni, majd szűrje le és öntse a fürdővizéhez. Ez a fürdővíz ellazítja az izmait és megnyugtatja az idegeit. A fürdővízbe tehet pár csepp saját készítésű, kamillából készült olajat is. Egy deciliter olívaolajba tegyen egy maréknyi frissen szedett kamillát, majd tárolja az üveget két hétig hűvös helyen. Minden nap rázogassa meg az üveget, majd 14 nap múltán szűrje le az üvegcse tartalmát. Hűtőszekrényben tárolja.

A kényeztető fürdést követheti a kamillával történő hajápolás. A kamillás hajvízzel a szokásos hajmosást követően alaposan dörzsölje be a fejbőrét és itassa át vele a haját, majd 10 perces hatóidőt követően langyos vízzel öblítse le. Hogyan és miből készül a kamillás hajvíz? Készítsen kamillatinktúrát. Egy steril üvegbe tegyen kétmaréknyi alaposan megtisztított, ledarált kamillavirágzatot, és erre öntsön desztillált vízzel hígított, gyógyszertárban kapható alkoholt. Az üveget 7-10 napra állítsa meleg helyre és naponta rázza fel. Majd egy gézdarabkán keresztül szűrje le, és lehetőleg sötét színű üvegben tárolja. Készíthet önmagában kamillatinktúrát, de vegyítheti is más tinktúrákkal. Ez lehet levendula vagy cickafark, de egyéb gyógynövény is. 2 deciliter rózsavízhez adjon néhány cseppet ebből a tinktúrából, és ezt használja hajápoló szerként.

Ez a fantasztikus gyógynövény arcgőzölésre is kiváló antibakteriális hatása miatt. Ezen kívül megtisztítja a pórusokat a szennyeződésektől, és az eltömődött faggyúmirigyeket is alaposan kitisztítja. Forraljon fel egy liter vizet, majd tegyen bele egy evőkanálnyi kamillavirágzatot. Borítson egy törülközőt a fejére és inhaláljon 10-15 percig. Majd mossa meg alaposan az arcát, végül tápláló krémmel ápolja azt.

Bőrápolót, arctisztítót is készíthet kamillából. Készítsen 1-2 deciliter kamillateát, majd csepegtessen bele pár csepp rózsavizet és citromlevet. Egy vattapamacsot mártogasson bele az elegybe és alaposan tisztítsa meg vele az arcát. Ezzel a procedúrával elérheti, hogy az arcbőre sokkal üdébbé és kipihentebbé váljon.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük