fbpx

Kicsírázott a bab, a lencse – téli vitaminforrások

Fatálkában mungóbabcsíra és lencsecsíra.

A hüvelyesekből készült ételek nagy része hazánkban tradicionálisnak számít, a téli hónapokban a gyümölcsök és friss zöldségek megfogyatkozásakor nélkülözhetetlenek az egészséges étrendből. Csírákként kevesen tesznek próbát velük, pedig vitamin-, ásványianyag- és enzimtartalmuk ilyen formában a legmagasabb. Számtalan betegség előzhető meg rendszeres fogyasztásukkal, daganatos megbetegedés esetén pedig napi szinten fogyasztandók.

Csicseriborsó

Cicer borsó néven már a 14. században említés esik erről a később feledésbe merült növényről, melynek enyhén édeskés, diós zamata ad jellegzetes ízvilágot a belőle készült ételeknek. Indiában currys ételek készítéséhez használják. Remek, keleti ízeket árasztó egytálétel készíthető belőle párolt kelkáposzta, barna rizs és növényi tejszín (vagy tejföl), esetleg házi paradicsomszósz és olyan fűszerek hozzáadásával, mint a koriander, római kömény, ánizs, szegfűbors, babér (melyek a garam masala keverékben is megtalálhatók). A megrögzött húsevők is szeretni fogják! Lisztje a gluténmentes étrendbe  remekül beilleszthető.

A csicseriborsó könnyen csíráztatható, áztatás után (10-12 óra) a harmadik napon már ehető a csíra, ekkor a legmagasabb a vitamintartalma. Javasolt csak megbízható forrásból, vagy biológiai termesztésből származó alapanyagot használni e célra, illetve ha az emésztőrendszer károsodott, akkor fogyasztás előtt érdemes rövid ideig előfőzni, majd párolni a csírát. Ezzel a vitaminok nagy része sérül, ám könnyebben emészthetővé válik a benne lévő fehérje. Nem árt tudni, hogy a csicseriborsó (és szinte mindegyik hüvelyes)  tartalmazza az izoflavon nevű ösztrogénszerű vegyületet, éppúgy, ahogy rokona, a szója.

Mungóbabcsíra

A mungóbab és azuki bab a Távol-Keleten nagy népszerűségnek örvend. Már hazánkban is megtalálhatók ezek az apróbb szemű babfajták, amelyek szintén alkalmasak csíráztatásra. A mungóbabcsíra az ájurvéda szerint mindhárom testtípus – tehát a vata, pitta és kapha – számára nagyon jó, kiegyensúlyozó hatással bír. Sokféle vitamin és ásványi anyag található benne, C-vitamin, B-vitaminok, E-vitamin, foszfor, vas, magnézium, kálium és mangán. A mungóbab könnyen emészthető, nem okoz gázosodást sem, mint a többi babfajta. Növényi fasírtok kiváló alapanyaga is lehet.

Borsócsíra –  vakbélgyulladást megelőző

Magas vas-, A- és E-vitamin-tartalma mellett a szívre is jó hatással van a borsó kellemesen édeskés csírája. Remekül szabályozza a vércukorszintet, és a bőrt is szépíti. Foszfor- és káliumtartalma jelentős. Rendszeres fogyasztása csökkenti  a vakbélgyulladás valószínűségét.

Lencsecsíra

A lencse csírája is igen gazdag fehérje-, vas-, C-vitamin- és rostforrás. Szintén jelentős a kálium- és foszfortartalma. A hüvelyesekre általában jellemző tulajdonságok érvényesek a lencsecsíra esetében is, de míg például a borsó klorofillban gazdag, a lencse igen magas vastartalmával jeleskedik.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük