fbpx

Lándzsás útifű – köhögés és megfázás ellen

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata) virágáról készült makrofotó.

Régi és nagyon hatékony szer légúti megbetegedések ellen a lándzsás útifű. Nagyon kedvező hatóanyag-kombinációjának köszönhetően a növény jó köhögés elleni orvosság, továbbá a sebgyógyulásban is segít.

Lándzsás útifüvet jellemző módon az utak mentén, mezőkön és réteken az egész világon találunk. Egyes gyógynövényekkel ellentétben gyakran fordul elő vadon a természetben, ezért nem veszélyeztetett. Saját kertünkben is meglehetősen egyszerűen termeszthető a lándzsás útifű, nem támaszt nagy igényeket.

A gyógyászatban a virágzási időszakban gyűjtött föld feletti növényrészeket alkalmazzák. A lándzsás útifű gyógyhatása tudományosan alátámasztott. Elsősorban gyulladásgátló, nyákoldó, antibakteriális, vértisztító, vérzéscsillapító és vizelethajtó hatással rendelkezik.

A lándzsás útifű leveleiben lévő nyálkának enyhítő hatása van köhögés esetén. A légutak nyálkahártyáit egy védőréteggel vonja be, így elnyomható a zavaró köhögési inger. Azonban a növény többi hatóanyagai (az aucubin és a tanninok) is kedvezően hatnak a nyálkahártyákra, megszabadítják az érintett területeket a baktériumoktól, és megállítják a gyulladásokat. Bár az aucubin nem olyan erős, mint a penicillin, sebeknél és hörghurutnál mégis nagyon jó. A kovasav ugyanakkor erősíti a kötőszövetet, és közvetve gondoskodik a védelem fokozásáról. Ráadásul a lándzsás útifű azon növényekhez tartozik, amelyek az embernél serkentik az interferon termelődését. Ez növeli a szervezet védekezőképességét a légutakban lévő vírusokkal szemben. Ez a hatóanyag-kombináció a lándzsás útifüvet az egyik legjobb köhögés elleni szerré teszi.

A gyógynövényt főleg belsőleg használják fel gyulladásos légúti megbetegedéseknél (megfázásoknál), hörghurutnál, asztmánál, szamárköhögésnél, torokgyulladásnál és torokfájásnál. A növényt többnyire tea, szirup vagy lé formájában alkalmazzák, amelyek oldják a makacs váladékot, és enyhítik a gyulladásos folyamatokat. Külsőleg alkalmazva a lándzsás útifű alkalmas gyulladásos bőrbetegségek és általában sebek, rovarcsípések kezelésére. A tartalmazott tanninoknak összehúzó hatásuk van.

1 hozzászólás

  1. Pingback: Feketekömény – misztikus és varázslatos | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük