fbpx

Miért nem hatékonyak a pár napos méregtelenítő kúrák?

Frissen facsart színes zöldség- és gyümölcslevek, mellettük az alapanyagok: cékla, paradicsom és uborka.

Tavasszal sokakat csábít a méregtelenítés gondolata, és a rengeteg kúra közül igencsak nehéz a biztonságos formát megtalálni. A legtöbben talán úgy gondolják, hogy pár nap alatt gyorsan kitisztítják magukat, aztán folytatódhat a dőzsölés. Sajnos a szervezet az ilyen néhány napos kúrákkal szinte semmit nem tud kezdeni.

Ha drasztikus megoldást választunk, például a keserűsós méregtelenítést, előfordulhat, hogy testünk a hirtelen sokkhatásra sokkal rosszabbul reagál, mint azt gondoltuk volna, főleg, ha nem készítjük elő (már hetekkel korábban!) testünket a keserűsó hatásaira. Sokan nem olvasnak utána kellőképpen ennek a nem éppen kíméletes eljárásnak, és előfordult már, hogy a kórházban kötöttek ki emberek a “kúra” hatása miatt.

Alaposan járjunk utána a témának, menjünk el vizsgálatokra, hogy egy átfogó kúrát személyre szabottan tudjunk végezni. Ha épp betegek vagyunk, semmiképp se kezdjünk méregtelenítésbe. Komoly betegség (például daganat) esetén indokolt lehet a gyógyulás érdekében egy teljes méregtelenítéssel kezdeni, ez esetben viszont mindenképp keressünk olyan orvost, természetgyógyászt, aki ismerve az állapotunkat pontosan végigvezeti a kúrát, szigorú ellenőrzés mellett.

Miért méregtelenítünk? Azért, hogy megszabaduljunk olyan toxikus lerakódásoktól, nehézfémektől stb., amelyek hosszú időn keresztül halmozódtak fel a testünkben. Ha valaki még sosem végzett méregtelenítő kúrát, akkor ne várja, hogy a rengeteg felgyülemlett méreganyag, illetve a bélrendszer lerakódásai pár nap alatt kitisztulnak a szervezetéből.

Ami évek alatt halmozódott fel, nem tud kiürülni pár nap alatt, és ez jó is, hiszen az rettentően megviselné a szervezetünket. A rövidebb kúrák, például a léböjtök csak azok számára hasznosak, akik évente elvégeznek egy átfogó, alapos méregtelenítést, és a köztes időszakban teljes értékű táplálékot fogyasztanak, rendszeresen mozognak.

Egy ilyen nagyszabású méregtelenítés során először a bélrendszert kell kitisztítani, tehermentesíteni, majd az érrendszert és a főbb méregtelenítő szerveket, a májat, vesét, epét. Egy néhány napos böjt arra mindenképp jó, hogy kicsit tehermentesítse az emésztőrendszert, ezáltal a legfőbb méregtelenítő szerv, a máj is fellélegzik. De a szervekben, szövetekben lerakódott salakanyag ennyi idő alatt nem kezd “feltáródni”, így ürülni sem.

A kíméletes, több hétig tartó kúrának épp az a lényege, hogy olyan módon indítsa meg a méreganyagok távozását, hogy közben a szervezet ne kapjon sokkot, és a folyamat során távozó vitaminok és ásványi anyagok hiánya miatt ne legyünk még rosszabbul, mint a kúra előtt. A jó kúra tehát a szervezet vitaminizálásával, feltöltésével kell, hogy kezdődjön, illetve egy igen rostdús táplálkozással, amelyből mellőzni kell a tejtermék, a hús, a cukor és a finomított élelmiszerek (olajok, lisztek) bevitelét. Az ecetes és alkoholos ételek, italok is kizáródnak a körből. Tehát amíg a táplálkozáson nem változtatunk, addig nem érdemes drága méregtelenítő szereket vásárolnunk, legyenek azok bármilyen hatékonyak is. Ha az emésztésünk kellően aktivizálódott, akkor tud csak lényegileg elkezdődni a test tisztulása.

A szódabikarbóna vagy a reggeli gyömbéres víz, a goji, a méregtelenítő teakeverékek, a máriatövismag kétségkívül elősegíthetik a folyamatot, de meg kell értenünk, hogy egy tea vagy egy méregtelenítő tabletta életmódváltás nélkül önmagában nem képes “levezetni” egy komplett tisztulási folyamatot. Kiegészítőkként kell rájuk gondolni.

Mivel a bőr is aktív méregtelenítő szerv, így érdemes odafigyelni a külső tisztulásra is. Tehát csak károsanyagmentes tisztálkodási és kozmetikai szereket használjunk, illetve vegyünk hetente kétszer sós fürdőt a kúra alatt. A só rendkívül jól szívja ki a bőrön keresztül a salakanyagokat, esténként lábfürdő formájában is alkalmazhatjuk.

A méregtelenedés folyamatához a napi 3-4 liter folyadékbevitelen kívül elengedhetetlen a rendszeres mozgás, valamint a heti egyszeri szaunázás. A kúra után az a legjobb, ha nem térünk vissza rossz táplálkozási szokásainkhoz, hanem kisebb engedményekkel, de tartjuk magunkat a kúra alatti étkezéshez. Ha az emésztőrendszer, a máj és a vese már kitisztult, akkor a később bevitt egészséges táplálék hasznos anyagai jobban felszívódnak, eltűnik a “sóvárgó” érzés bizonyos ételek után. A mértékkel bevitt húsételeket és tejterméket is könnyebben emészjük meg. Az életmódváltással és a beiktatott tisztító kúrákkal hosszú távon teszünk az egészségünkért, a legtöbb időskori betegség elkerülhető, illetve a már kialakultak hatékonyan gyógyíthatók.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük