fbpx

Kanadai aranygyökér, az immunrendszer erősítője és védelmezője

Kanadai aranygyökér (Hydrastis canadensis) érdekes virága.

A kanadai aranygyökér (Hydrastis canadensis) őshazája Észak-Amerikában van, ahol az indiánok egyik nagy kedvence volt, hiszen ennek a gyógynövénynek a segítségével orvosolták az emésztési panaszaikat, sőt borogatást is készítettek a növényből, amelyet aztán a gyulladt látószervükre helyzetek.

A kanadai aranygyökér a boglárkafélék családjába tartozik. A növény 35-40 centiméteresre nő meg. Egyik különlegessége, hogy a szára kétféle – piros és sárga – színben pompázik. A gyökerei vékonyak, azonban mivel ebben van a legtöbb hatóanyag, ezért gyógyászati célokra a gyökértörzset és a gyökeret használják fel. A gyógynövény egyik hatóanyaga a berberin, amellyel kapcsolatban több tudományos vizsgálat született. A berberin görcsoldó hatással rendelkezik és az epeelválasztást képes fokozni, ezen kívül hatásosnak bizonyult hasmenéses megbetegedések esetén is. A berberinnel végzett vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a berberin csökkenti a káros LDL-koleszterin szintjét, növeli a csontsűrűséget, de a máj rákos megbetegedésénél is eredményesen vetették be a terápia részeként.

A kanadai aranygyökér fertőtlenítő hatással rendelkezik és erősíti az immunrendszert. A növényben az egyik fő hatóanyag, a korábban is említett berberin, az úgynevezett makrofágokat képes aktivizálni, amelyek nem mások, mint egy speciális fehérvérsejtfajták. Ha ezek a sejtek megfelelően működnek, védelmet élvezhetünk a vírusokkal, a daganatsejtekkel és baktériumokkal szemben.

A növény olyan összetevőkkel rendelkezik, melyeknek vérzéscsillapító hatásuk van, de a vérnyomást is képesek megemelni. A kanadai aranygyökér kivonata antimikróbás hatással rendelkezik, javítja az emésztést és az étvágyat.

A kanadai aranygyökér gyógyítja a sebeket és a fekélyeket. Használhatjuk gyulladt fogínyre, de a szájüreget és torkot is öblögethetjük vele, pontosabban a gyógynövényből készült főzettel. Egyes bőrbetegségeket is eredményes gyógyít, ilyen például az ekcéma, az ótvar vagy éppen a korpa.

A gyógynövényt nem lehet nagy mennyiségben és hosszú időn keresztül fogyasztani, mivel akár még mérgezést is okozhat. Igaz, hogy nagyon hatásos emésztési panaszokra, de túlzásba vitt fogyasztásával éppen az ellenkező hatást érhetjük el, vagyis negatívan hat az emésztésre. Emellett magas vérnyomást és idegrendszeri görcsöket is okozhat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük